پوشش اولئوفوبیک نمایشگر چیست و چرا اهمیت زیادی دارد؟

به گزارش شارژ 10، بعد از خرید یک گوشی تازه، تا چند روز اول استفاده از آن هیجان انگیز است. اگر اهل استفاده از گلس محافظ نمایشگر نباشید، لمس کردن نمایشگر نو و استفاده از آن حس خوبی را منتقل می نماید. نمایشگر گوشی در ابتدا می تواند تا حد خوبی در برابر اثر انگشت و چربی دست مقاومت کند. اما بعد از مدتی استفاده، مقاومت نمایشگر در برابر این موارد کاهش پیدا می نماید. اما چرا این مقاومت پایین می آید؟ اینجاست که پوشش اولئوفوبیک نمایشگر وارد عمل می گردد. در این مطلب به پوشش اولئوفوبیک نمایشگر و چگونگی عملکرد آن می پردازیم.

پوشش اولئوفوبیک نمایشگر چیست و چرا اهمیت زیادی دارد؟

پوشش اولئوفوبیک نمایشگر

کلمه اولئوفوبیک به معنای هراس از چربی است و همین عبارت به خوبی عملکرد این لایه محافظتی را شرح می دهد. بنابراین پوشش اولئوفوبیک نمایشگر عملا یک لایه محافظتی است که روی نمایشگر قرار می گیرد که مقاومت بالایی در برابر جذب روغن و چربی دارد. این لایه محافظتی روی انواع و اقسام سطوح مانند نمایشگر گوشی و تبلت، مانیتور لپ تاپ، لنز دوربین، نمایشگر ساعت های هوشمند، آینه ها و حتی شیشه جلوی اتومبیل مورد استفاده قرار می گیرد.

پوشش اولئوفوبیک از مواد خاص شیمیایی و فیزیکی برای ایجاد سطحی غیر چسبنده به چربی و روغن استفاده می نماید و به لطف همین رویکرد، این مواد به جای چسبیدن به سطح، به قطرات جدا از هم تبدیل می شوند و به سطح موردنظر نمی چسبند. لایه ای از فلوروپلیمر با خواص نچسب عالی، مانند تفلون، و لایه ای از سیلیس یا مواد مرتبط، بافت ناهمواری ایجاد می نماید که تماس بین سطح (مثلاً صفحه نمایش) و چربی ها (یا آلاینده ها) را کاهش می دهد. ضمناً همین لایه های قرار گرفته روی نمایشگر، می توانند مقاومت آن در برابر خط و خش را هم افزایش دهند.

متاسفانه دوام پوشش اولئوفوبیک نمایشگر در حد عمر مفید گوشی نیست. زیرا به علت استفاده از نمایشگر و قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی، قابلیت محافظتی آن تا حد زیادی از بین می رود. به عنوان مثال بسیاری از تمیزنماینده ها از ایزوپروپیل الکل استفاده می نمایند که این ماده می تواند روند تخریب پوشش اولئوفوبیک نمایشگر را سریع تر کند. حتی زمانی که گوشی را در جیب خود قرار می دهید، برخورد نمایشگر با سطح شلوار جین می تواند منجر به تخریب این پوشش محافظتی گردد. ضمناً باید به گرما هم اشاره کنیم که نقش مهمی در آسیب زدن به این پوشش ایفا می نماید.

اما در هر صورت هرچقدر هم مراقب باشید، دیر یا زود این پوشش تاثیر اولیه خود را از دست می دهد. بنابراین به مرور زمان چربی دست و اثر انگشت بیشتری بر روی نمایشگر باقی می ماند.

آیا امکان جایگزین کردن پوشش اولئوفوبیک نمایشگر وجود دارد؟

بله چنین امکانی وجود دارد ولی انجام آن اصلا راحت و ساده نیست. در عوض برای این کار باید به تعمیرکارانی که در این زمینه تخصص دارند مراجعه کنید. البته این کار هزینه بسیار بالایی دارد و کیت های مخصوص گران قیمتی برای این کار به فروش می رسند. بنابراین حتی اگر چنین کیت مخصوصی را هم خریداری نموده اید، بهتر است شخصا دست به انجام چنین کاری نزنید.

در این میان اگر نسبت به این موضوع حساسیت زیادی دارید، می توانید از گلس های محافظ باکیفیتی بهره ببرید که دارای پوشش اولئوفوبیک هستند. البته در بازار ایران این نوع گلس ها به راحتی پیدا می شوند و بسیاری از مدل هایی که مدعی بهره گیری از این پوشش هستند، چنین مشخصه ای ندارند. با استفاده از این نوع گلس ها، هر زمانی که متوجه شدید مقاومت گلس در برابر چربی دست کاهش پیدا نموده، می توانید به راحتی آن را تعویض کنید.

سخن پایانی

پوشش اولئوفوبیک نمایشگر جذابیت نمایشگر را برای کاربران افزایش می دهد. اما در نهایت همانطور که گفتیم نباید نسبت به این چندان حساس باشید. با توجه به اینکه گلس های دارای این مشخصه در بازار ایران به سختی پیدا می شوند، بهتر است با دقت زیادی این خرید را انجام دهید. اما همانطور که دوام باتری گوشی بعد از مدتی استفاده افت می نماید، همین اتفاق برای پوشش اولئوفوبیک نمایشگر رخ می دهد و اگر چندان سخت گیر نباشید، استفاده از گوشی موردنظر جذابیت گذشته را حفظ خواهد نمود.

منبع: MakeUseOf

سوالات متداول

پوشش اولئوفوبیک نمایشگر چیست؟

کلمه اولئوفوبیک به معنای هراس از چربی است و همین عبارت به خوبی عملکرد این لایه محافظتی را شرح می دهد. بنابراین پوشش اولئوفوبیک نمایشگر عملا یک لایه محافظتی است که روی نمایشگر قرار می گیرد که مقاومت بالایی در برابر جذب روغن و چربی دارد.

آیا امکان جایگزین کردن پوشش اولئوفوبیک نمایشگر وجود دارد؟

بله چنین امکانی وجود دارد ولی انجام آن اصلا راحت و ساده نیست. در عوض برای این کار باید به تعمیرکارانی که در این زمینه تخصص دارند مراجعه کنید. البته این کار هزینه بسیار بالایی دارد و کیت های مخصوص گران قیمتی برای این کار به فروش می رسند.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 10 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1402 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 2220

به "پوشش اولئوفوبیک نمایشگر چیست و چرا اهمیت زیادی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوشش اولئوفوبیک نمایشگر چیست و چرا اهمیت زیادی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید