شرط نو ارمنستان برای واکسیناسیون اتباع خارجی

به گزارش شارژ 10، سفیر ارمنستان در ایران برای نخستین بار به موضوع تزریق رایگان واکسن کرونا به گردشگران خارجی در آن کشور پرداخته است.

شرط نو ارمنستان برای واکسیناسیون اتباع خارجی

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش همشهری؛ آرتاشس تومانیان، سفیر ارمنستان در ایران است. او در سابقه کاری خود نمایندگی تام الاختیار رئیس جمهوری ارمنستان در زمینه روابط با ایران، معاون اول وزیر خارجه، رئیس دفتر رئیس جمهوری ارمنستان، مشاور رئیس جمهوری، نمایندگی مجلس ملی ارمنستان و نایب رئیسی شورای عالی جمهوری ارمنستان را هم در کارنامه دارد. اما علت آنکه آرتاشس تومانیان مهمان این صفحه شده است، موضوع سفر ایرانی ها به ارمنستان برای دریافت واکسن رایگان کرونا در آن کشور است. موضوعی که در هفته های اخیر واکنش های متعدد از سوی مقامات وزارت بهداشت را برانگیخت و حتی کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو در اظهاراتی از مردم ایران خواست برای تزریق واکسن به ارمنستان سفر نکنند.

او گفته بود مردم ارمنستان از واکسن انگلیسی آسترازنکا استقبال ننموده اند و ارمنستان از ترس اتمام تاریخ مصرف این واکسن 2میلیون دوز از این واکسن را به گردشگران تزریق می نماید. اما ماجرای تزریق رایگان واکسن به گردشگران ازجمله گردشگران ایرانی در ارمنستان چیست؟

سفیر ارمنستان در ایران برای نخستین بار در مصاحبه با همشهری به موضوع تزریق رایگان واکسن کرونا به گردشگران خارجی در آن کشور پرداخته است.

دولت ارمنستان در تزریق واکسن کرونا به شهروندان خود چگونه عمل نموده است؟

از ماه مارس امسال واکسیناسیون شهروندان در ارمنستان در حال اجرا است و واکسیناسیون با 3نوع واکسن اسپوتنیک وی، آسترازنکا و سینوواک به صورت رایگان و داوطلبانه صورت می گیرد. هیچ محدودیت سنی هم برای کاربرد واکسن های اشاره شده وجود ندارد. البته شرایط واکسیناسیون گسترده چندان مناسب نیست. اما دولت جمهوری ارمنستان اقداماتی برای سرعت بخشیدن به واکسیناسیون در دست اجرا دارد.

شرایط جلوگیری از همه گیری کرونا هم اکنون در ارمنستان رضایت بخش است. البته غفلت از شدت همه گیری کرونا ممکن است عواقب نامطلوبی در پی داشته باشد. درچند هفته اخیر آمار افراد مبتلا و فوت شدگان ناشی از بیماری کرونا در ارمنستان سیر نزولی داشت و در ارزیابی همه گیری بیماری کرونا که از سوی اتحادیه اروپا انجام شده است، ارمنستان به اسم منطقه سبز شناخته شده است.

من هم در شبکه های اجتماعی و رسانه های جمعی تحلیل های متفاوت بعضی مقامات و افراد را مشاهده نموده ام. موضوعات خلاف واقعی هم مطرح شده است. حتی اظهاراتی انجام شده است که من مایل نیستم به آن ها اشاره کنم. چون طرح بی موقع موضوعات بی اهمیت و خلاف واقع مناسب و در شأن روابط سطح بالای ارمنستان و ایران نیست.

اما با توجه به بعضی سوءبرداشت ها و سوءتفاهم ها ارائه بعضی اطلاعات را لازم می دانم. بیست وسوم آوریل امسال، خانم آناهید آوانسیان، وزیر بهداشت جمهوری ارمنستان مجوز واکسیناسیون رایگان و داوطلبانه شهروندان خارجی مقیم ارمنستان را صادر کرد.

درخواست های متعدد دریافت واکسن از سوی کارکنان بعضی نمایندگی های سیاسی خارجی و سازمان های بین المللی و افراد خارجی که به دلایل مختلف در ارمنستان اقامت دارند، پایه و اساس صدور این دستور بود.

اکثریت قاطع افراد واکسینه شده هم شهروندان جمهوری ارمنستان و افرادی هستند که در ارمنستان اقامت دائم دارند. بعضی شهروندان خارجی هم از بخشی از خدمات واکسیناسیون بهره مند شده اند که شهروندان کشور های مختلف از جمله شهروندان ایرانی هم از این خدمات استفاده نموده اند.

پیش از هر چیز ابراز تمایل و انگیزه مردم مدنظر بود. علاوه بر آن 2 امر دیگر هم مورد توجه بود. یکی، نگاه و برخورد بشردوستانه در ارتباط با افراد خارجی بود و دیگر، واکسیناسیون افرادی بود که چندین هفته، ماه ها یا برای مدت طولانی تر در ارمنستان اقامت داشتند.

این موضوع تأثیر بسیار زیادی بر کاهش ابتلا به کرونا در ارمنستان داشت. مورد دیگر که باید به آن توجه داشت، مجاز بودن تزریق واکسن کرونا به افرادی است که بیش از 10روز در ارمنستان اقامت داشته اند. این رویه از تاریخ 15جولای اجرایی می گردد که موجب واکسیناسیون افراد نیازمند و گروه های هدف می گردد. به خصوص در خصوص اتباع خارجی که حضور و اقامت آن ها در ارمنستان ضروری باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 22 مرداد 1400 بروزرسانی: 22 مرداد 1400 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1737

به "شرط نو ارمنستان برای واکسیناسیون اتباع خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرط نو ارمنستان برای واکسیناسیون اتباع خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید