بزرگترین مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات احداث می گردد

به گزارش شارژ 10 محمد جواد آذری جهرمی امروز در حاشیه انعقاد تفاهم نامه راه اندازی پارک اقتصاد دیجیتال در پارک پردیس و افتتاح فضای اشتراکی شرکتهای حوزه فناوری اطلاعات در این پارک در جمع خبرنگاران گفت: نمود فعالیت های تسهیل گری دولت در دو اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد دیجیتال با تجهیزاتی که فراهم شده رقم می خورد که نمونه آنها پارک ها فناوری هستند که به خوبی توسعه داده شده اند.

بزرگترین مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات احداث می گردد

وزیر ارتباطات گفت: نمونه شاخص پارک ها، پارک پردیس است که اینها محیط هایی برای تسهیل گری دولت هستند.

وی با اشاره به ایجاد پارک اقتصاد دیجیتال در پارک پردیس گفت: امروز یک فضای 30 هکتاری در پارک پردیس تحت عنوان پارک اقتصاد دیجیتال راه اندازی می گردد که نماد همکاری اقتصاد دیجیتال با اقتصاد دانش بنیان است.

وی اضافه کرد: با برنامه ریزی های انجام گرفته تا قبل از انتها دولت تمام زیرساخت های این پارک اقتصاد دیجیتال آماده می گردد.

به گفته جهرمی، در کنار پارک پردیس بزرگترین مرکز داده ایران در حوزه مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات در حال احداث داریم و اینجا تبدیل به قطب مرکز داده کشور خواهد شد.

وی ادامه داد: فاز اول این مرکز مرداد ماه سال جاری به بهره برداری می رسد که ظرفیت را برای خدمات پایشی شبکه ملی اطلاعات مانند پیغام رسان ها و موتور جستجو فراهم خواهد نمود.

وزیر ارتباطات ادامه داد: در واقع یک لایه سخت افزاری و یک لایه نرم افزار و نیروی انسانی هوشمند می تواند این فضا را رقم بزنند؛ امیدواریم که دستگاه هایی که در این حوزه در فضای مجازی تصدی دارند و یا انحصارهایی دارند، بازنگری هایی در مأموریت های خود انجام دهند تا به رشد و نمو شرکت های نوآور یاری کند.

وی ادامه داد: این شرکتها احتیاج به بازار دارند از این رو قدم بعدی ایجاد بازار است و طبیعتاً با رفع انحصار و رقابت شرایطی برای آنها فراهم می گردد تا بتوانند رشد و نمو بزرگی داشته باشند و یک قوت برای ایران در فضای مجازی رقم بزنند.

جهرمی در ادامه گفت: امروز 95 درصد مردم در سراسر کشور در شهر و روستا به خدمات با کیفیت 4G دسترسی دارند، اگر یک مقدار ضریب کیفیت را کاهش دهیم این آمار به 98 درصد می رسد. صددرصد شهرها و 89 درصد روستاهای ما تحت پوشش 4G هستند.

وی با بیان اینکه به لحاظ جمعیتی باید همه کشور را تسهیل گری کنیم که دسترسی داشته باشند گفت: البته برنامه ششم توسعه می گوید 90 درصد روستاهای بالای 20 خانوار، ولی برنامه های ما فراتر از این میزان است؛ ما برنامه داریم تا انتها سال تمام روستاها را به شبکه ملی اطلاعات متصل کنیم.

به گفته جهرمی، 1500 روستا دو هفته پیش متصل به 4G شدند و هفته آینده یکی از اپراتورهای تلفن همراه با سرمایه گذاری دولت هزار روستا را به 4G متصل می نماید.

وی در مورد برنامه شاد و عدم دسترسی خانواده های دانش آموزان به این برنامه گفت: بخشی از دسترسی مربوط به این است که ابزار برای اتصال یا دسترسی به کامپیوتر وجود ندارد.

جهرمی با تاکید بر اینکه البته فضای مجازی را نباید بی ضابطه در اختیار بچه ها قرار داد، گفت: ما در این وزارت خانه در این زمینه سرمایه گذاری کردیم و از ابتدای دولت اینترنت مخصوص بچه ها را در نظر گرفتیم و امروز هم محصولاتی در این زمینه وجود دارد؛ تبلت های مخصوص بچه ها اکنون در بازار موجود است تا از فضای مثبت مجازی استفاده نمایند.

به گفته وی شرایط بودجه ای آموزش و پرورش ایجاب نمی نماید تبلت را برای دانش آموزان تهیه نمایند زیرا هزینه هنگفتی دارد و برنامه بودجه ای هم چنین اجازه ای به دولت نمی دهد.

وزیر ارتباطات اضافه کرد: ما حرکتی مردم محور را آغاز کردیم که برای بعضی از دانش آموزان تجهیزات تهیه کنیم؛ یک سری تبلت مخصوص تهیه کردیم که در بعضی مناطق مشکل گشا بود ولی جوابگو نیست و برنامه دیگری با وزیر آموزش و پرورش آغاز کردیم که هفته آینده در این زمینه جلسه داریم تا موضوع را مورد آنالیز قرار دهیم که چگونه از ظرفیت های بودجه ای خیران بهره ببریم.

وی با اشاره به زیرساخت شبکه شاد ادامه داد: این برنامه مشکلاتی دارد و بعضی مدارس این شبکه را کنار گذاشتند و از بله و اسکای روم استفاده می نمایند.

شاد حضور حداقلی دانش آموزان را دارد ولی باید بپذیریم که در این مدت کوتاه اشکالاتی در این شبکه معین شده که نمی توان در مدت کوتاه اینها را کتمان کرد باید به وزارت آموزش و پرورش فرصت داد تا گامی برداشته و مشکلاتش رفع گردد.

به گفته وزیر ارتباطات رسانه ها باید نقدها را منتشر نمایند تا در فرایند اصلاح لحاظ گردد.

جهرمی گفت: درخواست وزیر آموزش و پرورش در هیأت دولت این بود که کمیته مشترکی میان فیروزآبادی و وزارت ارتباطات و وزارت آموزش و پرورش ایجاد گردد تا شرایط برای اول مهر را فراهم کنیم؛ ما باید جلسات هفتگی برگزار کنیم و به نتیجه برسیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1038

به "بزرگترین مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات احداث می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگترین مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات احداث می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید