جعلیاتی به نام مولانا در دورهمی

به گزارش شارژ 10، دکتر سیدمحمود انوشه در قسمتی از برنامه تلویزیونی دورهمی مهران مدیری که در دی ماه جاری از تلویزیون پخش شد، بیت هایی را که منتسب به مولانا معرفی می نماید، می خواند و می گوید که بنای زندگی اش را تغییر داده؛ این درحالی است که این چهره شناخته شده حوزه روانشناسی می گوید این دو بیت را - که البته و در واقع از مولانا نیستند - تا کنون به هر کسی که می توانسته توصیه نموده است.

جعلیاتی به نام مولانا در دورهمی

به گزارش ایسنا، در پی این ماجرا، کمپین مبارزه با نشر جعلیات که چند سالی است با همکاری فرزندان عده ای از نویسندگان و شاعران و نیز استادان دانشگاه در حوزه معرفی آثار ادبی جعلی فعالیت می نماید با یادآوری این که پیش تر این بیت های منسوب به مولانا را جعلی اعلام نموده، در یادداشتی که سمیرا فرقانی، عضو این کمپین نوشته، آورده است: چندی پیش در تاریخ دهم دی ماه همین سال جاری آقای مهران مدیری در برنامه دورهمی مهمان ویژه ای داشتند؛ جناب دکتر سیدمحمود انوشه که بیشتر ما ایشان را به واسطه سخنرانی های صمیمی و بی تکلف شان پیرامون مسائل زندگی و به خصوص جوانان می شناسیم.

ایشان طبق روال همیشگی شان با بیانی دلنشین و صمیمی آغاز به تفسیر و شرح فلسفه زندگی می نمایند و در توصیف عشق و ازدواج نیز ابیات و عباراتی برای حاضران و مخاطبان تلویزیون می خوانند. همه چیز خوب پیش می رود تا آن جا که آقای دکتر دو بیت جعلی و منسوب به مولانا را خوانده و تاکید می نمایند که این دو بیت بنای زندگی ایشان را تغییر داده است. چقدر غم انگیز است که جعل این گونه، چون بوته ای عبث و هرز بر همه شئونات جامعه ادبی و هنری ریشه دوانده و به فضای مجازی و حقیقی زندگی ما راه یافته است؛ آن هم توسط افراد نام آشنا!

این دو بیت قبلا از سوی #کمپین-مبارزه-با-نشر-جعلیات جعلی اعلام شده است:

هر لحظه که تسلیمم در کارگه تقدیر/ آرام تر از آهو بی باک ترم از شیر

هر لحظه که می کوشم در کار کنم تدبیر/ رنج از پی رنج آید زنجیر پی زنجیر

البته نه این تنها شعر جعلی منسوب به مولانا است و نه این برنامه تلویزیونی تنها جایی است که جعلیاتی به نام مولانا در آن ارائه می گردد. پیش تر جنجالی بر سر شعر تا توانی می گریز از یار بد که در کتاب فارسی سال نهم آمده است و حذف نام مولانا که البته بعدتر گفته شد شاعر این شعر نیست، به پا شد؛ در نهایت اعلام شد حذف نام مولانا مربوط به شعری در کتاب درسی و گذاشتن عنوان شاعری به جایش به موضوع بحث برانگیز حذفیات و تغییرات کتاب های درسی ربطی ندارد و بر این اساس، این حذف برای اصلاح شعر جعلی منسوب به مولانا بوده است.

از دیگر بیت های جعلی ای که به نام مولانا در فضای مجازی و حقیقی دست به دست می شوند می توان به دل من در گرو یار بگو یار کجاست/ چشم من در پی ملاقات بگو یار کجاست، تا آب شدم، سراب دیدم خود را/ دریا که شدم، حباب دیدم خود را/ مطلع شدم، غفلت خود را دیدم/ بیدار شدم، به خواب دیدم خود را و ... اشاره نمود.

منبع: فرارو
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1419

به "جعلیاتی به نام مولانا در دورهمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جعلیاتی به نام مولانا در دورهمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید