حدس ها درباره ملاقات اردوغان و باغچلی؛ تغییرات قانون اساسی یا انحلال حزب دموکراتیک خلق ها؟

به گزارش شارژ 10، ملاقات رئیس جمهور ترکیه و رهبر حزب عدالت و توسعه با رهبر حزب حرکت ملی که متحد حزب حاکم نیز به شمار می رود، سوالاتی را به همراه داشته که محتوای آن به کدام رویداد مهم در آینده مرتبط است.

حدس ها درباره ملاقات اردوغان و باغچلی؛ تغییرات قانون اساسی یا انحلال حزب دموکراتیک خلق ها؟

جهت دریافت خدمات ساخت ویلا کردان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روز گذشته رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به ملاقات دولت باغچلی رهبر حزب حرکت ملی که متحد حزب حاکم نیز به شمار می رود، رفت.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

آنها دو روز قبل نیز با یکدیگر ملاقات نموده بودند که همین موضوع باعث حدس درباره موضوعات مورد بحث آنها شده است.

عبدالقادر سلوی ستون نویس نشریه حریت در این خصوص نوشت: آیا این ملاقات درباره حزب دموکراتیک بود؟ آیا درباره تعطیلی حزب دموکراتیک خلق ها بود؟ آیا درباره برداشتن مصونیت قضایی این حزب بود؟ باغچلی 3 روز پیش از لزوم بسته شدن این حزب سخن گفته بود.

یک احتمال دیگر این است که دو رهبر در ماه جاری کنگره حزب را دارند. حزب حرکت ملی در روز 18 ماه جاری و حزب عدالت و توسعه در روز 24 ماه جاری. آیا در رهبر ائتلاف درباره تغییر کابینه پس از برگزاری کنگره هایشان رایزنی کردند؟ البته درباره صحبت کردن راجع به این موضوع هنوز زمان هست.

اگرچه باغچلی به ترجیحات رئیس جمهور احترام می گذارد اما اردوغان نیز مراقب است و پیش از انجام هر اقدام مهمی با رهبر حرکت ملی ملاقات و تبادل نظر می نماید.

اردوغان در فراخوان اصلاحات قانون اساسی به رهبران حزب عدالت و توسعه گفته بود که ما برای قانون اساسی جدید اصول یا معیار مشخصی نداریم. به همین دلیل برای قانون اساسی جدید چنین خواهیم کرد، چنان خواهیم کرد را نگویید.

اردوغان که طرح ریزی برای قانون اساسی جدید در روزهای پیش رو را دنبال می نماید، با باغچلی ملاقات و تبادل نظر کرد. وی پیش از این گفته بود که 4 ماده قانون اساسی و نیز سیستم ریاستی از جمله خطوط قرمز برای تغییرات در قانون اساسی خواهند بود.

به گزارش خبرنگاران، اصلاحات سیاسی و مالی در ترکیه طی چند ماه گذشته از سوی اردوغان مطرح شده و در راستای این اصلاحات، موضوع تغییرات در قانون اساسی نیز دنبال می گردد.

احزاب مخالف حزب حاکم، این اصلاحات را در راستای تثبیت قدرت اردوغان دانسته و شاهد مثال خود را خطوط قرمز مطرح شده از سوی اردوغان در اصلاحات می دانند که یکی از آنها موضوع سیستم ریاستی در ترکیه است. این در حالیست که احزاب مخالفت خواستار بازگشت سیستم حکومتی ترکیه به پارلمانی هستند.

مدتی پیش نیز وزرای کشور و دفاع ترکیه با سران احزاب جمهوری خلق و خوب ملاقات و تبادل نظر کردند که محتوای این ملاقاتها، در جریان قرار دریافت احزاب مخالف نسبت به تغییرات قانون اساسی عنوان شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1512

به "حدس ها درباره ملاقات اردوغان و باغچلی؛ تغییرات قانون اساسی یا انحلال حزب دموکراتیک خلق ها؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حدس ها درباره ملاقات اردوغان و باغچلی؛ تغییرات قانون اساسی یا انحلال حزب دموکراتیک خلق ها؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید