خبرنگاران وزیرخارجه عراق: بغداد به دنبال ایجاد روابط متوازن با تمام کشورهاست

به گزارش شارژ 10، تهران-خبرنگاران-فواد حسین وزیر امورخارجه عراق سه شنبه شب در گفت وگوی تلفنی با مایک پمپئو همتای آمریکایی خود گفت که دولت بغداد به دنبال ایجاد روابط متوازن با تمام کشورها براساس منافع مشترک است.

خبرنگاران وزیرخارجه عراق: بغداد به دنبال ایجاد روابط متوازن با تمام کشورهاست

به گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امورخارجه عراق، حسین توضیح داد که این کشور براساس اصل عدم دخالت کشورها در امور داخلی بغداد، احترام به حاکمیت ملی و استقلال عراق براساس منافع مشترک است.

وزیر امورخارجه عراق همچنین در این تماس تلفنی به سفر احتمالی مصطفی الکاظمی نخست وزیر این کشور به واشنگتن در صورتی که شرایط بهداشتی [ناشی از شیوع کرونا اجازه دهد] اشاره نمود.

پمپئو نیز در این تماس تلفنی که به مناسبت انتخاب حسین به عنوان وزیر امورخارجه عراق صورت گرفت گفت، آمریکا از نتایج اولیه گفت وگوهای راهبردی میان بغداد و واشنگتن شادمان و امیدوار است که این گفت وگوها ادامه یابد.

وی مدعی شد: دولت آمریکا به حاکمیت عراق احترام می گذارد و ضمن حمایت از دولت الکاظمی، حاضر است به لحاظ مالی به دولت بغداد یاری کند.

دو طرف همچنین بر لزوم تشویق به سرمایه گذاری در تمام زمینه ها از جمله بخش نفت، تأسیسات زیربنایی و نیز تشویق سرمایه گذاران برای فعالیت در عراق تأکید کردند.

گفت وگوی راهبردی بغداد و واشنگتن پنجشنبه گذشته (11 ژوئن/22 خرداد 99) به وسیله ویدئو کنفرانس برگزار و روز آدینه بیانیه مشترکی درباره نتایج آن منتشر شد.

نخست وزیر عراق در نخستین کنفرانس خبری پس از این نشست گفت که عراق در این گفت وگو تحقق حاکمیت ملی را در اولویت خود قرار داده و سه بار تکرار کرد که هدف این گفت وگوها با آمریکا اول حاکمیت، دوم حاکمیت و سوم حاکمیت ملی عراق است.

منبع: ایرنا
انتشار: 25 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1049

به "خبرنگاران وزیرخارجه عراق: بغداد به دنبال ایجاد روابط متوازن با تمام کشورهاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران وزیرخارجه عراق: بغداد به دنبال ایجاد روابط متوازن با تمام کشورهاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید