درست نفس کشیدن چه تاثیری بر سلامتی دارد؟

به گزارش شارژ 10، تهران (پانا) - اهمیت تنفس سالم را همه می دانیم اما درباره فواید درست نفس کشیدن چطور؟ این عمل به ظاهر ساده تاثیرات حیرت آوری روی جسم و روان انسان دارد که خوب است بدانید.

درست نفس کشیدن چه تاثیری بر سلامتی دارد؟

همه ما در زندگی لحظاتی را درگیر احساسات منفی مثل خشم، اضطراب، وحشت و عصبانیت هستیم که هرکدام تاثیر های متفاوت و مخربی روی زندگی مان می گذارد؛ اما جالب است بدانید که می توانیم الگو های استرس را در بدن و فکر خود به وسیله راه های مختلف، آسان و سریع تغییر دهیم و به خودمان مسلط باشیم. یکی از این روش ها تکنیک صحیح تنفس می باشد که با تمرین به دست می آید. البته نمی توان گفت که این تکنیک خیلی آسان است اما با زمان و تمرین می توانید به سطح خوبی از آگاهی، پذیرش، صبوری و مهربانی برسید؛ به شرطی که تنفس صحیح را یاد بگیرید. اگر اصول تنفس صحیح را کامل نمیدانید با کلیک روی مطلب تنفس صحیح فقط با این اصول ممکن است میتوانید آن را به سادگی بیاموزید.

فواید جسمی درست نفس کشیدن

تنفس ما را زنده نگه می دارد:

تنفس بیرونی در سطح ریه انجام می شود. بدین گونه که هوا از بیرون وارد بدن و ریه ها شده و در هر دقیقه 12 تا 15 بار از ریه خارج می شود که به آن تنفس بیرونی می گویند. تنفس درونی در سطح بافت و سلول، باعث تغذیه سلول ها همراه با اکسیژن می شود. این اکسیژن به وسیله خون به سلول ها می رسد و کربن دی اکسید اضافه را بیرون می دهد. این فرایند اکسیژن رسانی به وسیله خون داخل رگ ها ادامه پیدا می نماید تا اینکه خودش را به قلب می رساند و اکسیژن تازه دریافت می نماید.

باعث ریلکس شدن عضلات می شود:

هر تنفس نقش مجزایی دارد و یکی از نقش های دم و بازدم در ریلکس کردن و آرامش است. به این گونه که تنش، سفتی، ناراحتی و درد را کاهش می دهد.

فشار خون و ضربان قلب را تنظیم می نماید:

باعث کاهش فشار خون و آرام کردن ضربان قلب می شود. زمانی که ماهیچه ها تنش بیش از حد را بیرون بدهند، رگ های خونی آرام می شوند، فشار خون بهبود پیدا نموده و همه چیز به سطح نرمال و طبیعی خود بر می شود.

سم زدایی را افزایش میدهد:

عادت صحیح تنفس به سیستم لنفاوی یاری می نماید تا عملکرد درستی داشته باشد و سموم مضر را بیرون بدهد. همین پاکسازی بدن باعث انرژی رسانی به بدن نیز خواهد شد.

اجزای مهم بدن را سالم نگه می دارد:

همه سیستم های تنفسی، گردش خون، سیستم عصبی، گوارشی، ادراری را سالم نگه می دارد. زیرا همه این ها به تنفس سالم وابسته هستند.

فواید روانی درست نفس کشیدن

درد را کم می نماید:

در بخش های قبلی نمناک خواندید که با تنفس صحیح اندورفین ها آزاد می شوند که به از بین بردن درد یاری می نمایند. تنفس عمیق راهی برای آزاد کردن اندورفین است که احساس آرامش، سلامت و کاهش درد را افزایش می دهد.

سیستم عصبی را متعادل می نماید:

سیستم عصبی تأثیر مستقیمی روی قسمت های دیگر بدن دارد. سیستم عصبی سمپاتیک مخصوص فکر هوشیار، پاراسمپاتیک فکر نیمه هوشیار، سیستم عصبی انتریک یا همان مغز دوم، همگی باعث سلامت مغز می شوند و در نتیجه کل بدن در شرایط بهتری قرار می گیرد که همه این ها وابسته به تنفس صحیح است.

اضطراب ، استرس و وحشت را می کاهد:

برخی از شرایط هستند که باعث افزایش ضربان قلب، سبک شدن سر، ناراحتی در قفسه سینه و تنگی نفس می شوند و در نتیجه فکر به وسیله بهبود علائم ترس و اضطراب می تواند به آن ها پاسخ بهتری بدهد که همه این ها به وسیله تکنیک صحیح تنفس ایجاد می شود.

باعث بهبود اختلالات خواب و بی خوابی می شود:

تمرین های تنفسی به خواب بهتر فرد یاری می نماید، آرامش و تنفس عمیق به آرام کردن سیستم عصبی سمپاتیک یاری می نماید، سیستم عصبی پاراسمپاتیک را نیز ریلکس می کند و باعث می شود که ما کنترل فکر و بدن خود را داشته باشیم و در نتیجه ضربان قلب بهبود پیدا نموده و حس آرامش در افراد بالا می رود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 5 خرداد 1401 بروزرسانی: 5 خرداد 1401 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 2027

به "درست نفس کشیدن چه تاثیری بر سلامتی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درست نفس کشیدن چه تاثیری بر سلامتی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید