کاهش 75 درصدی صادرات به اروپا ، رشد صادرات ایران به عراق در 6 ماهه اول سال جاری

به گزارش شارژ 10، آل اسحاق رئیس اتاق مشترک ایران و عراق با اشاره به کاهش 75 درصدی صادرات ایران به اروپا گفت: علیرغم تمام مسائل صادرات ایران به عراق در 6 ماهه ابتدای سال جاری رشد خوبی داشته است.

کاهش 75 درصدی صادرات به اروپا ، رشد صادرات ایران به عراق در 6 ماهه اول سال جاری

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، یحیی آل اسحاق رئیس اتاق مشترک ایران و عراق در رابطه با تجارت ایران و عراق گفت: حجم تجارت ایران و عراق در سال 1397 حدود 13 میلیارد دلار و در 6 ماهه اول امسال حدود 4 میلیارد و 600 میلیون دلار بوده است بنابراین با این روند پیش بینی می گردد تجارت امسال بین دو کشور به میزان سال گذشته برسد.

رئیس اتاق مشترک ایران و عراق با بیان اینکه در 6 ماهه ابتدای امسال تجارت بین دو کشور رشد داشته است اضافه کرد: برنامه ریزی دو کشور رسیدن به تجارت 20 میلیارد دلاری در دراز مدت است.

آل اسحاق اضافه کرد: با شرایطی که اکنون در عراق ایجاد شده، فعلا لطمه ای به تجارت ما به این کشور وارد نشده است و روابط تجاری ما مانند سابق در جریان است، اما اگر شرایط به همین صورت ادامه یابد ممکن است تاثیری بر روند صادرات ما به این کشور داشته باشد.

وی با اشاره به اهمیت تجارت عراق در مقایسه با سایر کشور ها و مناطق جهان گفت: صادرات ما به کل اتحادیه اروپا در 6 ماهه ابتدای امسال حدود 477 میلیون دلار بوده و اگر این رقم را با صادرات 6 ماهه به کشور عراق که بیش از 4 میلیارد دلار است مقایسه کنیم به اهمیت تجارت به این کشور پی خواهیم برد.

رئیس اتاق مشترک ایران و عراق با بیان اینکه تجارت ایران با اروپا در 6 ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 75 درصد کاهش یافته است گفت:، اما علیرغم نارسایی ها و فشار بدخواهان، تجارت ایران با عراق طی این مدت رشد داشته است.

وی با تاکید بر حضور در بازار های منطقه بیان داشت: پایداری روابط سیاسی و امنیتی به تعاملات مالی بستگی دارد.

آل اسحاق گفت: بازار عراق تا 20 سال آینده زمینه خوبی برای فعالیت تجاری و سرمایه گذاری دارد بنابراین علیرغم اینکه دشمنان و بدخواهان ما نمی خواهند ما در این بازار حضور داشته باشید باید تمام کوشش خود را برای توسعه همکاری با این کشور انجام دهیم.

رئیس اتاق مشترک ایران و عراق اضافه کرد: برای توسعه همکاری با کشور عراق صادرات کالا های با کیفیت یکی از شروط اصلی است در حالی که متاسفانه بعضی تجار و بازرگانان با اصرار طرف خریداری اجناس درجه 2 و 3 را به این کشور صادر می نمایند و این باعث می گردد تا این ذهنیت در مصرف نمایندگان کالا های فراوری ایران در عراق ایجاد گردد که کالا های ایرانی از کیفیت لازم برخوردار نیست.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 آذر 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 497

به "کاهش 75 درصدی صادرات به اروپا ، رشد صادرات ایران به عراق در 6 ماهه اول سال جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 75 درصدی صادرات به اروپا ، رشد صادرات ایران به عراق در 6 ماهه اول سال جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید