اروپایی ها به سمت آمریکا متمایل شده اند، مکانیسم ماشه به خاتمه تعهدات برجامی ایران می انجامد

به گزارش شارژ 10، یک استاد دانشگاه گفت: در صورت فعال شدن مکانیسم ماشه از سوی کشورهای اروپایی باقی مانده در برجام، هر نوع همکاری و تعهدی که در برجام مورد پذیرش بود می تواند کنار گذاشته گردد.

اروپایی ها به سمت آمریکا متمایل شده اند، مکانیسم ماشه به خاتمه تعهدات برجامی ایران می انجامد

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

اردشیر سنایی در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به فضای حاکم بر مذاکرات و تعاملات برجامی میان ایران و کشورهای اروپایی و شدت دریافت مواضع دو طرف اظهار کرد: بعد از کاهش تدریجی تعهدات ایران و اجرای گام سوم و چهارم، قابل انتظار بود که اتحادیه اروپا و کشورهای تاثیرگذار در آن تک تک یا دسته جمعی مواضعی تندتر درباره برجام اتخاذ نمایند. گام سوم ایران در تزریق گاز به سانتریفیوژهای نسل جدید و از سویی در گام چهارم، تزریق گاز به سانتریفیوژها در سایت فردو خطوط قرمزی بودند که برای اروپایی ها حایز اهمیت بود و طبیعی است که اروپا از مواضع قبلی خود درباره برجام فاصله بیش تری بگیرد.

این استاد دانشگاه اضافه نمود: البته این رویکرد به این معنا نیست که اروپایی ها دست از حمایت از برجام به طور کامل بکشند اما دیگر نگاه گذشته را به این مساله نخواهند داشت. از این رو شاهد افزایش تهدیدات علیه ایران در چارچوب برجام و خارج از آن هستیم. بازگشت بعضی محدودیت های هسته ای که در تحریم های آمریکا با کوشش کشورهای اروپایی و چین و روسیه مستثنی شده بود، حاکی از تغییر رویکرد کشورهای اروپایی است.

وی در پاسخ به این که تهدید به استفاده از مکانیسم ماشه از سوی فرانسه که به نظر همراهی دیگر کشورهای اروپایی را با خود دارد تا چه اندازه واقعی و جدی است در حالی که این کشورها به تعهدات خود طبق برجام عمل نکرده اند؟ گفت: به نظر می آید در شرایطی هستیم که اروپا وارد فاز اجرایی گام هایی شده است که آنها را به سمت همراهی بیش تر با آمریکا سوق می دهد.

این استاد دانشگاه درباره واکنش ایران به تصمیم احتاقتصادی اروپا برای به کار گیری مکانیسم ماشه اظهار کرد: معتقدم ایران نمی خواهد اعلام رسمی خروج از برجام به عهده او باشد چرا که تبعات سیاسی و بین المللی آن گریبان گیرش می گردد اما به طور حتم شاهد ادامه اجرای تصمیم برای کاهش تدریجی تعهدات برجامی خواهیم بود.

وی ادامه داد: در صورت اجرای مکانسیم ماشه، اجرای هر نوع محدودیت، همکاری و تعهدی که ایران قبلا در چارچوب برجام به لحاظ سیاسی، حقوقی و فنی پذیرفته بود دیگر قابل اتکا و انجام نیست که این مساله شامل تمامی همکاری های ایران و آژانس در حوزه هسته ای است.

سنایی توضیح داد: معتقدم دو طرف باقی مانده در برجام اکنون به شرایط پس از برجام نگاه می نمایند.

وی در پاسخ به این که در این شرایط که صحبت استفاده مکانیسم ماشه علیه ایران از سوی اروپایی ها مطرح می گردد، پیوستن شش کشور اروپایی به اینستکس چه معنایی دارد؟ گفت: شاید اروپایی ها می خواهند مسیری محدود و باریک را برای تشویق طرف ها به مذاکره مجدد و پیدا کردن یک راهکار فراگیر باز نگه دارند. در عین حال که بعید می دانم این رویکرد نتیجه ای داشته باشد چرا که عملا راهکارها و راهکار هایی که از سوی اروپا برای خروج از بن بست فعلی ارایه می گردد کمکی به بازگشت ایران از تصمیمش برای کاهش تعهدات برجامی نمی کند و عملا مواضع و سخنان آنها دایر بر این است که ایران یک جانبه هم چنان به اجرای برجام ادامه دهد که با توجه به مواضع مقامات کشورمان این امر بعید است.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: اروپایی ها توان حل و فصل و عبور از بن بست به وجود آمده در بحث برجام را ندارند. اساسا آنها قادر هستند به تعهداتشان در کنار آمریکا عمل نمایند از جمله در بحث فروش نفت و تبادلات اقتصادی و بانکی آنها توان و امکانات لازم برای مواجهه با تحریم های آمریکا را ندارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 آذر 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 528

به "اروپایی ها به سمت آمریکا متمایل شده اند، مکانیسم ماشه به خاتمه تعهدات برجامی ایران می انجامد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اروپایی ها به سمت آمریکا متمایل شده اند، مکانیسم ماشه به خاتمه تعهدات برجامی ایران می انجامد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید