سازوکار عرضه متری مسکن در بورس نهایی می گردد

به گزارش شارژ 10، به گزارش خبرنگاران، پروانه اصلانی، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن از تشکیل کارگروه کارشناسی برای عملیاتی کردن ابزارهای بازار بورس و پیشنهاد قوانین و مقررات لازم اطلاع داد و اظهار کرد: ابزارهای عملیاتی شدن بازار سرمایه و بورس در بخش مسکن، شامل اوراق سلف موازی استاندارد جهت پیش فروش متری ساختمان، بازار تهاتری مصالح و ملک، انتشار اوراق خرید دین بر پایه معاملات نسیه مصالح ساختمانی، صندوق سرمایه گذاری املاک و مستغلات شاخص شهر تهران قابل معامله در بورس، قراردادهای آینده بر پایه صندوق سرمایه گذاری املاک و مستغلات شهر تهران، قراردادهای آینده بر پایه سبد شاخص مصالح ساختمانی معاملات فیزیکی مسکن (عرضه زمین و املاک دولت و بخش خصوصی در بورس کالا) است.

سازوکار عرضه متری مسکن در بورس نهایی می گردد

جهت دریافت خدمات قیمت درب ضد سرقت فلزی ایرانی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

وی توضیح داد: انتشار اوراق سلف موازی استاندارد مسکن جهت پیش فروش متری ساختمان و اوراق خرید دین مصالح ساختمانی برای تامین اقتصادی ساخت پروژه ها در اولویت اجرا قرار دارند که در آینده نزدیک در بخش مسکن مورد بهره برداری قرار می گیرند.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن بیان نمود: با راه اندازی اوراق سلف موازی استاندارد، افراد این امکان را دارند که با خرید هر ورق سهام، مالک بخشی از واحد ساختمانی در پروژه معینی شوند و در انتها دوره ساخت، چنانچه فرد به تعداد کافی اوراق در اختیار داشته باشد، واحد مسکونی را بر اساس قیمت معین شده در قرارداد اولیه، در اختیار بگیرد و یا با فروش اوراق در بازار بورس و استفاده از افزایش قیمت اوراق سود دریافت کند.

وی یادآور شد: این اوراق هم اکنون به عنوان اوراق خرید و فروش تبعی در بورس کالا استفاده می گردد ولی تجربه استفاده از آن در بخش مسکن وجود ندارد. اما با توجه به اینکه آنالیز های نهایی در مورد استفاده از اوراق مذکور در بخش مسکن به اتمام رسیده است، به زودی اجرایی می گردد.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن با بیان اینکه از انتشار اوراق خرید دین کالایی نیز می توان برای تامین مصالح ساختمانی و امکان خرید نسیه مصالح ساختمانی استفاده کرد اضافه کرد: مقررات اجرایی شدن این اوراق توسط بورس کالا هم اکنون برای تصویب به سازمان بورس ارجاع شده و امیدواریم با تصویب آن این ظرفیت نیز به عنوان یکی از ابزارهای تامین منابع مصالح ساختمانی، یاری شایانی به فراوری مسکن خواهد نمود.

اصلانی گفت: وزارت راه و شهرسازی و سایر دستگاه­ ها و نهادهای ذی ربط مصمم به راه اندازی ابزارهای ذکر شده در بخش مسکن هستند تا چالش اصلی تامین منابع اقتصادی در این بخش برطرف گردد و تامین اقتصادی صرفا متکی به تسهیلات بانکی نباشد. امیدواریم که این مهم با همکاری و هماهنگی بین این دستگاه­ ها به زودی عملیاتی گردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 5 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 951

به "سازوکار عرضه متری مسکن در بورس نهایی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازوکار عرضه متری مسکن در بورس نهایی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید