7 فیلم برتر دنزل واشنگتن

به گزارش شارژ 10، اگر از شما بخواهند بهترین بازیگر مرد تاریخ سینما را نام ببرید، انتخاب سختی در پیش خواهید داشت، اما اگر این انتخاب به بهترین بازیگر مرد رنگین پوست تاریخ سینما محدود گردد، کارتان کمی آسان تر خواهد شد. کسی که از تیرگی روح یک عضو مافیا تا روح مقاوم یک مبارز سیاسی برای مخاطبان خاطره سازی نموده است. کسی که می تواند عشق و نفرت را هم زمان در وجود مخاطبان زنده کند. کسی که در عصر معاصر راه های بسیاری را برای بازیگران رنگین پوست باز نموده است.

7 فیلم برتر دنزل واشنگتن

در لیست زیر نگاهی می اندازیم به 7 فیلم برتر کارنامه پربار دنزل واشنگتن.

7. آزادی را فریاد کن (Cry Freedom)

 • محصول: 1987
 • کارگردان: ریچارد آتنبرو
 • بازیگران: کوین کلاین، پنلوپه ویلتون، دنزل واشنگتن
 • نمره IMDb به فیلم: 7.4
 • نمره راتن تومیتوز: 76%

دونالد وود (کلاین) روزنامه نگار اهل آفریقای جنوبی، پس از تحقیق در خصوص مرگ دوستش استیو بایکو (واشنگتن) ،فعال سیاه پوست، که در بازداشت به سر می برد، مجبور به فرار از کشور می گردد.

آزادی را فریاد کن نخستین نامزدی اسکار، گلدن گلوب و بفتا را برای دنزل واشنگتن به همراه آورد. یکی ازمنتقدان روزنامه واشنگتن پست دنزل را، در این فیلم، به عنوان مسیح آفریقایی معرفی کرد. اما با وجود تحسین منتقدان و نگاه های جذب شده به دنزل واشنگتن سی و سه ساله، فیلم در باکس آفیس ناموفق بود.

6. پرواز (Flight)

 • محصول: 2012
 • کارگردان: رابرت زمیکس
 • بازیگران: دنزل واشنگتن، دان چیدل، کلی ریلی
 • نمره IMDb به فیلم: 7.3
 • نمره راتن تومیتوز: 78%

کاپیتان ویپ ویتاکر هواپیمایی در حال سقوط را، بر زمین، فرود می آورد و در این حادثه شش نفر جان می بازند. او به دلیل مسائل الکل و مصرف مواد مخدر خصوص پیگرد قانونی قرار می گیرد و به دنبال رهایی از اتهامات است.

پرواز پیش از آن که درباره یک حادثه هوایی باشد. درباره مردی است، دچار اعتیاد، که بر روی مرز باریک خوب و بد راه می رود. دنزل واشنگتن در این فیلم تجربه سال ها بازی خود در نقش های مثبت و منفی را کنار هم قرار می دهد و شخصیتی می سازد که نمی توان در یک کلمه او را مثبت یا منفی نام نهاد.

استودیوی سازنده فیلم درگیر کمبود بودجه بود و توانایی استخدام ستاره ای مانند دنزل واشنگتن را نداشت، اما دنزل و کارگردان، رابرت زمیکس، به اندازه ای به فیلم ایمان داشتند که از نود درصد دستمزد خود دست کشیدند تا فیلم ساخته گردد.

5. افتخار (Glory)

 • محصول: 1989
 • کارگردان: ادوارد زوویک
 • بازیگران: متیو برادریک، مورگان فریمن، دنزل واشنگتن
 • نمره IMDb به فیلم: 7.8
 • نمره راتن تومیتوز: 93%

در دوران جنگ های داخلی مسئولین شهر بوستن تصمیم می گیرند نخستین هنگ نظامی متشکل از سیاه پوستان را تشکیل دهند و فرماندهی آن را به رابرت گلد شاو (برادریک) می سپارند.

فیلم توانست دومین نامزدی اسکار و گلدن گلوب و نخستین دریافت آن ها، در رشته بهترین بازیگر مکمل مرد، را برای دنزل واشنگتن به ارمغان بیاورد. فیلم در چهار زمینه دیگر هم نامزد دریافت جوایز اسکار شد. منتقدان فیلم را در دسته بهترین فیلم های ساخته شده درباره جنگ های داخلی آمریکا قرار دادند. در یکی از صحنه های به یاد ماندنی شلاق خوردن دنزل واشنگتن در فیلم، شلاقی مخصوص ساخته شد که پوست را دچار بریدگی نکند اما هم چنان درد را ایجاد کند. در برداشت آخر قطره اشکی از یکی از چشم های واشنگتن سرازیر می گردد که او بعدها بیان کرد ناخواسته بوده است. بعد از دریافت اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای این فیلم او تبدیل به دومین بازیگر مرد سیاه پوست تاریخ شد که اسکار برده است. نخستین بازیگر سیدنی پوآتیه بود که برای زنبق های مزرعه (Lilies of the Field) در سال 1964 برنده این جایزه شده بود.

4. گانگستر آمریکایی (American Gangster)

 • محصول: 2007
 • کارگردان: ریدلی اسکات
 • بازیگران: راسل کرو، دنزل واشنگتن، جاش برولین
 • نمره IMDb به فیلم: 7.8
 • نمره راتن تومیتوز: 81%

در اوج دوران تبعیض نژادی در آمریکا، فراک لوکاس (دنزل واشنگتن) بعد از مرگ رییس باند مواد مخدر، ریاست گروه را بر­ عهده می­ گیرد. از سوی دیگر ریچارد رابرتز (راسل کرو)، پلیسی که با تمام وجود در مقابل فاسد شدن مقاومت می­ کند، از چند عیاش پلیس می­ سازد و گروهی به سرپرستی خودش را برای مقابله با لوکاس آماده می­ کند.

واشنگتن برای ششمین مرتبه نامزد دریافت بهترین بازیگر اصلی مرد از گلدن گلوب شد. او در این فیلم نقش یک گانگستر را مقابل دوربین آورد. فردی غیرقابل پیش بینی و به دنبال قدرت. ترکیبی که منجر به یکی از بهترین نقش منفی های تاریخ فیلم های گنگستری شده است. واشنگتن در این فیلم شمایلی روان شناختی از یک انرژی دورنی سرکوب شده توسط جامعه را ارائه می دهد که شخصیت را مجبور به رفتن از جهتی خلاف جامعه می نماید.

3. حصارها (Fences)

 • محصول: 2016
 • کارگردان: دنزل واشنگتن
 • بازیگران: دنزل واشنگتن، وایولا دیویس، جوان آدپو
 • نمره IMDb به فیلم: 7.2
 • نمره راتن تومیتوز: 92%

تروی مکسون (واشنگتن) به عنوان یک رفتگر در پیتزبورگ زندگی می نماید. او زمانی بازیکن حرفه ای بیسبال بوده است، اما وقتی لیگ های اصلی بازیکنان سیاه پوست را پذیرفتند، او بسیار پیر شده بود. از اندوه فرصت از دست رفته اش، او فشار بیشتری بر خانواده اش وارد می نماید، به خصوص وقتی موقعیت پسرش برای دیدار با یک استعدادیاب فوتبال دانشگاه را از بین می برد.

سومین تجربه کارگردانی دنزل واشنگتن با چهار نامزدی در زمینه های مختلف جوایز اسکار، از جمله هفتمین نامزدی در رشته بازیگری برای واشنگتن، همراه بود. او هم چنین برای نخستین مرتبه نامزدی و دریافت جایزه تونی، برای بهترین بازیگر نقش اصلی مرد، را با این فیلم تجربه کرد. بازی واشنگتن در این فیلم حاصل سال ها تجربه او در شخصیت سازی های مختلف است. شخصیت هایی به دور از تیپ. شخصیت هایی با مرزهای باریک تاریک و روشن درونی که این راه رفتن بر لب تیغ را در اعمالشان بازتاب می دهند.

2. مالکوم ایکس (Malcolm X)

 • محصول: 1992
 • کارگردان: اسپایک لی
 • بازیگران: دنزل واشنگتن، آنجلا بست، آلبرت هال
 • نمره IMDb به فیلم: 7.7
 • نمره راتن تومیتوز: 88%

مالکوم ایکس در شش سالگی پدرش را از دست می دهد و درس و مدرسه را کنار می گذارد. خاتمه هنگام فروختن یک ساعت دزدی به زندان می افتد و به ده سال حبس محکوم می گردد. در زندان با دین اسلام آشنا می گردد و به مطالعات مذهبی می پردازد.

فیلم درباره زندگی فعال حقوق آفریقایی-آمریکایی ها، مالکوم ایکس، است. در این فیلم واشنگتن برای نخستین بار توانست، به عنوان بازیگری که توان به دوش کشیدن نقش اصلی در فیلم ها را دارد، خودش را به منتقدان و مخاطبان اثبات کند و نخستین نامزدی در زمینه بهترین بازیگرنقش اصلی مرد در اسکار و گلدن گلوب را به دست آورد.

یکی از شهرت های دنزل واشنگتن بازی در نقش شخصیت های حقیقی است مانند رابین کارتر در طوفان (THe Hurricane)، ملوین تلسون در مناظره کنندگان عظیم و … . به منظور آماده سازی خود، برای نقش مالکوم ایکس، واشنگتن خوردن خوک را متوقف کرد، در کلاس های آموزش اسلام شرکت کرد و پایکوبی مخصوص سیاه پوستان هارلم، لیندی هاپ، را یاد گرفت. او به قدری در نقش فرو رفته بود که می دانست مالکوم ایکس در هر روزی، چه نوع عینکی بر چشم می گذارد.

1. روز تعلیم (Training Day)

 • محصول: 2001
 • کارگردان: آنتونیو فوکوآ
 • بازیگران: دنزل واشنگتن، ایثن هاوک، اسکات گلن
 • نمره IMDb به فیلم: 7.7
 • نمره راتن تومیتوز: 73%

جک هویت (هاوک) پلیس تازه کاری است که می خواهد وارد بخش مبارزه با مواد مخدر پلیس لس آنجلس گردد. گروهبان آلونزو هریت (واشنگتن) قبول می نماید در روز اول کاری، در خیابان ها، با او همراه گردد.

بالاخره، بعد از سومین نامزدی در رشته بهترین بازیگر نقش اصلی مرد جوایز اسکار، دنزل واشنگتن توانست این جایزه را بدست آورد. آن هم در یک نقش منفی. یکی از آن نقش هایی که دارای پیچیدگی های روان شناختانه و اجتماعی است. یک پلیس فاسد، در شهری که غرق در فساد است. واشنگتن برای این نقش در بین 45 ضدقهرمان برتر قرن بیستم به انتخاب انجمن فیلم آمریکا نهاده شد.

یکی از شهرت های واشنگتن در حیطه تخصصی خودش، بازیگری، اضافه کردن دیالوگ و بداهه پردازی است. در این فیلم نیز او، با تغییر دادن ناگهانی دیالوگ های خود، چندین بار باعث از کوره در رفتن ایثن هاوک شد. حتی دیالوگ معروف واشنگتن، کینگ کونگ هم حریف من نیست، در فیلم نامه نوشته نشده بود. او درباره بداهه پردازی می گوید: در لحظه وقوع لحظه ها باید آن ها را به چنگ آورد.

درباره دنزل واشنگتن

دنزل هیز واشنگتن دوم دسامبر 1954 در مانت ورنن، ایالت مریلند، به جهان آمد. وقتی 14 سال داشت والدینش از هم جدا شدند و مادرش او را به آموزشگاه نظامی اوکلند فرستاد. او بعدها در مصاحبه ای از این تغییر به عنوان یکی از عظیمترین تصمیم های زندگی خود یاد کرد و بیان کرد که اگر این تغییر ایجاد نمی شد جهتش به سمت خیابان ها تغییر می کرد.

دنزل مدرک لیسانس خود را در 1977، از دانشگاه فوردهام در رشته درام و خبرنگاری، دریافت کرد. بعد از آن چندین بار رشته تحصیلی خود را تغییر داد تا این که در نهایت تصمیم گرفت توانایی خود در رشته مورد علاقه اش، بازیگری، را به بوته آزمایش بگذارد. او پیش از بازگشتن به نیویورک، برای شروع بازیگری به عنوان یک حرفه، در فوردهام نقش های اصلی نمایش نامه ها، مانند اتللو، را به صحنه تئاتر برد.

واشنگتن فعالیت رسمی خود در سینما را از سال 1981 با بازی در فیلم رونوشت کاربنی (Carbon Copy) شروع کرد. او پیش از این در 1977 به ایفای نقش رابرت الدریج، در سن 18 سالگی، در سریال داستان ویلما رادولف (The Wilma Rudolph Story) پرداخته بود و در همین سریال بود که همسر خود، پائولتا واشنگتن، را دیدار کرد. آن ها، پنج سال بعد، با هم ازدواج کردند و ازدواجشان تا به امروز دوام آورده است.

واشنگتن جهت کارگردانی خود را با فیلم آنتوان فیشر (Antwone Fisher) در سال 2002 شروع کرد. خودش هم در فیلم بازی کرد، زیرا این تنها راهی بود که سرمایه گذاران بودجه فیلم را تامین می کردند. او، بعد از این فیلم، دو فیلم مناظره کنندگان عظیم (The Great Debaters) و حصارها (Fences) را هم، به عنوان کارگردان، در کارنامه خود ثبت نموده است.

دنزل واشنگتن تا به امروز نامزد بیش از 90 جایزه سینمایی، در رشته های بازیگری و کارگردانی، شده است. دنزل از محبوب ترین ستاره های سینمای آمریکا است. او در دو سال 2006 و 2007 توسط موسسه آمارگیری هریس به عنوان ستاره فیلم محبوب آمریکایی شناخته شد. دنزل واشنگتن، رابرت دنیرو، کوین اسپیسی، جک نیکلسون، جک لمون و جن هکمن تنها بازیگرانی هستند که در دو رشته بهترین بازیگر نقش اصلی مرد و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد اسکار برده اند. بعد از نامزد شدن در اسکار 2019 در رشته بهترین بازیگر نقش اصلی مرد، برای فیلم رومن جی. ایزریل، وکیل دادگستری (Roman J. Israel، Esq)، او رکورد خود به عنوان بازیگر مرد سیاه پوست با بیشترین نامزدی اسکار، در زمینه بازیگری، را افزایش داد.

دنزل واشنگتن از عظیمترین بازیگرانی ست که سینما به خود دیده است. تام هنکس، هم بازی او در فیلم فیلادلفیا (Philadelphia) درباره کار کردن با دنزل می گوید: مانند رفتن به مدرسه فیلم. بازیگری را بیش از هر کس دیگر، از او، آموختم.

آن چیزی که واشنگتن را از بسیاری دیگر از بازیگران و ستاره های آمریکایی جدا می نماید. اخلاق او به عنوان یک انسان است. او هنوز مردی با ایمان است و هر روز بخشی از انجیل را می خواند. هرگز شایعه یا خبری از رسوایی یا خیانت از او منتشر نشده است و هرگز همکاری او را متهم ننموده است. او مسیح سیاه پوست است.

 • 7 فیلم برتر جیک جیلنهال؛ بازیگر نقش های چالش برانگیز
منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 15 بهمن 1399 بروزرسانی: 15 بهمن 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1394

به "7 فیلم برتر دنزل واشنگتن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 فیلم برتر دنزل واشنگتن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید