اقتصاد جاده صاف کن نفوذ آمریکا در آسیای مرکزی

به گزارش شارژ 10، آمریکا با هدف تقویت نقش و حضور خود در منطقه، تحقق پروژه ای با نام حمایت از تجارت بین کشورهای آسیای مرکزی را در دستور کار خود قرار داده است.

اقتصاد جاده صاف کن نفوذ آمریکا در آسیای مرکزی

به گزارش خبرنگار خبرنگاران در دوشنبه، آمریکا با هدف تقویت نقش و حضور خود در منطقه، تحقق پروژه ای با نام حمایت از تجارت بین کشورهای آسیای مرکزی را در دستور کار خود قرار داده است.

آژانس توسعه بین المللی آمریکا (یوساید) با پخش اطلاعیه ای از شروع یک پروژه پنج ساله 19 میلیون دلاری با هدف حمایت از تجارت بین پنج کشور آسیای مرکزی؛ قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان اطلاع داد.

در این اطلاعیه که در پایگاه های اینترنتی همه سفارت خانه های آمریکا در کشورهای آسیای مرکزی منتشر شده است، آمده است: کوشش ها در جهت توسعه تجارت در چارچوب پروژه نو بر مبنای دستاوردهای سازمان یوساید در زمینه تسهیل تجارت منطقه ای، توسعه کارآفرینی و همکاری های منطقه ای انجام خواهد شد.

گفته شده است که این پروژه به بخش های دولتی و خصوصی کشورهای آسیای مرکزی برای دستیابی به سه هدف استراتژیک اعم از هماهنگ سازی فعالیت های گمرکی و کنترل مرزی به منظور کاهش هزینه های مالی و زمانی و بعلاوه تحریک رشد مالی در منطقه؛ تحکیم مشارکت بخش دولتی و خصوصی در جهت اجرای اصلاحات با هدف فراهم کردن زمینه برای توسعه و جلب سرمایه؛ همکاری با ذینفعان در راستای افزایش حجم تجارت فرامرزی چه در منطقه آسیای مرکزی و چه فراتر از آن، یاری خواهد نمود.

کارشناسان مسائل منطقه معتقدند: یکی از اهداف عمده فعالیت های سازمان یوساید در آسیای مرکزی تقویت نقش آمریکا در این منطقه و فراهم کردن زمینه برای مقابله با منافع کشورهای مهمی نظیر روسیه، چین و ایران می باشد.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 آبان 1400 بروزرسانی: 1 آبان 1400 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1811

به "اقتصاد جاده صاف کن نفوذ آمریکا در آسیای مرکزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقتصاد جاده صاف کن نفوذ آمریکا در آسیای مرکزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید