هشدار آژانس بین المللی انرژی نسبت به گران شدن نفت

به گزارش شارژ 10، مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی اظهار کرد قیمت فعلی نفت در بالای 70 دلار در هر بشکه، به تقاضای جهانی برای نفت لطمه زده و ممکن است در نتیجه آن تقاضا در سال جاری کمتر از میزان پیش بینی شده رشد کند.

هشدار آژانس بین المللی انرژی نسبت به گران شدن نفت

به گزارش خبرنگاران، فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی در مصاحبه با پلاتس اظهار کرد: افزایش اخیر قیمت نفت روی تقاضا تأثیر گذاشته است به خصوص که در کشورهایی مانند چین، آمریکا و هند روی داده که بزرگترین مصرف کنندگان نفت جهان هستند.

آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماهانه بازار نفت خود، برآوردش از رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال 2019 را تغییر نداد و همچنان انتظار دارد 1.4 میلیون بشکه در روز در سال میلادی جاری در مقایسه با 1.3 میلیون بشکه در روز در سال گذشته رشد کند.

اما قیمت های نفت از اواخر دسامبر تاکنون بیش از 40 درصد رشد کرده و نفت برنت تحت تأثیر اجرای توافق کاهش تولید کشورهای اوپک و غیراوپک تا مرز 71 دلار در هر بشکه صعود کرد.

بیرول گفت: رشد قیمت های نفت ممکن است به تقاضا برای نفت در آسیا آسیب بزند بویژه در کشوری مانند هند که بیش از سایرین از این افزایش قیمت تحت فشار قرار گرفته است.

هند تقریباً 80 درصد از نفت مورد نیاز خود را وارد می کند و افزایش قیمت خرده فروشی در این کشور، به تورم و افزایش مسائل اقتصادی دامن زده است.

مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی همچنین پیش بینی کرد با بالا رفتن قیمت ها، رشد تقاضا برای نفت در آمریکا ممکن است همانند سال 2018 قوی نباشد.

وی در ادامه اظهار داشت: ریسک تأثیر افزایش قیمت روی تقاضا، با نشانه های فراوانی از کند رشد اقتصاد جهانی ممکن است تشدید شود.

بخش پژوهش و تحقیقات اوپک از آژانس بین المللی انرژی هم بدگمان تر بوده و هفته گذشته نسبت به کندی رشد تقاضا هشدار داد و برآوردش از رشد تقاضا برای نفت جهانی در سال میلادی جاری را به دلیل فعالیت اقتصادی کندتر، 30 هزار بشکه در روز کاهش داد و 1.21 میلیون بشکه در روز اعلام کرد

اداره اطلاعات انرژی آمریکا هفته گذشته پیش بینی کرده بود مصرف جهانی نفت امسال 1.4 میلیون بشکه در روز رشد کرده و به 101.38 میلیون بشکه در روز می رسد.

با این حال فاتح بیرول اظهار کرد ریسک های عرضه ناشی از ابهامات ژئوپلیتیکی در کشورهایی مانند ونزوئلا، ایران، لیبی و الجزایر وی را نگران می کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 179

به "هشدار آژانس بین المللی انرژی نسبت به گران شدن نفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار آژانس بین المللی انرژی نسبت به گران شدن نفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید