توافق بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر برگزیت

به گزارش شارژ 10، بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا نیز در توییتی امضای یک توافق خوب جدید را اعلام نموده و گفته حالا نوبت مجلس بریتانیا است تا روز شنبه این توافق را به تصویب برساند.

توافق بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر برگزیت

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور ارزان انگلیس همراه باشید.

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا و ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا روز پنجشنبه (17 اکتبر/25 مهر) از رسیدن به به توافق بر سر برکسیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) خبر دادند.

به گزارش شارژ 10، ژان کلود یونکر این توافق را عادلانه و متوازن خوانده و از سران اروپا خواسته است در نشست جاری این توافق را تایید نمایند.

یورو نیوز با اعلام این خبر نوشت: ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، توافق را عادلانه و متوازن خوانده است.

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا نیز در توییتی امضای یک توافق خوب جدید را اعلام نموده و گفته حالا نوبت مجلس بریتانیا است تا روز شنبه این توافق را به تصویب برساند.

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا گفته حالا نوبت مجلس بریتانیا است تا روز شنبه توافق جدید را به تصویب برساند.

میشل بارنیه، مذاکره نماینده ارشد اتحادیه اروپا در امور برکسیت، در کنفرانسی مطبوعاتی با بیان اینکه این توافق حاصل یک کار فشرده بود از تیم های اتحادیه اروپا و بریتانیا برای تعهد و حرفه ای گریشان تشکر کرد.

آقای بارنیه که سخنان خود را با عبارت صبر، ارزش است شروع نموده بود، گفت: اتحادیه اروپا و بریتانیا به طور کامل متعهد به حمایت از صلح و ثبات در جزیره ایرلند هستند.

اتحادیه اروپا متن کامل شصت و چهار صفحه ای توافق را منتشر نموده است.

همزمان با اعلام خبر توافق برکسیت ارزش واحد پول انگلیس به بالاترین میزان خود در پنج ماه اخیر رسید و هر پوند با 1 درصد افزایش 1.29 دلار آمریکا مبادله شد.

مجلس اروپا در استراسبورگ و همچنین مجلس بریتانیا باید نسخه نهایی توافق را تایید نمایند.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، توافق جدید را رد کرد

در نخستین واکنش ها جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا، با رد توافق جدید گفت به نظر می رسد نخست وزیر توافقی بدتر از آنچه ترزا می [نخست وزیر اسبق] مذاکره نموده بود به دست آورده است.

آقای کوربین اضافه نموده است توافق تازه کشور را حول یک محور جمع نخواهد کرد و باید رد گردد. وی بهترین راه برای دستیابی به برکسیت را رجوع به آرای عمومی خواند.

این در حالی است که نشست دو روزه سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل در حالی در روز پنجشنبه شروع می گردد که همه چیز تحت تاثیر مذاکرات بر سر طرح پیشنهادی بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا واقع شده است.

آنگلا مرکل: توافق ممکن است

پیشتر آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در آستانه نشست سران در بروکسل گفته بود بریتانیا و اتحادیه اروپا هنوز می توانند به توافق دست یابند.

خانم مرکل که در مجلس آلمان حضور یافته بود گفت: ما در راستا بهتری نسبت به گذشته هستیم هرچند هنوز به هدف نرسیده ایم. توافق هنوز ممکن است و به همین دلیل ما احتیاج داریم همه کار بکنیم تا مذاکرات را با موفقیت به پایان برسانیم.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان که در مجلس این کشور حضور یافته بود نسبت به حصول یک توافق ابراز امیدواری کرد

عکس از رویترز

حزب متحد دولت بریتانیا اظهار داشت از طرح پیشنهادی بوریس جانسون حمایت نمی کند

حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند (دی یو پی) که از احزاب متحد بوریس جانسون در مجلس بریتانیا به شمار می رود روز پنجشنبه با انتشار بیانیه ای اظهار داشت با پابرجا ماندن وضعیت فعلی نمی تواند از پیشنهاد نخست وزیر بریتانیا برای برکسیت حمایت کند.

این تصمیم ضربه ای به اعتبار طرح پیشنهادی آقای جانسون است چرا که بدون حمایت حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند، تصویب توافق در مجلس بریتانیا ناممکن خواهد بو

بعد از اعلام توافق جدید، حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند اظهار داشت در مخالفت خود با طرح همچنان مصمم است.

بوریس جانسون در سه روز پیش سه بار با رهبران این حزب دیدار نموده بود تا نظر مساعد آنان را نسبت به طرح پیشنهادی برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا جلب کند.

دیپلمات های اروپایی بدبین هستند

دیپلما ت های اروپایی حاضر در بروکسل قرار بوده است تا صبح امروز متن پیش نویس طرح پیشنهادی برکسیت را دریافت نمایند تا بتوانند قبل از نشست سران اروپا، آن را با کارشناسان حقوقی اتحادیه آنالیز نمایند. با این حال مطابق گزارش ها هنوز این پیشنویس به دست آنان نرسیده است.

یکی از دیپلمات ها به خبرنگار سرویس جهانی بی بی سی گفته است که با اوضاع فعلی نسبت به حصول توافق بیشتر و بیشتر بدبین شده اند.

این در حالی است که مینا اندریوا، سخنگوی ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا، از ادامه مذاکرات و همچنین تماس تلفنی آقای یونکر با بوریس جانسون خبر داده است. او در توییتی نوشت: هر ساعت و دقیقه پیش از نشست مهم است. ما توافق می خواهیم.

منبع: عصر ایران
انتشار: 4 آبان 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 402

به "توافق بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر برگزیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر برگزیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید