بیانیه مداخله جویانه اتحادیه اروپا درباره ناآرامی های اخیر ایران

به گزارش شارژ 10، فارس نوشت:جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه، در ادامه دخالت های مقامات کشورهای خارجی در امور داخلی ایران، تهران را به دلیل برخورد با ناآرامی ها به نقض حقوق بشر متهم کرد.

بیانیه مداخله جویانه اتحادیه اروپا درباره ناآرامی های اخیر ایران

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

بورل طی اظهاراتی مداخله جویانه درباره ایران، در جلسه عمومی مجلس اروپا، با ادعای اینکه ایران در آستانه بحران مالی بسیار جدی واقع شده است، گفت: کمبود منابع بنیادین مانند دارو، تورم و نرخ بیکاری بالا منجر به تظاهرات هایی [در ایران] شد. من و سازمان های متبوع، تحولات اخیر حول تظاهرات ها [در ایران] را به دقت زیر نظر گرفتیم.

به نوشته وبگاه اطلاع رسانی اتحادیه اروپا، وی ضمن مطرح کردن ادعاهای بی اساس درباره نحوه کشته شدن چند نفر در جریان اعتراضات اخیر در ایران، مدعی شد: این مسائل، وخامت و گستردگی چیزی را که [در ایران] رخ داده و در حال رخ دادن است، نشان می دهد. ما در پاسخ دادن به این تحولات ساکت نبوده ایم و بر عکس، به صورت های خصوصی و علنی واکنش نشان داده ایم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با افتخار کردن به اینکه اولین بیانیه وی در این سمت، در حمایت از اعتراضات در ایران بوده، اضافه نمود: در آن بیانیه، ما صراحتا تاکید کردیم که علی رغم درخواست ها برای خویشتن داری، واکنش نامتناسب نیروهای امنیتی ایران به معترضان منجر به تعداد بالای کشته ها و مجروحان شد.

بورل ضمن غیرقابل قبول خواندن توسل به قوّه قهریّه در برابر تظاهرات های مسالمت آمیز در هر نقطه ای از دنیا، گفت: ما از مسئولان ایرانی خواستیم تا از اجرای تحقیقات شفاف و معتبر برای تعیین کردن تعداد کشته ها و بازداشتی ها اطمینان حاصل نمایند و انتظار داریم تمام کسانی که به خشونت متوسل شدند، مورد دادرسی قرار بگیرند.

وی همسو با نگران شدن سران کشورهای خارجی برای قطعی اینترنت در ایران، شرح داد: ما متعهد هستیم که رویکردی متعادل و جامع به همراه نیم نگاهی به حل موارد نگران نماینده، با ایران داشته باشیم و این شامل نگرانی های طولانی مدت ما در قبال شرایط حقوق بشری نیز می گردد.

این مقام اروپایی در خاتمه بیانه مداخله جویانه خود، با ادعای اینکه شرایط تظاهرات در ایران بسیار وخیم است، اضافه نمود: ما به صحبت کردن درباره این موضوع و درخواست برای اقدامات جدی به عنوان بخشی از دیپلماسی با ایران ادامه می دهیم، [دیپلماسی] که محدود به مسائل هسته ای [ایران] نیست. ما قویاً معتقدیم که مسئولان ایرانی باید به تعهدات بین المللی خود عمل نمایند... امروزه موارد متعددی از چنین شرایط هایی موجود است که احتیاج به موضع جدی تر اتحادیه اروپا دارد.

پیش از این هم دولت های آمریکا، فرانسه و آلمان در بیانیه هایی مداخله جویانه از ناآرامی های اخیر در بعضی مناطق در ایران حمایت نموده و توقف مقابله با ناآرامی ها را خواهان شده بودند. برایان هوک نماینده ویژه رئیس جمهور آمریکا در امور ایران و رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه این کشور، در واکنش به قطع اینترنت در ایران، از شرکت های گرداننده شبکه های اجتماعی بین المللی خواست حساب های متعلق به سران تهران را مسدود نمایند.

23311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 بهمن 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 605

به "بیانیه مداخله جویانه اتحادیه اروپا درباره ناآرامی های اخیر ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه مداخله جویانه اتحادیه اروپا درباره ناآرامی های اخیر ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید