پرده برداری از سندی نجومی برای مقابله با ایران،روسیه و چین

به گزارش شارژ 10، ایرنا نوشت: دولت آمریکا روز شنبه از بودجه 1.9 تریلیون دلاری خود جهت مقابله با قدرت دریافت ایران، چین و روسیه در خاورمیانه، اروپا و اوراسیا پرده برداشت.

پرده برداری از سندی نجومی برای مقابله با ایران،روسیه و چین

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به نقل از اسپوتنیک، در بودجه آمریکا که به کنگره این کشور ارائه شده است، 1.9 تریلیون دلار جهت مقابله با نفوذ ایران، چین و روسیه در سرتاسر اروپا و اوراسیا با تمرکز ویژه بر خاورمیانه اختصاص یافته است.

در سند بودجه آمریکا پیشنهاد شده است که تقریباً 665.8 میلیون دلار به طور خاص برای تقویت مقاومت اروپا و اوراسیا در برابر نفوذ خارجی و پیشبرد ادغام یورو-آتلانتیک در کنار پرداختن به چالش های رو به رشد از سوی روسیه و چین اختصاص یابد.

این سند اضافه می نماید: بودجه از برنامه های متمرکز برای دفاع از دموکراسی، حاکمیت قانون، پیشبرد حقوق بشر و برابری جنسیتی، مبارزه با فساد و مقابله با اقتدارگرایی پشتیبانی خواهد نمود.

علاوه بر این آمریکا یک بودجه 800 ملیون دلاری برای شبکه های تلوزیونی بین المللی جهت هدف قردادن مخاطبان در ایران، چین و روسیه و همچنین کشورهای آفریقایی و خاورمیانه در نظر گرفته است.

از نظر دفاعی، بودجه پیشنهادی بایدن بر نوسازی زرادخانه های هسته ای و همچنین توسعه توانایی های جنگی نوین متمرکز می گردد. این بودجه مانند گذشته سعی می نماید رجحان نظامی آمریکا را حفظ کند.

تقریباً 27.7 میلیارد دلار صرف نوسازی هسته ای از جمله ساخت بمب افکن ها و زیردریایی های جدید و دوربرد خواهد شد. بیش از 20 میلیارد دلار دیگر نیز برای بهبود و حفظ پدافند موشکی مانند سیستم های مستقر در دریا در نظر گرفته شده است.

>>> بیشتر بخوانید:

خیز نظامی بی سابقه آمریکا مقابل چین و روسیه؛دستور مهم بایدن به پنتاگون

درخواست بودجه دولت جو بایدن رییس جمهوری آمریکا در کنگره آنالیز می گردد و این نهاد در نهایت تصمیم می گیرد این منابع چطور هزینه شوند.

در طرح اولیه بودجه که دولت جو بایدن چندی پیش تقدیم کنگره نموده بود نیز از تهدید چین به عنوان چالش اول وزارت دفاع آمریکا نام برده شده بود. بایدن، خواهان افزایش بودجه وزارت دفاع آمریکا به 715 میلیارد دلار شده و اعلام نموده بود بخشی از این بودجه برای مهار چین و روسیه هزینه خواهد شد.

در آن طرح اولیه، مهار چین و روسیه، نوسازی برنامه هسته ای، ارتقاء شرایط جوی و مقابله با تهدیدهای نوظهور بیولوژیکی اهداف وزارت دفاع آمریکا اعلام شده اند.

دولت آمریکا در چند سال اخیر به خصوص بر مقابله با چین متمرکز شده است. روابط میان واشنگتن و پکن طی سال های گذشته بر سر مسائل مختلف از جمله جنگ تجاری، شیوع ویروس کرونا و فعالیت رسانه ها در دو کشور با تنش روبرو شده است.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 تیر 1400 بروزرسانی: 6 تیر 1400 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1654

به "پرده برداری از سندی نجومی برای مقابله با ایران،روسیه و چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرده برداری از سندی نجومی برای مقابله با ایران،روسیه و چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید