آیا بهره برداری سیاسی از بورس برای انتخابات سال آینده آغاز شده ؟

به گزارش شارژ 10، ماجرا از وقتی شروع شد که محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت وگوی زنده در صداوسیما صحبت هایی راجع به بورس و شرایط اقتصادی کشور بیان نمود.

آیا بهره برداری سیاسی از بورس برای انتخابات سال آینده آغاز شده ؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از دنیای اقتصاد ، قالیباف در صحبت هایش بیان کرد که بورس باید نظارت دقیقی انجام دهد. با اقدامات امنیتی مخالف هستم. با تمام حقوقی های بورس در ارتباط هستیم. از حدود 100 حقیقی هم نظرخواهی کردیم. او همچنین این سوال را بیان کرد که 2500 میلیارد تومان نقدینگی روانه بورس شد، این پول الان کجا رفته است؟ موضوعاتی که رئیس مجلس در صحبت های خود بیان کرد باعث شد بسیاری از کاربران نسبت به آنها واکنش نشان دهند.

عده ای از کاربران نسبت به مسائل مطرح شده از سمت قالیباف و همچنین پیگیری های دیگر کننده های مجلس در رابطه با شرایط بورس، خوش بین بودند. آنها این موضوع را مطرح می کردند که سبزپوش بودن بورس، رشد شاخص، برخورد با متخلفان بورس و... نتیجه پیگیری کننده های مجلس در چند وقت اخیر است. این دسته از کاربران می نوشتند که اگر سرمایه داران و سهامداران دغدغه بورس را دارند باید به دور از بازی های سیاسی و دعواهای جناحی به این موضوع نگاه کنند. به اعتقاد این دسته از افراد بازی های جناحی نباید در تحلیل ها و پیش بینی های فعالان بازار جایی داشته باشد.

اما در مقابل چنین نگاهی، افرادی بودند که به صحبت های محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس خوش بین نبودند. آنها این صحبت ها را دخالت مستقیم در بورس معرفی می کردند. به اعتقاد این افراد نه رئیس دولت و نه هیچ شخص دیگری نباید در بورس که محل انباشت سرمایه های مردم است دخالت داشته باشند. این افراد می نوشتند که در فضای جامعه ایران که همه چیز در آن سیاسی و جناحی است، دخالت افراد صاحب قدرت باعث می شود که بازار دچار دودستگی شود و واکنش منفی نشان دهد. برای همین توصیه ای که به دیگر سهامداران می کردند از این قرار بود که در نوشته هایشان این موضوع را مطرح کنند که سیاستمداران در اقتصاد دخالت نکنند.

اما گروه سومی هم در این مساله حضور داشتند. افرادی که بیشتر در گروه های پیام رسان تلگرام فعالیت دارند. این دسته از افراد به این مساله می پرداختند که صحبت های رئیس مجلس رنگ و بوی شعار و تبلیغات داشت. به اعتقاد این افراد در ماه های آینده چنین صحبت هایی بیشتر هم می شود و برای همین فضای بورس غیرقابل پیش بینی می شود. افرادی که چنین نظری داشتند، مساله دیگری که مطرح می کردند از این قرار بود که بورس در حال تبدیل شدن به ابزاری برای انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 است. نکته ای که در ماه های گذشته در همین ستون به آن اشاره کرده بودیم.

به ادعای این افراد از آنجا که سرمایه های مردم به واسطه سیاست های دولت با بورس گره خورده است، حالا کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده به فکر بهره برداری سیاسی از این موضوع هستند تا هم میزان مشارکت در انتخابات بالا برود و هم بتوانند خود را منجی حفظ سرمایه های مردم معرفی کنند. هرچند در مقابل چنین نگاهی برخی از افراد این موضوع را مطرح می کردند که برای نتیجه گیری درباره چنین رویه ای در فضای سیاسی کشور زود است اما افرادی که این نگاه را مطرح می کردند با تحلیل هایی که ارائه می دادند سعی می کردند توجه دیگران را جلب کنند که همه موارد دست به دست هم داده است که بورس تبدیل به ابزاری برای انتخابات سال 1400 بشود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1344

به "آیا بهره برداری سیاسی از بورس برای انتخابات سال آینده آغاز شده ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا بهره برداری سیاسی از بورس برای انتخابات سال آینده آغاز شده ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید