مدل مهندسی ماهواره ناهید 2 تا دو ماه دیگر آماده می گردد

به گزارش شارژ 10، به گزارش خبرنگاران، حسین صمیمی امروز در نشست خبری پژوهشگاه فضایی ایران همزمان با هفته جهانی فضا گفت: ساخت ماهواره مخابراتی ناهید یک به اتمام رسیده و تحویل سازمان فضایی ایران برای تست سازگاری با پرتابگر شده است.

مدل مهندسی ماهواره ناهید 2 تا دو ماه دیگر آماده می گردد

وی گفت: ساخت ماهواره پارس که یک ماهواره ای سنجشی است تا سرانجام امسال تکمیل می گردد و مدل مهندسی ماهواره مخابراتی ناهید 2 تا دو ماه دیگر به سازمان فضایی ایران تحویل خواهد شد.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد وضعیت پروژه ماهواره سنجش از دور پارس 1 که قرار بود با همکاری کنسرسیوم دانشگاهی طراحی گردد گفت: ماهواره پارس 1 متعلق به پژوهشگاه فضایی ایران است و 60 درصد آن به صورت برون سپاری در حال اجرا است. این پروژه یک پروژه کنسرسیومی نیست بلکه توسط پژوهشگاه فضایی ایران انجام می گردد و تا سرانجام سال طراحی و ساخت آن تکمیل خواهد شد.

وی ادامه داد: ایده مشارکتی در مورد اجرای ماهواره سنجش از دور مربوط به ماهواره پارس 2 است که هنوز طرح عملیاتی آن ارائه نشده است.

صمیمی اضافه نمود: یکی از محصولات کلیدی پژوهشگاه فضایی ایران سامانه بلوک انتقال مداری سامان است که امکان انتقال ماهواره به مدار را فراهم می نماید.

وی گفت: هم اکنون این سامانه در حال تست مدل های کیفی است که تا دو ماه آینده آماده خواهد شد و دو تست زیرمداری برای ارزیابی کیفیت این سامانه انجام خواهیم داد.

به گفته وی تاکنون 35 آزمون سطح بالا روی مدل کیفی این سامانه آزمایش شده است که توانمندی پیشرانش فضایی را با توجه به برد انتقال و پرتاب ماهواره ارزیابی می نماید.

وی گفت: نمونه مهندسی این سامانه توسط رئیس جمهور افتتاح شد و نمونه پروازی آن را تا سرانجام سال آماده خواهیم کرد.

ثبت 19 اختراع در پژوهشگاه فضایی ایران

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران با بیان اینکه در سال 97، 13 اختراع و در سال 98، 6 اختراع در پژوهشگاه فضایی ایران به ثبت رسیده است، گفت: برنامه ما تجاری سازی محصولات فضایی است که توسط دانشمندان فضایی ایران در این پژوهشگاه ثبت اختراع می گردد.

وی گفت: در شرایطی که در حوزه فضایی کاملا تحریم هستیم و کشورهای دوست نیز از انتقال فناوری فضایی در اغلب حوزه ها به ما خودداری می نمایند احتیاج به ساخت و تجاری سازی تجهیزات فناوری فضایی در کشور احساس می گردد. برآورد ما نشان می دهد که ما توان بالایی در رشته های مختلف فضایی برای ارائه سرویس به متقاضیان داریم.

وی با بیان اینکه در حوزه پلیمر و شیمی توان آزمایشگاهی برای ارائه خدمات به متقاضیان وجود دارد، گفت: در بحث هواشناسی در حوزه ناوبری و کنترل وضعیت محصول رادیوسوند را راه اندازی کردیم که تاکنون سازمان هواشناسی مجبور به تهیه آن از کشوری مانند فنلاند بود اما هم اکنون این سامانه توسط پژوهشگاه فضایی ایران بومی سازی شده است که در صورتی که ارتباط با سازمان هواشناسی برای ارائه این محصول صورت گیرد این سامانه می تواند جای محصول خارجی سرویس ارائه دهد. در همین حال در حوزه باتری های فضایی نیز قدم های خوبی برداشته شده است.

وی گفت: حوزه فضایی از ابتدای فعالیت همواره در تحریم بوده اما هم اکنون و رسما از زبان دولت آمریکا این تحریم ها شنیده شده است اما اطمینان داریم روند فعالیت با سابق تفاوتی نخواهد داشت.

مرکز سنجش از دور در پلیس مبارزه با مواد مخدر راه اندازی می گردد

صمیمی در پاسخ به سوال مهر درباره آخرین وضعیت همکاری پژوهشگاه فضایی ایران با پلیس مبارزه با مواد مخدر گفت: مطابق با تفاهم نامه ای که با پلیس مبارزه با مواد مخدر منعقد کردیم راه اندازی مرکز سنجش از دور را در دستور کار قرار داده ایم.

وی گفت: استفاده از فناوری فضایی یکی از موضوعات مورد استقبال دستگاه ها و نهادهای دولتی است و در این زمینه ستاد مبارزه با مواد مخدر یکی از نخستین مشتریان ما برای استفاده از داده های فضایی بوده است.

وی ادامه داد: از این جهت ارائه آموزش استفاده از فناوری فضایی به پرسنل پلیس مبارزه با مواد مخدر را در دست انجام داریم و در حال راه اندازی مرکز سنجش از دور از دیگر موارد همکاری است.

ایده اعزام فضانورد در سازمان فضایی مطرح شد

صمیمی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگاران در مورد ماموریت پژوهشگاه فضایی ایران در مورد اعزام فضانورد ایرانی به فضا که دو روز گذشته از سوی وزیر ارتباطات مطرح شده بود، گفت: این موضوع در حیطه وظایف پژوهشگاه فضایی ایران نیست و ماموریت اعزام فضانورد از سوی وزیر ارتباطات به سازمان فضایی ایران محول شده است.

وی گفت: این سازمان در این زمینه ایده ای را ارائه نموده که باید ببینیم این ایده چطور پیاده سازی می گردد و شاید منظور این باشد که بخواهند فضانورد ایرانی را با همکاری کشور دیگری به فضا بفرستند.

65 قرارداد همکاری با شرکت های دانش بنیان منعقد شد

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به همکاری هایی که در پروژه های ماهواره ای با بخش خصوصی و دانشگاه ها انجام می گردد، گفت: سهم بخش خصوصی از اجرای پروژه های ماهواره ای 35 درصد، سهم دانشگاه ها 13 درصد و سهم پژوهشگاه فضایی ایران 52 درصد است.

وی گفت: هم اکنون 20 قرارداد با 9 دانشگاه کشور به ارزش 10 میلیارد و 500 میلیون تومان منعقد نموده ایم و در قالب همکاری با شرکت های دانش بنیان 65 قرارداد به ارزش 27 میلیارد تومان منعقد شده است.

صمیمی اضافه نمود: در راستای همکاری مشترک با دانشگاه ها 267 طرح پژوهشی در حوزه فضایی تعریف شده که توسط تیم های دانشجویی در حال اجرا است.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: در قالب همکاری ها و تعاملات در سطح بین المللی نیز پروژه بین المللی با همکاری سازمان فضایی آسیا و اقیانوسیه (اپسکو) شروع کردیم که در قالب پروژه دانشجویی کوچک است و پژوهشگاه فضایی ایران به همراه سه دانشگاه شریف، خواجه نصیر و امیرکبیر در حال اجرا طراحی و ساخت زیرسیستم های آن هستند.

وی گفت: ما این پروژه را از یکی از دانشگاه های چین تحویل گرفتیم و به تازگی دو فاز این پروژه را تحویل داده ایم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 448

به "مدل مهندسی ماهواره ناهید 2 تا دو ماه دیگر آماده می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدل مهندسی ماهواره ناهید 2 تا دو ماه دیگر آماده می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید