8650 روستا و 450 شهر ایران در معرض سیلاب

به گزارش شارژ 10، رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: بیش از 8650 روستا و 450 شهر در معرض سیلاب ها قرار دارند. گرد و غبار و سیلاب ها علاوه بر فرسایش خاک حاصلخیز، بسیاری از زیرساخت ها، سکونتگاه ها و اراضی کشاورزی را هم در معرض خطر قرار می دهند و مجموعه این عوامل باعث عدم امنیت زیستی، غذایی و ملی می گردد.

8650 روستا و 450 شهر ایران در معرض سیلاب

به گزارش خبرنگاران از پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، دکتر مسعود منصور در مراسم روز دنیای خاک که با حضور کاظم خاوازی - وزیر جهاد کشاورزی - و به صورت ویدئو کنفرانس برگزار گردید، گفت: آب، خاک و پوشش گیاهی سه عنصر مهم در دنیا هستند که علاوه بر ارزش بالا بر هم تاثیر متقابل می گذارند.

رئیس سازمان جنگل ها اضافه کرد: 14 میلیون هکتار جنگل، 80 میلیون هکتار مرتع، بیش از 30 میلیون هکتار اراضی در معرض بیابانی شدن و 2 میلیون هکتار عرصه های درختچه زار و بیشه زار در کشور داریم که مجموع این اکوسیستم ها که حدود 80 درصد از اراضی کشور را شامل می َگردد و در حوزه وظایف سازمان جنگل ها قرار دارند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تاکید نمود: به دلیل تاثیر عمیق این منابع بر آب و خاک و هوا حفظ این منابع بسیار حایز اهمیت است.

وی اضافه کرد: حدود 125 میلیون هکتار از عرصه های کشور تحت تاثیر فرسایش آبی و بیش از 30 میلیون هکتار در معرض فرسایش بادی است. بسیاری از دشت ها با بیلان منفی فرونشست زمین، کاهش سفره های آب زیرزمینی روبرو شده اند و مسائل دیگری همچون آسیب به جنگل های زاگرس، وجود دام در مراتع و بهره برداری های طولانی مدت از جنگل های هیرکانی، منابع طبیعی را در معرض خطر قرار داده است.

منصور ادامه داد: مسئولیت ما در سازمان جنگل ها علاوه بر حفظ و توسعه این منابع، کاهش این مسائل است و وظایف ما به طور مستقیم بر 80 درصد مساحت کشور به عنوان منابع طبیعی و به صورت غیرمستقیم بر 20 درصد باقی مانده از عرصه های کشور تاثیر خواهد گذاشت.

وی اضافه کرد: بیش از 8650 روستا و 450 شهر در معرض سیلاب ها قرار دارند. گرد و غبار و سیلاب ها علاوه بر فرسایش خاک حاصلخیز، بسیاری از زیرساخت ها، سکونتگاه ها و اراضی کشاورزی را هم در معرض خطر قرار می دهند و مجموعه این عوامل باعث عدم امنیت زیستی، غذایی و ملی می گردد بنابراین رسالت عظیم ما حفظ، احیا، توسعه و بهره برداری اصولی از این منابع با هدف حفظ آب، خاک و پوشش گیاهی است تا یک محیط امن را برای فراوری و فعالیت فراهم کند.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور ادامه داد: از 125 میلیون هکتار در معرض فرسایش، در حدود 30 میلیون هکتار طرح آبخیزداری انجام داده ایم و از 30 میلیون هکتار در معرض فرسایش بادی حدود 2 میلیون هکتار تثبیت شده است.

وی اضافه کرد: با عملیات آبخیزداری می توانیم بیش از 9 تن در هکتار فرسایش و بیش از 4 متر مکعب در سال رسوبات را کنترل کنیم و پوشش گیاهی و علوفه ای را 120 کیلوگرم در هر هکتار افزایش دهیم.

منصور در بخش دیگری از صحبت های خود اظهارکرد: در حوزه زاگرس، مرطوب سازی سطح جنگل، مشخص تکلیف دام و مبارزه جدی با آفات و بیماری ها را داریم که رئیس جمهوری با درخواست وزیر جهاد کشاورزی برای ایجاد کمیته راهبری ملی صیانت از زاگرس موافقت کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره طرح های آبخیزداری گفت: عملیات آبخیزداری با اعتبارات صندوق توسعه ملی، رشد خوبی نموده اس و در بودجه 1400 و در برنامه هفتم بنا داریم آبخیزداری گسترش یابد و حداکثر عرصه ها را تحت پوشش قرار دهیم.

وی با اشاره به گرد و غبار و بیابانی شدن بخش هایی از کشور اظهارکر: گرد و غبار تهدید جدی محسوب می گردد و امیدواریم استمرار فعالیت های بیابان زدایی بتواند در مقابله با بیابان زایی موثر باشد.

منصور اعلام کرد: با اخذ موافقت یونسکو، ایران به عنوان مرکز بین المللی مدیریت جامع حوزه های آبخیز کار خود را آغاز خواهد نمود تا بتوانیم دانش آبخیزداری را با کشورهای دیگر مبادله کنیم.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به این که احیا و اصلاح مراتع یکی دیگر از روینمودهای سازمان جنگل ها است، توضیح داد: امیدواریم با تعدیل ظرفیت دامی و تکیه بر مرتعداری تلفیقی و انجام اقداماتی مانند کاشت گیاهان دارویی باعث رونق مراتع شویم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 دی 1399 بروزرسانی: 20 دی 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1352

به "8650 روستا و 450 شهر ایران در معرض سیلاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8650 روستا و 450 شهر ایران در معرض سیلاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید