واکنش تازه روسیه به تحریم های آمریکا

به گزارش شارژ 10، خبرگزاری صدا و سیما نوشت: روسیه در برابر تحریم های جدید آمریکا ضد 50 فرد و شرکت روسی و نیز اخراج 10 دیپلمات روس واکنش متقابل نشان خواهد داد.

واکنش تازه روسیه به تحریم های آمریکا

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز آدینه در نشست از راه دور با اعضای شورای عالی امنیت ملی روسیه گفت: هرچه سریعتر اقدامات متناسب و متقابل در برابر تحریم های جدید آمریکا و اخراج دیپلمات های روسی باید انجام گردد.

یوری اوشاکوف مشاور رئیس جمهور روسیه در امور بین الملل نیز پس از اظهارات ولادیمیر پوتین گفت؛ پس از احضار سفیر آمریکا در مسکو، اقدامات لازم برای پاسخ به اقدام خصمانه آمریکا به اطلاع وی رسید.

یوری اوشاکوف بدون اشاره به اقدامات روسیه اضافه نمود: به زودی فهرست کامل اقدامات روسیه به رسانه ها اعلام خواهد شد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه نیز با انتقاد شدید از اعمال تحریم ضد شرکت ها و افراد روسی گفت: تحریم های ناکارآمد آمریکا ضد روسیه، جز زیان، سودی عاید واشنگتن نخواهد کرد.

زاخارووا اضافه نمود: درحالیکه جو بایدن در گفتگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین خواستار عادی سازی و بهبود روابط با روسیه شد، اما اقدامات عملی کاخ سفید در تضاد کامل با این ادعاست.

این سیاست دوگانه و متناقض نشان از بی صداقتی آمریکایی هاست.

ولادیمیر جپاروف، معاون کمیته بین الملل شورای فدراسیون روسیه هم گفت: تحریم های آمریکا ضد شرکت ها و صنایع دفاعی روسیه، حاکی از هراس آمریکایی ها از فزونی روسیه در فناوری های دفاعی است.

این سناتور ارشد روسی تاکید نمود: آمریکا کوشش می نماید فزونی روسیه در صنعت نظامی پیشرفته را متوقف کند، اما باید بدانند این تحریم ها هیچ تاثیری بر فعالیت این شرکت ها ندارد.

لئونید اسلوتسکی، رئیس کمیته بین الملل مجلس دومای روسیه نیز گفت: بعد از درخواست بایدن از پوتین برای حرکت به سمت بهبود روابط، آمریکا بلافاصله با اعمال تحریم های جدید ضد روسیه، چندین دیپلمات روسی را نیز اخراج کرد، معنای دقیق این اقدام، پوچی و بی ارزشی سخنان و اظهارات بایدن است.

در همین حال دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه با اشاره به اقدام حتمی روسیه در برابر تحریم های جدید آمریکا گفت: روسیه به اخراج دیپلمات های روسی از خاک آمریکا و اعمال تحریم های جدید، بر مبنای اصل تعادل، واکنش متقارن نشان خواهد داد.

پسکوف توضیح داد: مسکو همچنین نسبت به درخواست جو بایدن برای ملاقات حضوری با ولادیمیر پوتین تجدیدنظر می نماید.

این رویدادها همزمان با افزایش کم سابقه تنش بین روسیه و آمریکا بر سر شبه جزیره کریمه و نیز تشدید تشنج در شرق اوکراین، آتش زیر خاکستری است که هر آن ممکن است زبانه بکشد.

در روزهای اخیر آمریکا و ناتو با تقویت توان موشکی و نظامی خود در شرق اوکراین و کشورهای هم مرز با روسیه واکنش مسکو را برانگیختند.

روسیه در واکنش به این اقدام آمریکا و ناتو، تسلیحات سنگین نظامی خود را در شبه جزیره کریمه و مناطق هم مرز با اوکراین مستقر نموده است.

آمریکا به بهانه حملات سایبری و نیز دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، ضمن تحریم حدود 50 فرد و شرکت روسی، همچنین 10 دیپلمات روس را از خاک آمریکا اخراج کرد.

کاخ سفید روز پنجشنبه اظهار داشت: هدف از این تحریم ها که به امضای جو بایدن رسیده جلوگیری از فعالیت های زیانبار خارجی روسیه است.

این تحریم ها همچنین از ماه ژوئن بانک ها و شرکت های آمریکایی را از خرید اوراق بهادار به روبل را ممنوع می نماید.

این دومین دور تحریم های عمده علیه روسیه پس از تحریم های ماه گذشته در واکنش به مسمومیت الکسی ناوالنی، چهره مخالف دولت روسیه است که شامل تحریم هفت مقام روسی و بیش از دوازده نهاد آن کشور بود.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 18 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1573

به "واکنش تازه روسیه به تحریم های آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش تازه روسیه به تحریم های آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید