سرانجام نشست فوق العاده وزیران خارجه ایران و 1

به گزارش شارژ 10، نشست فوق العاده وزیران خارجه ایران و 1+4 در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد بعد از حدود یک ساعت سرانجام یافت.

سرانجام نشست فوق العاده وزیران خارجه ایران و 1

به گزارش ایسنا، نشست فوق العاده وزیران خارجه ایران و 1+4 صبح روز چهارشنبه به وقت محلی در اتاق مشورتی شورای امنیت سازمان ملل برگزار گردید.

وزیران خارجه ایران و گروه 1+4 (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به همراه فدریکا موگرینی، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به همراه معاونان وزیران خارجه در این نشت حضور داشتند.

این نشست در حالی برگزار گردید که ایران در سومین گام خود در راستای کاهش تعهدات برجامی اش گازدهی به سانتریفیوژهای نسل جدید خود را در سطح تحقیق و توسعه در 16 شهریور شروع نموده است.

سانتریفیوژهای جدید چند برابر سانتریفیوژهای فعلی ظرفیت دارند که سانتریفیوژ IR6s یکی از آنها است. هم چنین راه اندازی زنجیره 20 تایی IR4 و IR6 نیز اجرا شده است. علاوه بر این گازدهی زنجیره 10 تایی سانتریفیوژهای IR5s در سرانجام مهلت گام سوم انجام می گردد.

گام سوم کاهش تعهدات هسته ای ایران پس از آن انجام شد که مذاکرات ایران و کشورهای اروپایی با موضوع فرانسه برای رسیدن به توافقی که بتواند در آن فروش نفت ایران و دریافت پول های حاصل از فروش آن به دست ایران برسد بی نتیجه ماند.

کوشش های فرانسه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد و در حالی که رییس جمهور روحانی نیز در نیویورک به سر می برد ادامه داشت اما این کشورها به جای پرداختن به اجرای تعهداتشان یا کوشش برای وادار کردن آمریکا به اجرای معافیت های نفتی و اقتصادی تنها بر روی ملاقات رییسان جمهور ایران و آمریکا متمرکز شدند. این در حالی است که مقامات کشورمان هرگونه ملاقات دو جانبه با رییس جمهور آمریکا را رد نموده و ملاقات در چارچوب برجام را منوط به لغو تمامی تحریم ها علیه ایران اعلام کردند.

فارس نیز نوشت: حاضران در نشست مزبور که آخرین جلسه مربوط به برجام به ریاست موگرینی بود، از کوشش مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مذاکرات منتج به برجام و بعد از آن قدردانی کردند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این نشست به تشریح آثار مخرب خروج غیرقانونی آمریکا از برجام پرداخت و با انتقاد از بدعهدی های طرف های مقابل در اجرای تعهدات برجامی، اظهارات و بیانیه های غیرسازنده اخیر 3 کشور اروپایی را محکوم کرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 آبان 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 411

به "سرانجام نشست فوق العاده وزیران خارجه ایران و 1" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرانجام نشست فوق العاده وزیران خارجه ایران و 1"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید