رییس جمهور چین را بیشتر بشناسید

به گزارش شارژ 10، شی جی پینگ، هفتمین رییس جمهور جمهوری خلق چین است که دوره ریاستش از 14 مارس 2013 شروع شده و 62 ساله است. او علاوه بر این که رییس جمهور و رییس حزب کمونیست چین است، ریاست کمیسیون مرکزی ارتش چین را هم برعهده دارد.

رییس جمهور چین را بیشتر بشناسید

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، شی جی پینگ پیش از رسیدن به مقام ریاست جمهوری در دولت مقام های دیگری را هم به عهده داشته است، نایب رئیس کمیسیون مرکزی نظامی کشور، ریاست دانشکده مرکزی حزب کمونیست، و عضویت دائمی پولیتبورو قدرتمندترین نهاد سیاسی کشور از جمله این سمت ها است. او در سال 2012 به عنوان رهبر جدید چین و رئیس جدید کمیسیون مرکزی ارتش انتخاب شده است.

سیاست در خانواده آقای پینگ ارثی است. او فرزند یکی از اعضای منتقد دولت چین در سال های گذشته است. پدر او شی ژونگ شان از بنیانگذاران حزب کمونیست بوده و پست های مختلفی از جمله رییس نهاد تبلیغات سیاسی و معاون نخست وزیری را به عهده داشته است، اما زمانی که شی جی، 10 ساله بود، پاکسازی شده و برای کار به یک کارخانه فرستاده شده است. در 15 سالگی شی ، پدرش در جریان انقلاب فرهنگی و تسلط مائو به زندان افتاد. با این حال پینگ جوان در شاخه جوانان حزب به فعالیت پرداخت و دبیر یکی از شاخه های تیم فراوری حزب شد.

پینگ، تحصیلات اولیه دانشگاهی اش را در رشته شیمی پشت سر گذاشت و بعد از آن به عنوان منشی برای یکی از زیردستان سابق پدرش کار کرد. بعد از این دوره، او برای مطالعه در خصوص کشاورزی در آمریکا به ایالت آیووا رفت و برای مدتی با یک خانواده آمریکایی زندگی کرد. سپس او بار دیگر به درس خواندن در کنار شغلش ادامه داد و پایان مدرک دکتری در حقوق را دریافت کرد که شاخه ای شامل علوم حقوق، مدیریت، سیاست و تاریخ انقلاب است؛ البته گفته می گردد که در خصوص مدرک دکترای پینگ سوالاتی وجود دارد.

پینگ در دهه 80 با دختر سفیر چین در بریتانیا ازدواج کرد، اما چند سال بعد از همسرش جدا شد و در اواخر همان دهه 80 با یک خواننده آوازهای محلی بسیار مشهور و محبوب چینی ازدواج کرد. این زوج خوشبخت که یک فرزند دختر دارند به دلیل مسافرت های زیادی که هر دو به علت شغلشان ناچار به آن هستند جدا از هم زندگی می نمایند. دختر آنها در سال 2010 برای ادامه تحصیل با نام مستعار در دانشگاه آکسفورد ثبت نام نموده است. پنگ همسر فعلی پینگ در توضیف او می گوید: شی، آدم خاکی و سخت کوشی است، وقتی در خانه است اصلا فکر نمی کنم که او رهبر است، او در خانه تنها همسر من است همسر آقای پینگ، با آن که همیشه در کنار رییس جمهور نیست، نقش خود را به عنوان بانوی اول کنار نگذاشته است. برای مثال او یک بار در سال 2014 میزبان میشل اوباما، همسر اوباما رییس جمهور آمریکا، بوده است.

در سال 1997 آقای پینک بعد از دوره ای از شغل های دولتی در استان های مختلف چین، توانست وارد کمیته مرکزی حزب گردد، با این که عضویت او در ابتدا به صورت علی البدل بود و تعداد آرایی که کسب کرد، کم بود اما توانست با توجه به جایگاهش به پست جدید دست پیدا کند. در مدت معاونت و استانداری در استان فوجیان چین توانست با جذب سرمایه گذاری های خارجی به پیشرفت اقتصادی این استان یاری کند. حدود پنج سال بعد، او توانست در یک استان دیگر به سمت فرمانداری برسد و ریاست حزب در آن استان را هم به دست بیاورد. بعد از آن توانست به عنوان عضو اصلی به کمیته مرکزی حزب راه یابد.

در سال 2012 پینگ برای چند هفته از نظر ها ناپدید شد، او قرار های مهمی مثل ملاقات با وزیر خارجه وقت آمریکا، هیلاری کلینتون، لی هسینگ لونگ نخست وزیر مالزی و یک مقام عالی رتبه روسی را لغو کرد. روزنامه آمریکایی واشنگتون پست در یک حدس احتمال زخمی شدن او را مطرح نموده بود، اما بعضی دیگر احتمال می دهند که این غایب شدن پینگ با هدف آماده شدن او برای قرار دریافت در پست های بالاتر دولتی بوده است.

یک ماه بعد از ناپدید شدن، پینگ در نوامبر 2012 دبیرکل حزب کمونیست شد، انتخاب همزمان او به عنوان رییس کمیسیون نظامی مرکزی، به صورت غیر رسمی نشان دهنده انتخاب او به عنوان رهبر بعدی چین بود. در یکی از اولین سخنرانی ها در مقام جدید، پینگ گفت که مردم چین انتظار تحصیلات بهتر، شغل های با ثبات بیشتر، درآمد بیشتر، امنیت اجتماعی قابل اعتمادتر، مراقبت های پزشکی با استانداردهای بالاتر، شرایط زندگی راحت تر و محیط زیست زیباتر را دارند. و حزب کمونیست در نوامبر 2013 دستور یک سری اصلاحات اقتصادی و اجتماعی را داد. اصلاحاتی که جامع و عمیق توصیف شدند و گفته می گردد که بعد از اصلاحات سال 1992 در چین مهم ترین اصلاحات اساسی این کشور هستند. این اصلاحات با این هدف بود که دولت به تدریج دخالت خود را در توزیع سرمایه کاهش دهد و بازسازی شرکت های دولتی به منظور ایجاد رقابت بیشتر با جذب سرمایه های بخش خارجی و خصوصی در صنایع که قبلا بسیار کنترل شده بودند، فراهم گردد.

در دوران ریاست جمهوری پینگ یکی دیگر از قوانین انتقاد برانگیز دولت چین در خصوص مردم این کشور مورد بازنگری نهاده شد و دولت اعلام نمود که از ابتدای سال 2016 خانواده های چینی می توانند دو فرزند داشته باشند، تا قبل از این همه خانواده های چینی به صورت الزامی تنها می توانستند یک فرزند داشته باشند.

رییس جمهور فعلی چین، سفرهای خارجی زیادی در طول دوران ریاست جمهوری اش داشته و از جمله از روسیه، بریتانیا و آمریکا دیدن نموده است اما دیپلماسی چینی ها در آسیای غربی و خاورمیانه آن قدرها فعال نبوده است. رییس جمهور چین اردیبهشت سال جاری در ملاقاتی با حسن روحانی بر لزوم گسترش روابط این کشور با ایران تاکید نموده بود، اما دور جدید سفرهای او در خاورمیانه که شامل ملاقات با پادشاه عربستان و رییس جمهور ایران است، با تاکید بر افزایش همکاری های منطقه ای انجام می گردد.

پیش از این حدس می شد که پینگ برنامه سفرش را به گونه ای تنظیم نموده است که بتواند نقش میانجی را در کاهش تنش بین ایران و عربستان بازی کند، تنش هایی که بعد از به شادت رسیدن شیخ نمر و حمله به سفارت عربستان در تهران و مشهد افزایش پیدا نموده است.

شرایط اقتصادی امروز چین، چندان امیدوار نماینده نیست، رشد اقتصادی این کشور نسبت به سال های گذشته سقوط چشم گیری داشته است. آمارهای رسمی دولت چین نشان می دهد که نرخ رشد اقتصاد این کشور در سه ماهه پایانی سال گذشته میلادی 6.8 درصد و از نرخ 6.9 درصد در سه ماهه قبل از آن پائین تر بوده است. نرخ رشد اقتصادی سالانه این کشور طی سال گذشته میلادی به 6.9 درصد رسید که پائین ترین رقم آن از سال 199 میلادی است. کارشناسان اقتصادی معتقد هستند با توجه به بحران بازارهای جهانی، چین نیازمند بازارهای جدید برای محصولات خود است، آن هم در شرایطی که کاهش قیمت نفت بسیاری از کشورها را تحت تاثیر قرار داده و منابع اقتصادی آنها را کاهش داده است. در چنین شرایطی سفر رییس جمهور چین به ایران که بعد از سفر نخست وزیر پاکستان در هفته گذشته دومین سفر یک مقام رسمی خارجی به کشور بعد از برداشته شدن تحریم ها است، می تواند با حدس در خصوص اهداف اقتصادی از جمله جذب سرمایه و پیدا کردن بازار همراه باشد.

منبع:ایسنا

منبع: تسنیم
انتشار: 27 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 676

به "رییس جمهور چین را بیشتر بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رییس جمهور چین را بیشتر بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید