آتش تیر بر پارک جنگلی تربت جام

به گزارش شارژ 10، فرزاد رشتی- خراسان رضوی ـ خبرنگار: پارک جنگلی شهید عظیمی تربت جام برای سومین بار در ماه در آتش بی توجهی سوخت.

آتش تیر بر پارک جنگلی تربت جام

تنها پارک جنگلی 45 هکتاری متصل به شهر تربت جام که به علت بی توجهی در سال های اخیر رو به نابودی بود، در یک ماه اخیر برای سومین بار طعمه حریق شد. در این حادثه 46 درخت که اکثرا سبز بودند در آتش سوختند. مردم تربت جام از مدیران استانی و شهرستانی انتظار رسیدگی ویژه به این موضوع و پیشگیری از حوادث بعدی را دارند.

پارک 45 هکتاری و سرسبز شهید عظیمی تربت جام چند سال قبل در قراردادی 15 ساله به بخش خصوصی واگذار شد. بعد از 3 سال با خشک شدن درختان پارک، اعتراضات مردم و تشکیل کمپین های مردمی آغاز شد. پس از آن دادستانی تربت جام به ماجرا ورود کرد و سال قبل مدیریت و نگهداری پارک به منابع طبیعی شهرستان منتقل شد، اما یک سال دیگر گذشت و کار موثری صورت نگرفت. مردم و ادارات مختلف پای کار آمدند و درختان تشنه را سیراب کردند و جلو خشک شدن باقی درختان را گرفتند. در 10 اردیبهشت امسال با تغییر مدیریت منابع طبیعی شهرستان، مدیر کل منابع طبیعی وعده داد که طی یک ماه این پارک احیا شود و مردم در تابستان امسال بتوانند از این پارک استفاده کنند. وقوع 3 آتش سوزی در یک ماه اخیر در تنها پارک جنگلی متصل به شهر تربت جام باعث نگرانی شدید مردم شده است.

چندی پیش 75 درخت سبز نیز به همراه درختان خشک پارک توسط پیمانکار مامور از سوی اداره منابع طبیعی قطع شد. اداره منابع طبیعی شهرستان قصد داشت درختان خشک پارک جنگلی را قطع کند و بفروشد. از این رو برای قطع درختان خشک و فروش آن پیمانکاری انتخاب کرد و پارک بدون حضور کننده منابع طبیعی به پیمانکار تحویل داده شد. ولی اداره منابع طبیعی بعد از قطع درختان سبز اعلام نمود به منظور جلوگیری از خسارت های دیگر و آتش سوزی های بعدی یک نگهبان برای پارک در نظر می گیرد. همچنین بنا به خواسته مردم، دادستانی دوباره به موضوع ورود پیدا کرد. اما متاسفانه پنج شنبه 27 تیر شاهد سومین آتش سوزی در این پارک بودیم که مردم را خشمگین تر کرد و اگر حامیان پارک جنگلی به موقع رسیدگی نمی کردند، شاید بخش زیادی از پارک و درختان سبز نابود می شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 31 مرداد 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 244

به "آتش تیر بر پارک جنگلی تربت جام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتش تیر بر پارک جنگلی تربت جام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید