چگونه بیت کوین (Bitcoin) بخریم؟

به گزارش شارژ 10، تب خرید بیت کوین همه را گرفته است. اما نحوه خرید بیت کوین چگونه است؟ چطور می توان بیت کوین را ذخیره کرد؟ این ها سؤالاتی هستند که در ذهن خریداران ارز های دیجیتال وجود دارند. در این مطلب قصد داریم به این سؤالات پاسخ دهیم، پس با خبرنگاران همراه باشید.

چگونه بیت کوین (Bitcoin) بخریم؟

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

خبرنگاران| بیت کوین (Bitcoin) تا حدودی شبیه پول و تا حدودی هم شبیه یک حباب اقتصادی است. بیت کوین رشد سریعی پیدا کرده است و گوشه ای از آینده احتاقتصادیِ پول را به نمایش گذاشته است. بیت کوین یک نوع واحد پولی مجازی است که از دل اینترنت و کامپیوتر های بسیار قوی و همچنین تمایل بسکمک از مردم برای روی آوردن به اشکال تازه تبادل پولی، سر برآورده است.

به گزارش خبرنگاران، بیت کوین تشابهات فراوانی با سایر واحد های پولی دارد؛ مهم ترین آن هم این است که روز به روز تعداد بیشتری از بازرگانان، خرده فروشان و اشخاص چه به صورت آنلاین و چه به صورت آفلاین، بیت کوین را به عنوان یک واحد پولی می پذیرند. شما می توانید با بیت کوین پیتزا بخرید، در یک سایت خدمات دوست یابی ثبت نام کنید یا حتی از فروشگاه محبوب خود خرید کنید.

هنوز بیت کوین تفاوت های فراوانی با واحد های پولی مرسوم دارد. بر خلاف دلار و پوند، بیت کوین توسط هیچ دولتی پشتیبانی نمی شود و به همین دلیل یک واحد پولی غیرمتمرکز است. بیت کوین با هیچ گونه سیستم بانکداری یا مرکز صدوری مرتبط نیست. همین یک عامل جذابیت بزرگ برای آن محسوب می شود؛ چراکه به جای بلعیده شدن در سیستمی که حرص و طمع انسان ها بر آن حاکم است، در یک دنیا آنلاینی حضور دارد که بر اساس ریاضیات و پروتکل های رمزگذاری هوشمند کار می کند.

شما می توانید از بیت کوین در همه تراکنش های واقعی استفاده کنید. برای این منظور، ابتدا باید از طریق کارت اعتباری یا حساب بانکی تان و یا با پول نقد بیت کوین بخرید. سپس بیت کوین مستقیما به حساب بیت کوینی شما انتقال می یابد و می توانید تمامی امور پرداختی خود را مستقیما با خریدار یا فروشنده (بدون نیاز به واسطی مثل بانک یا شرکت های کارت اعتباری) به انجام برسانید.

با برداشتن واسط از تراکنش ها، شما کارمزد و هزینه های مرتبط بسیار کمتری را پرداخت می کنید. هر طرف معامله می تواند ناشناس بودن خود را حفظ کند که همین مخالفان و موافقان فراوانی دارد. در حقیقت بیت کوین یک معادل دیجیتالی تراکنش نقدی است. اگر شما به روش های غیرقابل ردیابی تجارت تمایل داشته باشید، این واحد پولی بهترین گزینه است.

دخل و خرج بیت کوین به سادگی فرستادن یک ایمیل است و شما می توانید کار را با کامپیوتر یا تلفن هوشمند خود انجام بدهید. همین سادگی باعث شده است که در وجود یک سری فرایند های ریاضیاتی پیچیده برای ایمن سازی و حفاظت از این تراکنش ها تردید وجود داشته باشد.

این روز ها همه جا صحبت از بیت کوین است. به دلیل افزایش خیلی زیاد قیمت ها، توجه مردم به خریدوفروش بیت کوین جلب شده است. بیت کوین امروزه به عنوان محبوب ترین ارز دیجیتال، در سراسر دنیا پذیرفته شده است و در اپلیکیشن های مختلفی به کار گرفته می شود؛ اما باید بدانید چطور می توان بیت کوین خرید و آن را ذخیره کرد.

قبل از اینکه اولین خرید خود را انجام دهید، چند کار باید انجام دهید:

برای ذخیره کردن بیت کوین از کیف پول دیجیتال استفاده می شود تا موقعی که فرد بخواهد آن را خرج کند یا آن را با ارز دیگری معاوضه کند. کیف پول ها از نظر قابلیت ها و امکانات امنیتی با همدیگر متفاوت اند؛ بنابراین خیلی مهم است که کیف پول مناسبی انتخاب کنید.

وقتی کیف پول مناسبی پیدا کردید، باید آن را دانلود کنید. به افراد مبتدی توصیه می شود کیف پول ساده ای پیدا کنند که فرایند انتقال پول در آن راحت صورت بگیرد. این کیف پول ها را می توانید به صورت رایگان دانلود کنید؛ اما نرخ تراکنش آن ها بسته به اینکه از کدام صرافی استفاده کنید، متفاوت است.

در ادامه چند کیف پول معرفی می کنیم:

کیف پول (Coinbase): این کیف پول، مستقیم به حساب شما در این صرافی متصل است که این ویژگی، آن را به یکی از محبوب ترین کیف پول های آمریکا تبدیل کرده است. وقتی ثبت نام کامل شد، مقداری پول از حساب شما برای امنیت بیت کوین ها، کسر می شود، بعد می توانید از هر دستگاهی به حساب خود دسترسی داشته باشید و عمل انتقال یا معاوضه را انجام دهید.

کیف پول (Exodus): اپلیکیشنی است که به صورت آفلاین نیز می توان از آن استفاده کرد. این کیف پول از ارز های رمز پایه متفاوتی پشتیبانی می کند. استفاده از آن رایگان است و می توانید از بستر تبادل ارز آن نیز استفاده کنید. داخل اپلیکیشن امکاناتی وجود دارد که به شما کمک می کند تصویر بهتری از ارز های خود داشته باشید.

کیف پول (Mycelium): یک کیف پول موبایل است که با کیف پول سخت افزاری (Trezor) و همین طور مرورگر (Tor) کاملا هماهنگ است.

نکته مهم: کیف پول های آنلاین برای شروع خرید بیت کوین مناسب هستند؛ اما اگر ارزش بیت کوین ها یا سایر ارز های دیجیتال شما خیلی بیشتر شود، بهتر است آن ها را برای امنیت بیشتر به صورت آفلاین نگهداری کنید.

اگر می خواهید بدون نیاز به فرد دیگری، اقدام به خرید بیت کوین کنید، آسان ترین راه، استفاده از صرافی ارز دیجیتال است. صرافی های متعددی با قابلیت های متفاوت وجود دارند. برخی از آن ها اعتبار بیشتری دارند و برخی دیگر محدودیت هایی دارند، پس مهم است صرافی درستی انتخاب کنید. وقتی می خواهید صرافی انتخاب کنید، به نرخ تراکنش های اجرا شده آن نگاه کنید. به روش پرداخت پول هم توجه کنید. صرافی های اندکی وجود دارند که بیت کوین را مستقیم به پول نقد تبدیل می کنند.

صرافی (Coinbase): این یکی از صرافی های مشهور است. کار با آن آسان بوده و از رابط کاربری خیلی خوبی هم برخوردار است و از مشتری، پشتیبانی خیلی خوبی انجام می دهد. نرخ تراکنش آن نیز پایین است؛ همچنین می توان روی دسکتاپ و موبایل نیز به آن دسترسی داشت.

صرافی (CEX): این صرافی گزینه بهتری به افرادی ارائه می کند که تجربه بیشتری در کار تبادل ارز ها داشته اند. در این صرافی شما بلافاصله به نرخ های تبادل و گزینه های خریدوفروش دسترسی می یابید؛ البته گزینه های پرداخت آن کمی محدودیت دارد.

صرافی (Bitcoin exchange search): موتور جست وجوی صرافی، وب سایت Bitcoin.com است. شما می توانید با قراردادن نام کشور مدنظرتان درون وب سایت، صرافی های قابل دسترس خود را پیدا کنید. البته بهتر است قبل از انتخاب یک صرافی، حتما نظر های سایر کاربران درباره آن صرافی را مطالعه کنید.

اگر به دنبال یک روش مستقیم هستید، می توانید از خدمات همتا به همتا مثل LocalBitcoin و BitQuick استفاده کنید. این صرافی ها گزینه های پرداختی متنوعی ارائه می کنند و به شما اجازه می دهند به صورت مستقیم از دیگران بیت کوین بخرید؛ البته بهتر است اقدامات احتیاطی را در این موارد در نظر بگیرید.

صرافی ها با توجه به سیاست های خود، گزینه های مختلف پرداخت ارائه می کنند. این قسمت همیشه جزو نقاط ضعف صرافی هاست؛ چراکه در گذشته برخی کلاه برداری ها در این زمینه اجرا شده است. کارت های بانکی و اعتباری در اغلب صرافی ها با اعمال یک سری محدودیت، پذیرفته می شوند. انتقال بین الملل و پی پال نیز ممکن است با محدودیت روبه رو باشد، هرچند صرافی Coinbase در این زمینه محدودیتی ندارد که این مزیت، آن را به گزینه ای آسان برای مبتدیان تبدیل می کند.

نکته مهم: دستگاه های خودپرداز بیت کوین به شما اجازه می دهد در ازای پول نقد، بیت کوین را در کیف پول خود دریافت کنید. این دستگاه ها در برخی کشور ها قابل دسترس هستند؛ اما گزینه جایگزین آن ها برای دریافت پول، همچنان صرافی ها هستند. باز هم تأکید می کنیم که اغلب صرافی ها و کیف پول های آنلاین گزینه پرداخت با پول نقد ندارند.

اگر توجه کرده باشید، صرافی ها درباره میزان بیت کوینی که می توانید بخرید، مقداری اطلاعات در اختیار مشتری ها قرار داده اند؛ البته قیمت بیت کوین به آسانی بالا و پایین می شود؛ بنابراین اگر شما پول زیادی هم داشته باشید، مثلا در زمان انتشار این مقاله با پرداخت 500 دلار می توانید 0.05 بیت کوین خریداری کنید. این شرایط فعلی بازار است. تا موقعی که حواس تان به بازار باشد، جای نگرانی وجود ندارد.

در خرید های اول خود مقدار کمی خرید کنید. در این حالت، به صورت اتوماتیک این بیت کوین در حساب تان درون صرافی قرار می گیرد. بعد باید به دنبال انتقال این بیت کوین به آدرس کیف پول خود باشید. صرافی برای این انتقال پول، مبلغی نیز از شما کارمزد می گیرد.

نکته مهم: انتقال بیت کوین ممکن است کمی مشکل باشد. برخلاف صرافی ها وقتی شما بیت کوین می خرید، تراکنش ها باید روی بلاک چین تأیید شوند. این امر نیازمند صرف زمان است، به خصوص اگر در ساعات شلوغی این کار را انجام دهید. طبیعی است یک معامله 1 یا 2 ساعت طول بکشد؛ بنابراین نیازی نیست به سرعت همه سرمایه خود را انتقال دهید.

مهم نیست می خواهید بیت کوین های خود را بفروشید تا سود کنید یا قصد خرید کالایی با آنها دارید، به هر حال باید آماده باشید. به علت نوسانات شدید بیت کوین، باید از همان ابتدا یک استراتژی خروج داشته باشید. از قبل حساب کاربری برای فروش ایجاد کنید، به این ترتیب وقتی نوسانات اتفاق بیفتد، دلیلی برای ترسید ن تان وجود ندارد.

منبع: فرادید
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1031

به "چگونه بیت کوین (Bitcoin) بخریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه بیت کوین (Bitcoin) بخریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید