چرا چین آمریکا را بزرگترین تهدید برای امنیت و ثبات استراتژیک دنیا می داند؟

به گزارش شارژ 10، معاون نماینده دائم چین در سازمان ملل با اشاره به 10 واقعیت، تاکید نموده که آمریکا بزرگترین تهدید برای امنیت و ثبات استراتژیک جهانی است.

چرا چین آمریکا را بزرگترین تهدید برای امنیت و ثبات استراتژیک دنیا می داند؟

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رادیو بین المللی چین، گنگ شوانگ دیپلمات چینی با اشاره به 10 واقعیت، تاکید نموده که آمریکا عظیم ترین تهدید برای امنیت و ثبات استراتژیک دنیای است.

هفتاد و پنجمین نشست عمومی کمیته خلع سلاح و امنیت بین المللی مجمع عمومی سازمان ملل در تاریخ 9 اکتبر سال 2020 میلادی (روز گذشته)، برگزار گردید.

گنگ شوانگ به عنوان معاون نماینده دائمی چین در سازمان ملل، با حضور در این نشست، در واکنش به لفاظی های نماینده آمریکا و کوشش او برای بی اعتبار کردن چین، تمام ادعاهای آمریکا علیه چین را تکذیب کرد و قاطعانه پاسخ داد.

متن کامل سخنرانی گنگ شوانگ در ادامه ارائه می گردد:

نماینده آمریکا صرفا مشغول پخش یک ویروس سیاسی در سکوی سازمان ملل است تا از آن برای حمله و بی اعتبار کردن چین در زمینه اپیدمی ویروس کرونا استفاده کند؛ این رویکرد کاملا غیرقابل قبول است؛ من تمایل دارم که یک بار دیگر به آمریکا هشدار دهم که دوری از قبول تقصیر و سرزنش دیگران نه می تواند بر ناکامی آمریکا در مبارزه با اپیدمی سرپوش بگذارد و نه می تواند جامعه دنیای را فریب دهد.

چین صراحتا هر گونه اتهامات بی اساس از سوی نماینده آمریکا در زمینه سیاست کنترل تسلیحات چین را در طول این نشست عمومی رد می نماید؛ چین همیشه با هر گونه رقابت تسلیحاتی مخالفت نموده و پایبند چند جانبه گرایی بوده است؛ چین معاهدات کنترل تسلیحاتی را اجرایی و از گفت و گو و همکاری در مسائل امنیتی حمایت نموده است.

چین همیشه سهم مثبتی در امنیت و خلع سلاح بین الملل داشته است و من به طور کامل موضع چین و طرح های آن در نشست مباحثه عمومی تاریخ دوازدهم شرح خواهم داد و آنچه امروز می خواهم امروز در جواب بگویم این است که آمریکا عظیم ترین تهدید برای امنیت و ثبات استراتژیک دنیا به حساب می آید؛ چرا این را می گویم؟ (در پاسخ) 10 واقعیت ساده را عنوان می کنم:

واقعیت اول؛ تمام فکر و ذکر آمریکا نظامی گری است؛ هزینه های نظامی آمریکا در طول سال، رتبه اول را در دنیا دارد و در سال 2019 میلادی، به بیش از 700 میلیارد دلار رسیده که معادل تقریبا 40 درصد از کل هزینه های نظامی دنیا و بیش از مجموع هزینه های نظامی 10 کشور در رتبه های بعدی آمریکا است.

واقعیت دوم؛ طرز فکر جنگ سرد دوباره بر آمریکا غالب شده است؛ بر اساس گزارش استراتژی امنیت ملی و گزارش مرور شرایط هسته ای، آمریکا صراحتا چین و روسیه را به عنوان رقبای استراتژیک خود قرار می دهد و در بیان تهدیدات خارجی اغراق می نماید و به دنبال تحریک تقابل و درگیری قدرت های عظیم است.

واقعیت سوم؛ حمایت از یک جانبه گرایی؛ آمریکا از پیمان منع موشک های هسته ای میان برد خارج می گردد؛ از توافق جامع هسته ای با ایران خارج می گردد؛ امضای پیمان تجارت بین المللی تسلیحات را لغو می نماید و در برابر تجدید پیمان جدید کاهش تسلیحات استراتژیک تهاجمی رویکردی انفعالی می گیرد و یک نگرش بی پشتوانه و نامناسب در برابر سیستم پیمان کنترل دو جانبه و چند جانبه تسلیحات اتخاذ می نماید.

واقعیت چهارم؛ آمریکا به دنبال راحتی خودش است؛ آمریکا همیشه زرادخانه های هسته ای خود را ارتقاء و آستانه استفاده از تسلیحات هسته ای را کاهش داده است و از مذاکرات به اصطلاح سه جانبه به عنوان بهانه ای برای فرار از مسئولیت ویژه خود در قبال خلع سلاح هسته ای سوء استفاده و حتی اخیرا موضوع از سرگیری آزمایش های هسته ای را مطرح نموده است.

واقعیت پنجم؛ آمریکا درگیر تقلب سیاسی است؛ آمریکا استانداردهای دوگانه ای را در قبال موضوعات منع گسترش تسلیحات هسته ای و تحمیل یک جانبه و بی رویه تحریم پیش گرفته و به دنبال سوء استفاده از موضوع هسته ای ایران، کره شمالی و سایر موضوعات داغ جهت از بین بردن مخالفت ها و ترویج یک دستور کار ژئوپلیتیکی است.

واقعیت ششم؛ بر هم زدن تعادل استراتژیک؛ آمریکا سیستم های ضد موشکی خود را در آسیا - اقیانوسیه و اروپای مرکزی و شرقی مستقر می نماید و به دنبال استقرار موشک های زمینی میان برد در آسیا - اقیانوسیه و مناطق اروپایی است تا حضور نظامی خود را تقویت کند و یک رجحان مطلق برای خود فراهم آورد.

واقعیت هفتم؛ جلوگیری از نظارت بر تسلیحات بیولوژیکی؛ آمریکا منحصرا با مذاکره در زمینه پروتکل نظارتی کنوانسیون منع سلاح های بیولوژیکی مخالف است و مانع از کوشش های جامعه بین المللی برای رسیدگی به فعالیت های بیولوژیکی کشورهای مختلف می گردد و یک مانع در راستا نظارت بر تسلیحات بیولوژیکی به حساب می آید.

واقعیت هشتم؛ تاخیر در انهدام تسلیحات شیمیایی؛ آمریکا به عنوان تنها کشور دنیا که دارای انبار تسلیحات شیمیایی است، مکررا انهدام این تسلیحات شیمیایی را به تاخیر انداخته و به شیوه ای منفعلانه به تعهدات خود عمل نموده و این فرایند به یکی از عظیم ترین موانع در راستا ایجاد دنیا عاری از تسلیحات شیمیایی تبدیل شده است.

واقعیت نهم؛ ترویج جنگ ستارگان؛ آمریکا یک نیروی هوایی خارج از جو زمین شکل داده و یک فرماندهی خارج از جو زمین تاسیس نموده است و به فرایند توسعه آزمایش های تسلیحات و تمرینات نظامی فضایی سرعت بخشیده است؛ تهدید امنیت فضای خارج از جو زمین به معنای جدایی جدی آمریکا از مفهوم استفاده صلح آمیز از فضای خارج از جو زمین است.

واقعیت دهم؛ ساخت ماتریکس؛ آمریکا به وسیله پروژه هایی مانند Prism Gate اقدام به انجام حملات سایبری و فعالیت های جاسوسی در سراسر دنیا نموده است و با قدرت در حال توسعه قابلیت های عملیات های سایبری خود است و می خواهد به تسلط در فضای سایبری دست یابد.

معاون نماینده دائم چین در سازمان ملل با اشاره به اینکه این 10 واقعیت فوق صرفا خلاصه ای از اقدامات منحرف آمریکا در زمینه امنیت و خلع سلاح بین المللی است و اگر زمان اجازه می داد، مثال های بیشتری در این زمینه می توان عنوان نمود، گفت که جامعه بین المللی به صراحت این موضوعات را مشاهده می نماید و از آمریکا خواسته می گردد که به طور جدی نسبت به آنچه انجام داده است، تامل کند.

فرآیندهای مربوط به کنترل چند جانبه و خلع سلاح تسلیحات با صلح و امنیت بین الملل و صلح و رفاه تمام کشورها در ارتباط است و تمام کشورهای عظیم و کوچک، فقیر و غنی، قوی و ضعیف عضو سازمان ملل برای مشارکت در این زمینه مسئولیت و تعهدی برابر دارند؛ یک جانبه گرایی و تفکرات استثنائی و قلدری کارساز نیست.

آمریکا به عنوان قدرتمندترین و مسلح ترین کشور دنیا مسئولیت های خاص و رجحان در زمینه کنترل و خلع سلاح دارد؛ از آنجایی که آمریکا همیشه شعار آمریکا اول سر می دهد، بنابراین لطفا اولین باشید در اقدام، تخریب و خلع سلاح.

امید است که آمریکا در پیگیری های کمیته اول مجمع عمومی سازمان ملل با سایر کشورها به شیوه ای صریح، داوطلبانه، مسئولانه و سازنده با هدف موفقیت این کنفرانس همکاری کند تا نظارت بر تسلیحات بین الملل و فرایند خلع سلاح پیش رود و امنیت و ثبات استراتژیک دنیا حفظ گردد.

شایان ذکر است که کمیته خلع سلاح و امنیت بین الملل مجمع عمومی سازمان ملل که از آن به عنوان کمیته اول مجمع عمومی سازمان ملل یاد می گردد، مسئول مدیریت امور امنیت بین الملل و از جمله کنترل های تسلیحاتی، خلع سلاح و منع گسترش تسلیحات هسته ای است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 22 آبان 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1229

به "چرا چین آمریکا را بزرگترین تهدید برای امنیت و ثبات استراتژیک دنیا می داند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا چین آمریکا را بزرگترین تهدید برای امنیت و ثبات استراتژیک دنیا می داند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید