10 درصد تهرانی ها به کرونا اعتقادی ندارند، پلمب واحدهای متخلف کرونایی

به گزارش شارژ 10، معاون بهداشت ستاد کرونای استان تهران با تاکید بر اثرگذاری مستقیم رفتار مردم بر تشدید یا کاهش بار اپیدمی ، نحوه برخورد با متخلفان کرونایی طی دو هفته تعطیلی تهران از اول آذر را تشریح کرد.

10 درصد تهرانی ها به کرونا اعتقادی ندارند، پلمب واحدهای متخلف کرونایی

دکتر علیرضا دلاوری در آستانه آغاز تشدید محدودیت ها و تعطیلی دو هفته ای تهران در گفت وگو با خبرنگاران، با تأکید بر ضرورت همراهی مردم برای تأثیرگذاری بیشتر محدودیت های کرونایی، اظهار کرد: همانگونه که همگی شاهد بودیم، همراهی مردم در اسفند سال گذشته و زمان اوج اپیدمی، به کاهش و کنترل بیماری کمک زیادی کرد، لذا اصلی ترین پایه هر مداخله و اقدامی بحث خودمراقبتی و رعایت اصول و شیوه نامه ها از سوی عموم مردم است.

وی با اشاره به نتایج مطالعه اجرا شده در رابطه با میزان رعایت اصول بهداشتی و شیوه نامه های کرونایی در استان تهران، بیان نمود: این مطالعه طی همین 3 هفته اخیر و در موج سوم اپیدمی انجام شد و طی آن از حدود 600 شهروند تهرانی در مورد میزان حضور در اجتماعات سؤال شد؛ درنهایت 57 درصد پاسخ دادند که در اجتماعات شرکت نمی کنند، 33 درصد تا حدودی شرکت می کنند و 10 درصد نیز گفته اند که به کرونا اعتقاد نداشته و در اجتماعات شرکت می کنیم.

وی با اشاره به قدرت سرایت پذیری بالای بیماری کووید 19، اعلام کرد: ازآنجاکه کرونا به صورت اپیدمی گسترده درآمده، بنابراین رعایت نکردن اصول و شیوه نامه های پیشگیرانه حتی از سوی درصد کمی از مردم نیز مشکل زا بوده و به نوعی ضایع کردن حق وحقوق سایر افراد جامعه محسوب می شود و به همین دلیل هم دولت ها مجازند برای این مسئله جریمه و مجازات مشخص کنند.

اثرگذاری مستقیم رفتار مردم برتشدید یا کاهش بار اپیدمی

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با تأکید بر اثرگذاری مستقیم رفتار مردم برتشدید و یا کاهش بار اپیدمی ها، اعلام کرد: اگر افراد شیوه نامه های بهداشتی کرونا همچون استفاده از ماسک و فاصله گذاری فیزیکی را رعایت نکنند، باعث انتقال بیماری به دیگران و حتی بستری و فوت سایرین خواهند شد، بنابراین نمی توان به این قضیه بی تفاوت باشیم و از طرفی باید به شدت با متخلفان کرونایی برخورد شود.

وی با بیان اینکه متأسفانه نتایج این مطالعه نشان داد که 10 درصد تهرانی ها به رعایت اصول بهداشتی و شیوه نامه ها برای پیشگیری از انتقال بیماری و کنترل اپیدمی اعتقادی ندارند، اعلام کرد: این نتیجه به هیچ عنوان مطلوب نیست، لذا از مردم خواهش می کنیم که شرایط فعلی اپیدمی را جدی بگیرند و از طرفی باید با افرادی که شیوه نامه ها را رعایت نمی کنند برخورد شده و برایشان مجازات جدی مشخص شود.

شدیدترین حد محدودیت های کرونایی در تهران، شمیرانات و شهرری

معاون بهداشت ستاد کرونای استان تهران در بخش دیگر گفت وگو با اشاره به اعمال محدودیت های شدید کرونایی و تعطیلی دوهفته ای تهران از اول آذر ماه، اعلام کرد: شهرستان های تهران، شمیرانات و شهرری در استان تهران در شرایط قرمز کرونایی قرار دارند که شدیدترین حد محدودیت ها و تعطیلی برای آنها اعمال می شود و بقیه شهرستان های استان که نارنجی هستند نیز مشمول محدودیت های مرتبط با این سطح می شوند.

وی با بیان مصادیق محدودیت هایی که وزارت کشور به عنوان قرارگاه عملیاتی اعلام کرده است، افزود: در شهرهای قرمز تنها مشاغل گروه یک یعنی مراکز بهداشتی و خدمات درمانی، مراکز عرضه کننده مواد غذایی و نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی فعال خواهند بود.

شرایط ادارات دولتی و خصوصی

دکتر دلاوری در رابطه با شرایط ادارات دولتی و خصوصی نیز، شرح داد: طبق شیوه نامه، ادارات دولتی استان تهران در بخش قرمز باید تعطیل باشد ولی بر اساس تبصره مشخص شده، سازمان امور استخدامی مشخص می کند که کدام ادارات فعال و کدام ها تعطیل هستند. قاعدتاً شرایط شهر تهران به دلیل حضور وزارتخانه ها و برخی ادارات ضروری، در مقایسه با سایر شهرها و استان های کشور متفاوت است.

وی ادامه داد: زمانی که از تعطیلی صحبت می شود یعنی محدودیت هم برای بخش دولتی و هم خصوصی اعمال می شود ولی نحوه اجرای آن از سوی سازمان های ذیربط اعلام خواهد شد. قاعدتاً در بخش خصوصی نیز بخش های مربوط به صنعت و تولید نمی تواند به صورت کامل تعطیل باشند.

دکتر دلاوری با بیان اینکه در شرایط لاک دان باید همه بخش های غیرضروری تا جایی که به اقتصاد ضربه جدی وارد نشود، تعطیل شوند، گفت: درعین حال باید در بالاترین سطح ممکن از ترددهای غیرضروری افراد جلوگیری شود.

وی تأکید کرد: طی چند روز باقی مانده تا اول آذر، سازمان امور استخدامی، استانداری و ستاد کرونای تهران جزییات محدودیت های تهران و قرارگاه عملیاتی برای کل کشور را اعلام خواهند کرد.

نحوه برخورد با بخش هایی که طی این دو هفته محدودیت ها را رعایت نمی کنند

معاون بهداشت ستاد کرونای استان تهران در رابطه با نحوه برخورد با اصناف و بخش هایی که طی این دو هفته محدودیت ها و تعطیلی را رعایت نمی کنند، شرح داد: ضابطان قضایی در این خصوص اقدام می کنند و همچنین بازرسان و رابطان بهداشتی ستاد تهران نیز طی این دو هفته فعالانه تر از گذشته نظارت ها را تشدید کرده و بر اساس کد مشخص شده برای هر بخش و فروشگاه، در صورت رعایت نکردن شیوه نامه ها، برای بار اول اخطار و برای بار دوم پلمب را در نظر گرفته است.

وی ادامه داد: در مورد بخش ها و اصنافی که باید طی این دو هفته تعطیل باشند، در صورت سرپیچی از این مسئله برای پلمپ و سایر اقدامات قضایی اقدام می شود.

دکتر دلاوری در انتها با ابراز امیدواری از اثرگذاری این طرح دو هفته ای در کاهش بار اپیدمی، اظهار کرد: البته این طرح تنها راه حل نبوده و بعدازآن نیز اقدامات جدی پیگیری خواهد شد، بااین حال این تعطیلی دوهفته ای راه حلی است برای کاهش بار اپیدمی بر جامعه و سیستم بهداشت و درمان کشور و پس ازآن نیز همچنان راه حلهای کنترل اپیدمی و دستگاه های مراقبتی برای دستیابی به درمان و واکسن مناسب ادامه خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 آذر 1399 بروزرسانی: 29 آذر 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1306

به "10 درصد تهرانی ها به کرونا اعتقادی ندارند، پلمب واحدهای متخلف کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 درصد تهرانی ها به کرونا اعتقادی ندارند، پلمب واحدهای متخلف کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید