سفیر انگلیس در روسیه: باید به هر نحو شده، به اهداف برجام دست یابیم

به گزارش شارژ 10، سفیر انگلیس در روسیه با اشاره به سفر اخیر دیپلمات های اروپایی به مسکو برای رایزنی در خصوص برجام، گفت طرفین در حفظ توافق هسته ای با ایران منافع مشترکی دارند.

سفیر انگلیس در روسیه: باید به هر نحو شده، به اهداف برجام دست یابیم

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

به گزارش گروه بین الملل شارژ 10، لوری بریستو سفیر انگلستان در مسکو در مصاحبه با یک رسانه روسی گفت کشورهای اروپایی و روسیه در حفظ توافق هسته ای با ایران منافع مشترکی دارند.

این دیپلمات انگلیسی که با خبرگزاری اینترفکس گفت وگو می کرد، در خصوص سفر اخیر مدیران سیاسی وزارت خارجه سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه به مسکو برای رایزنی در خصوص برجام، گفت: هفته گذشته میزبان ریچارد مور مدیر کل سیاسی [وزارت خارجه انگلیس] بودم. ریچارد مشاور ارشد وزارت خارجه در امور امنیت بین المللی است. او به همراه همکاری اروپایی خود از فرانسه و آلمان اینجا بود تا با همتای انگلیسی خود سرگئی ریابکوف در خصوص توافق هسته ای با ایران گفت وگو کند.

وی اضافه نمود: دلایل این [سفر] را به خوبی می دانید. توافق هسته ای ایران با مشکل روبرو شده است. ما در خصوص آنچه می خواهیم در این مسئله به آن دست یابیم، با روسیه اتفاق نظر داریم. ما می خواهیم به ایران مشوقی بدهیم که جهت ساخت تسلیحات اتمی را پیش نگیرد. ما کاملا در این رابطه توافق داریم. آنچه داریم برایش کوشش می کنیم، آنچه داریم در خصوصش با همکاران روس خود صحبت می کنیم، این است که چطور در این شرایطی که در آن هستیم، به این هدف دست یابیم.

بریستو در بخش دیگری از صحبت هایش در پاسخ به این سؤال که آیا میان انگلیس و آمریکا در خصوص توافق هسته ای اختلافی وجود دارد، گفت: میان لندن، میان پنج عضو از شش عضو 3+3 [با آمریکا] اختلاف نظر هست. ما چند سال پیش بر سر برنامه جامع اقدام مشترک با ایران توافق کردیم. هدف آن هم این بود که به ایران مشوق بدهیم تا جهت ساخت تسلیحات اتمی را پیش نگیرد. هدف ما، دیدگاه ما، هنوز هم همان است. دیدگاه روسیه و دیدگاه ایالات متحده هم همین است. دولت ایالات متحده برای دستیابی به آن هدف، روش متفاوتی در پیش گرفته است.

وی با بیان اینکه هدف از مذاکرات اخیر در مسکو بحث در خصوص نحوه تحقق اهداف برجام بوده، گفت: اگر ممکن است با آن توافق به این هدف دست یافت، خوب است. اگر نه، باید راه دیگری برای دستیابی به همان اهداف بیابیم. این مسئله ای است که در آن منافع انگلستان و منافع روسیه تقریبا به طور کامل با یکدیگر همسوست. اینکه آن منطقه در وضعیتی چنان بی ثبات قرار گیرد که الان داریم در خصوصش صحبت می کنیم، در راستای منافع ما، در راستای امنیت ملی ما نیست. اگر ایران تسلیحات اتمی بسازد، همسایگان این کشور نتیجه گیری هایی خواهند کرد. بحث منافع روسیه هم در میان است.

او در خاتمه گفت: ما به عنوان اعضای پیشروی جامعه بین الملل - هر دوی ما اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد هستیم - در این مسئله مسئولیتی ویژه داریم تا با یکدیگر همکاری نموده و ساز و کارهای عدم اشاعه هسته ای بین المللی را تقویت نموده و همینطور به مسئله ویژه برنامه هسته ای ایران بپردازیم. این کاری است که اکنون در حال اجرا آن هستیم.

دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال گذشته به صورت یکجانبه و بر خلاف قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد، از توافق هسته ای با ایران خارج شد و تحریم ها علیه مردم ایران را احیا کرد. جمهوری اسلامی ایران بعد از یک سال صبر و در پی عدم تحقق وعده اروپا برای جبران آثار تحریم های آمریکا، فرایند کاهش تدریجی اجرای برجام را شروع کرد. ایران تاکنون در چهار گام در این جهت برداشته و تأکید نموده است که تا زمانی که موازنه برجام احیا نشود، این جهت را ادامه می دهد. در مقابل، کشورهای اروپایی تهدید نموده اند که ممکن است ساز و کار حل اختلاف برجام را کلید بزنند که نهایتا می تواند تحریم های شورای امنیت را احیا کند.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 3 بهمن 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 609

به "سفیر انگلیس در روسیه: باید به هر نحو شده، به اهداف برجام دست یابیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر انگلیس در روسیه: باید به هر نحو شده، به اهداف برجام دست یابیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید