خبرنگاران معاون وزیر بهداشت: سیاست ایمنی جمعی برای مهار کرونا غیر اخلاقی است

به گزارش شارژ 10، تهران- خبرنگاران- علی رضا رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه سیاست ایمنی جمعی برای مهار ویروس کرونا (کووید 19) غیر اخلاقی و غیر ممکن است، گفت: براساس این استراتژی 66 درصد جمعیت کشور باید به کرونا مبتلا شوند.

خبرنگاران معاون وزیر بهداشت: سیاست ایمنی جمعی برای مهار کرونا غیر اخلاقی است

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، رییسی شنبه شب با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی برای آنالیز آخرین شرایط ابتلا به کرونا در کشور و راه های جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس و تاثیر سفرها در گسترش شیوع کرونا و افزایش تعداد جان باختگان، اضافه نمود: با ابتلای 66 درصد افراد جامعه به ویروس کرونا قطعا میلیون ها نفر از بین خواهند رفت.

وی با بیان اینکه فروردین ماه امسال اوج همکاری مردم برای جلوگیری از ابتلا به کرونا بود، گفت: در ایام انتهای فروردین امسال به علت همکاری و مراعات مردمی، بسیاری از مردم هنوز به ملاقات پدر عظیم ها و مادر عظیم های خود نرفته بودند که این نشان از درک بالا و همکاری تمام قد مردم با وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا داشت.

رییسی ادامه داد: اما در خرداد ماه امسال با همزمانی تعطیلات عید فطر و شکل گیری سفرهای میان استانی موضوع ابتلا به کرونا شکل دیگری به خود گرفت و با رعایت نشدن مقررات بهداشتی در دهه نخست خرداد، دوباره با اوج ابتلا به کرونا روبرو شدیم و از این رو در اواسط خرداد، رعایت مقررات بهداشتی و استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی نماینده توسط مردم با فرایند افزایشی به 80 درصد رسید.

او گفت: آنچه در موج دوم شیوع کرونا حائز اهمیت است اینکه در این موج استان های بیشتری به واسطه سفرهای میان استانی مردم درگیر ویروس کووید 19 شدند.

رییسی با بیان اینکه از میان بیش از 500 شهرستان در کشور، 45 شهرستان بالاترین آمار ابتلا به کرونا را دارند، اضافه نمود: برای اعمال محدودیت های هوشمند باید سراغ 45 شهرستان پرخطر و سهام دارتر در ابتلای به کرونا برویم.

او ادامه داد: بیشترین آمار ابتلا به کرونا در کشور مربوط به شهرستان های مراغه، بیرجند، دماوند، سیرجان، خرم آباد، سبزوار، یزد، شهرضا، زرند، کاشان، رفسنجان، مریوان، بروجن، بوکان، ملایر، اسلام آباد غرب، بانه، نیشابور، قم، میاندوآب، سنندج، بویراحمد، درود، اصفهان، مهاباد، لنجان، سقز، بوشهر، بهبهان، اراک، ساوه، شهرکرد، بیرجند، ارومیه، شیراز، نهاوند، تهران، کرمان، همدان، کرج، زنجان، ورامین و خمینی شهر است که از مسئولان این شهرستان ها درخواست می گردد نسبت به رعایت مقررات بهداشتی در شهرستان خود دقت نظر و اعمال توجه بیشتری داشته باشند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر و تا امروز، قطعا کمتر از 15 درصد از کل جمعیت کشور به کرونا مبتلا شده اند، گفت: پس درباره وضع کشور حرکت به سمت ایمنی جمعی امکان پذیر نیست زیرا برای اعمال ایمنی جمعی باید حدود 66 درصد از جمعیت کل کشور به ویروس کرونا مبتلا شده باشند که این استراتژی غیر اخلاقی و غیر ممکن است.

رییسی توضیح داد: اگر 66 درصد از جمعیت کل کشور به کرونا مبتلا شوند بی شک میلیون ها فوتی خواهیم داشت پس فعلاً امکان حرکت به سمت راهبرد ایمنی جمعی برای کشورمان وجود ندارد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره پرداختن به مهمترین راهبرد پیش روی مردم جهان با ویروس کرونا، گفت: نمی توان ادعا کرد که ویروس کرونا را شناخته ایم اما در روبروه با این ویروس به عنوان یک دشمن، ابزارهای مورد احتیاج و اطلاعات لازم را داریم و در حال حاضر تنها بیماری که در سراسر جهان وجود دارد و اطلاعات کشورها درباره آن چندان تفاوتی باهم ندارد همین کروناست.

وی با بیان اینکه درباره کرونا، نه داروی قطعی وجود دارد و نه واکسن مؤثری و تنها راه مقابله با این ویروس، فقط و فقط پیشگیری و تقویت جسمانی است، اضافه نمود: تنها راه درمان بیماری کرونا در بیمارستان مراقبت با کیفیت است و تنها داروی مؤثر، اکسیژن است بنابراین خاصیت درمانی داروهایی مانند رمدسیویر ثابت نشده است.

رییسی ادامه داد: افراد سالمند، مبتلایان به بیماری های زمینه ای و دیابتی، افرادی که از چاقی رنج می برند و یا بیشتر در معرض تعاملات فردی در جامعه قرار دارند باید بیش از دیگران مراعات و مقررات بهداشتی را رعایت نمایند زیرا این دسته افراد بیشتر در معرض ابتلا به کرونا قرار دارند.

معاون وزیر بهداشت تاکید نمود: مردم باید آگاه باشند که وضع کشور ما به گونه ای نیست که مانند کشورهای اروپایی و آمریکایی، تعطیلی کامل اعلام و مردم را خانه نشین کنیم چون نه توان اقتصادی پرداخت هزینه های زندگی مردم ممکن است و نه مردم پذیرای چنین شرایطی هستند پس تا حداقل 10 ماه آینده باید فقط امیدوار به کشف واکسن کرونا بمانیم.

وی جوانان و بچه ها را ناقلان بدون علامت خواند و اضافه نمود: این دسته افراد می توانند در برخورد و ارتباط با سالمندان و مبتلایان به بیماری زمینه ای به راحتی و بدون هیچ گونه علامتی بیماری را انتقال دهند.

او با بیان اینکه همه آزمایشگاه های بخش خصوصی و دولتی را به هم متصل و سپس به سامانه الکترونیک بهداشت وصل نموده ایم، گفت: از این به بعد هر فردی در هر جا آزمایش دهد با کد ملی قابل تشخیص و شناسایی است.

معاون وزیر بهداشت در ادامه با بیان اینکه هر مراقب سلامت، 2500 نفر را زیر نظر دارد و از پفراینده ها و کد ملی آن ها آگاه است بنابراین افراد با کرونای مثبت را زیر نظر دارد، اضافه نمود: برای افرادی که بیماری کرونای آن ها مثبت است و بیماری خود را مخفی و محل قرنطینه خود را ترک می نمایند جرایمی در نظر گرفته ایم.

رییسی در ادامه به بازرسی ها از فروشگاه ها و اماکن عمومی اشاره نمود و گفت: از 15 تا 23 مهر امسال از حدود 135 هزار مرکز تهیه، توزیع، عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی بازرسی کردیم که از این تعداد به حدود 8 هزار و 200 مورد اخطار دادیم و به مراجع قضایی معرفی کردیم و 520 مرکز هم پلمپ شدند.

وی با اشاره به اینکه میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی در هفته پیش 42 درصد بود و اکنون به 54 درصد رسید، اضافه نمود: زمانی که در اردیبهشت، شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کردیم، میزان ابتلا به بیماری کووید 19 کاهش و زمانی که رعایت نکردیم افزایش داشت.

معاون وزیر بهداشت همچنین با بیان اینکه نانوایی ها و پاساژها از نظر رعایت دستورالعمل های بهداشتی در بدترین وضع قرار دارند، گفت: نانوایی ها باید صنعتی شوند، صف موجود در نانوایی ها در شیوع بیماری کرونا مؤثرند و بعضی شاطرها ماسک نمی زنند.

او ادامه داد: استفاده از ماسک در بخش خدماتی از 15 تا 23 مهر ماه بهتر شده است، اما هنوز اصنافی داریم که کمتر از 70 درصد از ماسک استفاده می نمایند.

وی با اشاره به اینکه حدود 115 هزار مدرسه در کشور داریم، گفت: مدارسی که شرایط لازم را از نظر رعایت شیوه نامه های بهداشتی نداشته باشند، غیرحضوری می شوند.

معاون وزیر بهداشت همچنین با اشاره به اینکه کنترل همه گیری بیماری کرونا از مسئولیت های اجتماعی مردم است، توضیح داد: باید با افراد قانون شکن برخورد قاطعانه کنیم، مردم می توانند به وسیله سامانه 190 موارد قانون شکنی درباره کرونا را اطلاع دهند.

رییسی اضافه نمود: همچنین جریمه 200 هزار تومانی و انفصال از خدمت برای کسانی که بیماری کرونای خود را مخفی نمایند در نظر گرفته شده است.

او ادامه داد: نخستین و مهمترین راهبرد ما برای مقابله با بیماری کرونا، تشدید نظارت ها و اعمال جرایم است، دومین راهبرد افزایش آزمایش های سرپایی است و قرار شد حدود 20 میلیون کیت آزمایش سریع خریداری گردد که با این کار تحول زیادی اتفاق خواهد افتاد.

معاون وزیر بهداشت گفت: همچنین ایزوله کردن افراد بیمار و آموزش و اطلاع رسانی از دیگر راهبردهای مصوب ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا، برای مبارزه با این بیماری است.

وی با بیان اینکه در حمل و نقل عمومی، مشکل اساسی به ویژه در کلان شهرها داریم، گفت: سامانه حمل و نقل عمومی ضعیف است و باید تعداد آن زیاد گردد.

معاون وزیر بهداشت در ادامه اضافه نمود: اگر دولت الکترونیک کامل اجرا شده بود اکنون مشکل ما بسیار کمتر شده بود و احتیاج به مراجعه مردم به اداره ها بسیار کمتر می شد.

رییسی با اشاره به اینکه بیشتر مرگ و میرها در افراد بالای 68 سال و دارندگان بیماری های زمینه ای اتفاق می افتد، گفت: خدمات الکترونیک در کاهش ابتلا به بیماری کرونا بسیار مؤثر است و در این باره قوی نیستیم.

وی همچنین با اشاره به اینکه درصد احتمال ابتلای دوباره به بیماری کرونا پایین است، اضافه نمود: معمولاً افرادی که در فراوری آنتی بادی نقص دارند، دوباره مبتلا می شوند.

معاون وزیر بهداشت در انتها با بیان اینکه در حال حاضر دورکاری کارکنان جزو دستورالعمل ها است، گفت: افرادی که بیماری زمینه ای و مسائل جسمی دارند، سازمان ها موظف به دورکاری آن ها هستند اما این کار در بعضی مشاغل، امکان پذیر نیست.

منبع: ایرنا
انتشار: 27 آبان 1399 بروزرسانی: 27 آبان 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1239

به "خبرنگاران معاون وزیر بهداشت: سیاست ایمنی جمعی برای مهار کرونا غیر اخلاقی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران معاون وزیر بهداشت: سیاست ایمنی جمعی برای مهار کرونا غیر اخلاقی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید