خبرنگاران ظرفیت اسمی بندرمنطقه ویژه پارسیان 40 میلیون تن کالا است

به گزارش شارژ 10، بندرعباس- خبرنگاران- براساس مطالعات بازار و امکان سنجی، ظرفیت اسمی بندر منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان در افق نهایی بهره برداری از این بندر حدود 40 میلیون تن کالا در سال است.

خبرنگاران ظرفیت اسمی بندرمنطقه ویژه پارسیان 40 میلیون تن کالا است

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان عصر پنجشنبه در جریان بازدید وزیر صنعت، معدن، تجارت از این بندر اظهارداشت: این بندر به عنوان دروازه اصلی واردات مواد خام و صادرات محصولات تولیدی مناطق ویژه اقتصادی پارسیان و لامرد عمل خواهد کرد.

مسعود پاکزاد اضافه کرد: این بندر نخستین و بزرگترین بندر تخصصی صنعتی، معدنی و تجاری در ایران است که نیازهای تخلیه و بارگیری چهار صنعت عمده انرژی بر شامل پتروشیمی، فولاد، آلومینیوم و سیمان واقع در پارسیان و لامرد را جوابگو خواهد بود.

وی ادامه داد: این بندر همچنین توانایی به کار گیری 19 پست اسکله برای کالاهای عمومی، فله خشک، فله مایع و کانتینری دارد.

به گفته مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیانْ ظرفیت شناورهای طراحی برای کالاهای کانتینری، 6 هزار کانتینر، 70 هزار تن کالای عمومی و 100 هزار تن فله خشک با حداکثر عمق آبخور 17 متر لحاظ شده است.

پاکزاد گفت: عملیات اجرایی مرحله راه اندازی بندرپارسیان شامل یکهزار و 500متر موج شکن اصلی، 4 پست اسکله با امکان تخلیه و بارگیری حدود 9میلیون تن انواع کالا در سال شروع شده که بر اساس برنامه ریزی انجام شده تا سال 99 این مرحله از بندر به بهره برداری خواهد رسید.

وی مطرح نمود: در این مرحله 4 پست اسکله شامل یک پست اسکله فله مایع، یک پست اسکله فله خشک و 2 پست اسکله عمومی و کانتینری ساخته خواهد شد ، پیشبینی می شود اسکله شماره پنج این بندر نیز به زودی به بهره برداری برسد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان 19 بهمن سال 98 از بهره برداری از مرحله نخست بندر در این منطقه ویژه اقتصادی تا کمتر از 20 روز خبرداده بود.

رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت و هیات همراه در این بازدید یک ساعته از فرایند پیشرفت بندر پارسیان دیدن کردند و در جریان آخرین اقدامات، پیشرفت ها و تحولات بندر پارسیان، به عنوان نخستین و بزرگترین بندر تخصصی صنایع معدنی و پتروشیمی کشور قرار گرفت.

در این بازدید رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) و معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت و فریدون فدایی دولت مجری ایجاد طرح صنایع انرژی بر جنوب(لامرد و پارسیان)، وزیر صنعت،معدن و تجارت(صمت) را در سفر به پارسیان همراهی کردند.

براساس تفاهم نامه دومین تفاهم نامه همکاری توسعه منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان در خردادماه سال 97 ، با اجرای این تفاهم نامه ضمن تسهیل استقرار شرکت های پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان، سبب شتاب بخشیدن به عملیات اجرایی طرح های پتروشیمی این منطقه می شود که هر یک از این طرح های پتروشیمی قابلیت اشتغال 5 تا 7 هزار نفر را خواهند داشت.

فریدون همتی استاندار هرمزگان نیز در این مراسم گفت: اهم اکنون 20 میلیون مترمکعب سهمیه خوراک پتروشیمی ها در منطقه ویژه پارسیان انجام می شود که این فرایند قابلیت توسعه نیز دارد.

وی همچنین گفت: تمامی زیرساخت های لازم برای توسعه منطقه ویژه پارسیان و همچنین شرایط لازم برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در این منطقه فراهم شده است.

صنایع انرژی بر پارسیان در محدوده ای افزون بر 10هزار هکتار در شهرستان پارسیان هرمزگان واقع شده و تحت نظارت و مدیریت سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ایمیدرو اداره می شود.

کمک به صادرات غیرنفتی محصولات صنعتی تولیدشده، تامین نیازهای داخلی در زمینه صنایع اصلی مادر، استفاده از منابع گازی موجود در پارس جنوبی و شاقتصادی، اشتغال زایی و رفع محرومیت از منطقه وکاهش هزینه های تولید به منظور تسهیل ورود کشور به بازارهای رقابتی جهانی از اهداف مرتبط بر ایجاد این منطقه ویژه اقتصادی می باشد.

این منطقه در سال 89 مورد تصویب مجلس شورای اسلامی قرار گرفت و در سال 90 ابلاغ شد و طبق برنامه و طرح جامعی که مورد تدوین قرارگرفته در سال یکهزارو 414 در زمینه استقرار صنایع مورد بهره برداری قرار می گیرد.

منطقه ویژه اقتصادی پارسیان در سال 96 به عنوان شرکت توسعه صنایع انرژی بر پارسیان جنوب در هرمزگان ثبت شد.

در چشم انداز منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان در غرب استان هرمزگان تولید 18 میلیون تن پتروشیمی، 4 میلیون تن فولاد، 600 هزار تن آلومینیوم و 3میلیون تن آلومینا پیش بینی شده است.

شهرستان پارسیان در فاصله 500 کیلومتری غرب بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 28 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 934

به "خبرنگاران ظرفیت اسمی بندرمنطقه ویژه پارسیان 40 میلیون تن کالا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ظرفیت اسمی بندرمنطقه ویژه پارسیان 40 میلیون تن کالا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید