فرصتی رادیویی برای شنیدن برترین سخنرانی ها در سخن و سخنوران

به گزارش شارژ 10، به گزارش خبرنگاران سخن و سخنوران عنوان کتابی است نوشتهٔ بدیع الزمان فروزانفر در توضیح احوال و نقد و سنجش آثار 55 تن از نامورترین شاعران پارسی گوی قرن های سوم تا ششم هجری. این عنوان نخستین بار با این کتاب به گوش رسید و اکنون به برنامه ای گفته می گردد که هر شب از رادیو فرهنگ به گوش خواهد رسید.

فرصتی رادیویی برای شنیدن برترین سخنرانی ها در سخن و سخنوران

سخن و سخنوران در هر برنامه به یکی از سخنوران نامدار ایران و کشورهای فارسی زبان اختصاص خواهد داشت و در هر برنامه یکی از سخنرانی ها و یا گفتگوها و گفتارهای ضبط شده چهره های تابناک زبان و ادبیات فارسی و هنر و اندیشه و علم به علاقه مندان این حوزه های پژوهشی تقدیم خواهد شد.

برای شروع این مجموعه برنامه -که از اول آبان ماه 1400 تا چهارم آبان ماه ادامه دارد- سخنرانی منحصربه فرد استاد شادروان دکتر عبدالحسین زرین کوب در دانشگاه هاروارد درباره رابطه شمس و مولانا ارائه خواهد شد؛ همراه با مقدمه ای شنیدنی از دکتر احمد مهدوی دامغانی، استاد دانشگاه هاروارد، درباره زندگی و خدمات ادبی و فرهنگی استاد زرین کوب.

برنامه سخن و سخنوران -که هر شب پخش می گردد- بر سخنان کمترشنیده شده ای تمرکز دارد که ارزش وقت مخاطبین مشتاق علم و هنر خود را داشته باشد. سخنان ناب و ارزنده بزرگانی چون بدیع الزمان فروزانفر، پرویز ناتل خانلری، ذبیح الله صفا، مهدی حمیدی شیرازی، عبدالحسین زرین کوب، غلامحسین یوسفی، محمدامین ریاحی، قدمعلی سرامی، سیدمحمد دبیرسیاقی، احمد مهدوی دامغانی، محمدرضا شفیعی کدکنی، سیمین دانشور، محمود نشاط، ضیاءالدین سجادی، جلال متینی، سیدصادق گوهرین، منوچهر ستوده، منوچهر مرتضوی، سیدجعفر شهیدی، سیدمصطفی محقق داماد، علی اشرف صادقی، مهدی محقق، ایرج افشار، سیدحلال الدین آشتیانی، جلال الدین همایی، مهدی اخوان ثالث، محمد محیط طباطبایی و بسیاری دیگر از سخنوران نامدار که در این مجموعه برنامه به شیفتگان فرهنگ و ادب و هنر تقدیم خواهد شد.

از دیگرسو برنامه رادیویی سخن و سخنوران بر آن است تا خود را محدود به سخنوران ایرانی نکند و جهان پارسی گو را مد نظر قرار دهد. از این جهت سخن سخنوران دیگری از استادان زبان فارسی در دانشگاه های مهم و معتبر جهان و نیز فارسی گویان کشورهای حوزه زبان فارسی در این مجموعه برنامه گنجانده شده که اندک اندک به حضور مخاطبین گرامی خواهد رسید. از این سو شنیدن سخنان چهره های ارزنده ای چون ویلیام چیتیک، آنه ماری شیمل، یوهان کریستف بورگل، ریچارد فرای، ساچیکو موراتا و نیز فارسی زبانانی چون گلرخسار صفی آوا، اعظم رهنورد زریاب، لایق شیرعلی، واصف باختری، محمدآصف فکرت، نجیب مایل هروی و تنی چند از ادیبان زبان و ادبیات فارسی و از کشورهای شبه قاره چهره های نامداری چون دهر میندر نات؛ محمد یونس جعفری، سیدامیرحسن عابدی، ظهیراحمد صدیقی، شریف حسین قاسمی، عبدالودود اظهر دهلوی و دیگر سخنوران این خطه، می تواند اتفاق فرهنگی درخشانی به شمار آید.

این مجموعه برنامه -که از اول آبان ماه 1400 بر موج اف ام ردیف 106/7 رادیو فرهنگ پخش می گردد و از وب سایت رسمی رادیو فرهنگ و دیگر سامانه های رادیویی در سراسر جهان قابل دریافت است- به وسیله محمد حسینی باغسنگانی تالیف و تهیه خواهد شد و گوینده معرفی سخنوران و بازشناسی موضوعات مورد بجث، بهروز رضوی چهره نامدار رادیو و صداست. توضیح زندگی سخنور مورد بحث و نیز اشاراتی به موضوع سخنرانی در هر برنامه با صدای درخشان استاد بهروز رضوی ماندگار خواهد شد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 24 آبان 1400 بروزرسانی: 24 آبان 1400 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1846

به "فرصتی رادیویی برای شنیدن برترین سخنرانی ها در سخن و سخنوران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرصتی رادیویی برای شنیدن برترین سخنرانی ها در سخن و سخنوران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید