روش های رایج در درمان افسردگی

به گزارش شارژ 10، افسردگی یا در اصطلاح depression اختلالی شایع در سراسر دنیا است که سن و جغرافیا نمی شناسد. زندگی پر استرس ماشینی و سرعت بالای تغییرات محیطی، زمینه ساز بروز افسردگی است. افسردگی بر روی زندگی فرد تاثیر مخربی دارد و تمامی فعالیت های روزانه فرد را دچار مشکل خواهد نمود و حتی ممکن است زمینه ساز بیماری های جسمی در فرد گردد.

روش های رایج در درمان افسردگی
یاد گیری راه های درمان افسردگی به شما یاری خواهد نمود که تشخیص دهید کدام راه برای درمان افسردگی تان مناسب است. در ادامه شما را با روش های رایج در درمان افسردگی آشنا خواهیم کرد. افسردگی یا در اصطلاح depression اختلالی شایع در سراسر دنیا است که سن و جغرافیا نمی شناسد. زندگی پر استرس ماشینی و سرعت بالای تغییرات محیطی، زمینه ساز بروز افسردگی است.

افسردگی بر روی زندگی فرد تاثیر مخربی دارد و تمامی فعالیت های روزانه فرد را دچار مشکل خواهد نمود و حتی ممکن است زمینه ساز بیماری های جسمی در فرد گردد. چشم و هم چشمی ها، بدبینی ها، خود برتر بینی ها، مادیات همگی برای سلامت روح مضر هستند و زمینه ساز بروز افسردگی می باشند.

اختلال افسردگی یک ضعف ساده نیست که با استراحت و چند روز مراقبت درمان گردد؛ هر چند انجام فعالیت های سالم تا حد زیادی از بروز افسردگی جلوگیری می نماید. اما باید توجه داشت اگر از روش های درمان افسردگی اگر به موقع استفاده نگردد به اختلالات بزرگتر و خطرناک تری مثل خودکشی منجر می گردد. هر چقدر زودتر به فکر درمان افسردگی باشید نتایج بهتری حاصل می گردد و هر چه زمان بگذرد؛ درمان آن به زمان بیشتری احتیاج دارد.

زمانی که حس می کنید دچار افسردگی شدید؛ با خود می گویید هیچ گاه از زیر بار این احساس رها نمی شوید. اما باید بدانید حتی سخت ترین نوع افسردگی هم با یاری مشاور و استفاده از دارو قابل درمان است. از آنجا که شدت و نوع افسردگی در افراد فرق دارد؛ راه های درمان افسردگی از فرد تا فرد فرق دارد. هر چه شدت افسردگی در فرد بیشتر باشد احتیاج به روش های درمانی قوی تر احساس می گردد.

در مواردی که بیمار شرایط وخیمی دارد؛ ممکن است از دارو درمانی هم یاری گرفته گردد. افسردگی ممکن است به دلایل مختلفی گریبان گیر افراد گردد. محرک های خارجی مانند: از دست دادن عزیزی، تجربه رابطه ناموفق، از دست دادن شغل، ابتلا به معلولیت های ناتوان کننده، وحتی زمینه های ارثی ممکن است در تجربه افسردگی نقش داشته باشند. بنابراین اولین قدم در درمان افسردگی و جلوگیری از تشدید بیماری فرد؛ تشخیص درست و به موقع علائم بیماری است.

باید توجه داشت اگر افسردگی اگر به موقع درمان نگردد به اختلالات بزرگتر و خطرناک تری مثل خودکشی منجر می گردد.

چگونه بفهمیم افسرده هستیم؟

درک درست از علائم و نشانه این اختلال به درمان افسردگی یاری زیادی می نماید در ادامه به چند مورد از مهمترین نشانه های افسردگی می پردازیم:

درک درست از علائم و نشانه های افسردگی به درمان به موقع و موثر آن یاری زیادی می نماید.

  • اظهار بی علاقگی و بی میلی نسبت به فعالیت هایی که قبلا برای ما مهم بوده
  • زود رنجی برای مسائل بسیار کوچک و پیش پا افتاده
  • احساس خستگی مفرز حتی بدون فعالیت فیزیکی سنگین
  • خواب کم و یا بی از حد
  • احساس غم و نا امیدی نسبت به آینده
  • اضطراب شدید و کنترل نشده و ایجاد یک حالت بی قراری
  • عدم تمرکز و عدم توان کافی برای حل مسائل
  • چاقی یا لاغری بدون علت مشخصی
  • احساس کوفتگی و درد عضلانی
  • فکر کردن به خودکشی

راه های درمان افسردگی

افسردگی قابل درمان ترین اختلال موجود در دنیای روان پزشکی است. بسته به نوع و شدت بیماری و تشخیص پزشک ممکن است از راه های مختلفی استفاده گردد یا حتی از ترکیبی از روش ها برای درمان افسردگی استفاده گردد. اما به طور کلی روش های رایج در درمان افسردگی به توضیح زیر می باشد:

یاری گرفتن از یک روان درمانگر متبحر

یکی از اولین و مهمترین اقداماتی که می بایست در آغاز جهت درمان افسردگی به آن توجه داشت؛ انتخاب یک درمانگر کاربلد است که سابقه خوبی در درمان اختلالات افسردگی دارد. درمانگر مناسب پشتیبانی قوی در طول جهت درمان خواهد بود. برای پیدا کردن یک روان درمانگر خوب می توانید از کسانی که در این زمینه تجربه داشته اند و نتایج خوبی گرفته اند، یاری بگیرید. روان درمانی می تواند درمان موثری برای افسردگی باشد.

روان درمانی به شما مهارت هایی می آموزد که به وسیله آن به افسردگی خود غلبه کنید و احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید؛ تا بتوانید از بروز و ظهور مجدد علائم جلوگیری کنید. در طی جلسات روان درمانی آموزش هایی به شما برای رهایی از افکار منفی و به کارگیری مهارت های رفتاری برای درمان افسردگی، داده می گردد. طی این مراحل شما علل و ریشه های افسردگی را خواهید شناخت. می فهمید که چرا این افکار و احساسات منفی به سراغ شما آمده اند و برای اینکه بتوانید از شرشان خلاص شوید چه اقداماتی را باید انجام دهید.

استفاده از یک روان درمانگر متبحر مانند یک پشتیبان قوی در طی فرآیند درمان به شما یاری خواهد نمود.

استفاده از روش های دارویی برای درمان افسردگی

دارو درمانی می تواند یکی از راه های درمان افسردگی باشد. اما به این معنا نیست که برترین گزینه موجود است. افسردگی تنها به معنی عدم تعادل در هورمون های شیمیایی مغز نیست و شناخت علل ریشه ای ممکن است به زمان زیادی احتیاج داشته باشد. دارو ها تنها می توانند بعضی از علائم افسردگی را کاهش دهند؛ اما مشکل اصلی را حل نشده باقی می گذارند.

مصرف دارو های ضد افسردگی مانند هر داروی شیمیایی دیگری عوارض جانبی خاص خود را دارد و در بعضی بیماران توقف مصرف آنها پس از دوره درمان به سختی ممکن است. بهتر است اگر از دارو برای درمان افسردگی استفاده می کنید، از درمان های دیگر غافل نشوید.

باید در مصرف قرص های ضد افسردگی احتیاط کرد چرا که مانند هر داروی شیمیایی دیگری عوارض جانبی خاص خود را دارد.

استفاده از گروه درمانی برای درمان افسردگی

زمانی که صحبت از درمان افسردگی می گردد؛ ممکن است به جلسات انفرادی بین بیمار و درمانگر برای شما تداعی گردد. با این حال گروه درمانی یکی جدیدترین روش های برای درمان افسردگی است که می تواند بسیار موثر باشد. گوش دادن به همتایانی که مشکلاتی مشابه با شما دارند؛ می تواند تجربیات شما را تصدیق کند و به افزایش حس اعتماد به نفس در شما یاری کند. کسانی که در گروه حضور دارند؛ در مراحل مختلف بیماری خود قرار دارند. بنابراین می توانید از کسانی که این مراحل را پشت سر گذاشته اند مشاوره بگیرید. که این علاوه بر تقویت انگیزش، باعث بهبود فعالیت های اجتماعی نیز می گردد.
استفاده از گروه درمانی باعث تقویت انگیزش و بهبود روابط اجتماعی و تسریع در فرآیند درمان، در بیماران می گردد.

در پایان باید به این موضوع اشاره نمود که افسردگی بیماری خاموش و در عین حال هزار چهره است. هر کسی ممکن است در طول زندگی به این بیماری دچار گردد. پس شیوه برخورد با این بیماری مهم است. اگر نشانه های این بیماری را در خود و یا اطرافیمانمان می بینیم؛ به جای انکار و یا پنهان کردن آن بهتر است به فکر درمان آن در مراحل اولیه باشیم. مرکز مشاوره مکث با در اختیار داشتن کادر متخصص و فضای مناسب، در خیابان شریعتی تهران آماده خدمات رسانی به شما عزیزان می باشد.

منبع: راسخون
انتشار: 19 آذر 1400 بروزرسانی: 19 آذر 1400 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1869

به "روش های رایج در درمان افسردگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های رایج در درمان افسردگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید