تجارت مرگ 15 میلیارد پوندی شرکت انگلیسی با سعودی ها حین جنگ یمن

به گزارش شارژ 10، رسانه انگلیسی از همکاری بزرگ ترین شرکت تسلیحاتی در انگلیس با سعودی و فروش 15 میلیارد پوند جنگ افزار به این کشور در بازه زمانی پنج ساله خبر داد.

تجارت مرگ 15 میلیارد پوندی شرکت انگلیسی با سعودی ها حین جنگ یمن

به گزارش گروه بین الملل شارژ 10، یک روزنامه انگلیسی از همکاری یک شرکت مهم ساخت تسلیحات در انگلیس با عربستان در یک بازه زمانی پنج ساله و تقریبا از آغاز حمله ائتلاف سعودی به مردم مظلوم یمن خبر داد.

روزنامه گاردین روز سه شنبه نوشت که شرکت بی ای ئی سیستمز در یک دوره پنج ساله و از زمان آغاز حملات ائتلاف این کشور به یمن، 15 میلیارد پوند سلاح به این کشور فروخته و نیروهای نظامی عربستان را آموزش داده است.

این آمار که بر اساس گزارشهای مالی سالیانه جدید به دست آماده، نشان میدهد این شرکت تسلیحاتی انگلیسی تنها در سال 2019، 2.5 میلیارد پوند درآمد سالیانه داشته است.

مسئول یک جنبش مقابله با تجارت سلاح در انگلیس در این زمینه به گاردین گفت، پنج سال گذشته برای مردم یمن یک بحران انسانی بی رحمانه بوده، اما برای این شرکت انگلیسی این مسئله امری معمول است. این جنگ فقط به دلیل همدستی شرکتهای تسلیحاتی و دولتها ممکن است.

به نوشته گاردین، ارتش سعودی سومین مشتری شرکت بی ای ئی سیستمز در دنیا بوده و این شرکت در نگهداری و بازآماد جنگنده های تورنادو و آموزش و تربیت نیروها به عربستان کمک کرده است. سخنگوی این شرکت در توضیحی در این باره گفت که این همکاریها بر اساس توافق بین دو دولت انگلیس و عربستان بوده است.

بی ای ئی سیستمز بزرگترین شرکت تسلیحاتی اروپا و دومین شرکت بزرگ در دنیا پس از لاکهید مارتین است.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن نیز سه شنبه گفت که جنگنده های ائتلاف سعودی ظرف 24 ساعت گذشته در 26 نوبت مناطق مختلف یمن را بمباران کردند.عربستان سعودی در حالی مدعی حسن نیت خود برای کمک به یمنی ها در ایجاد آرامش برای مبارزه با شیوع کرونا شده که حملات هوایی و زمینی آن در بمباران شهرها و روستاهای یمن ادامه دارد. (جزئیات بیشتر)

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 19 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 916

به "تجارت مرگ 15 میلیارد پوندی شرکت انگلیسی با سعودی ها حین جنگ یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجارت مرگ 15 میلیارد پوندی شرکت انگلیسی با سعودی ها حین جنگ یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید