20 مورد از مهم ترین فواید پیاده روی کردن

به گزارش شارژ 10، پیاده روی فواید بسیار زیادی دارد و می تواند تاثیرات به سزایی روی زندگی اجتماعی و سلامت بدن ما بگذارد همچنین از خیلی بیماری ها جلوگیری و حافظه را تقویت می نماید.

20 مورد از مهم ترین فواید پیاده روی کردن

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک ، پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود فرایند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است فرایند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

آیا از درد مفاصل، مسائل قلبی، استرس ، افسردگی و یا چاقی رنج می برید ؟ سپس سعی کنید تمام مسائل سلامتی خود را با پیاده روی شکست دهید. چون پیاده روی به کاهش خطر همه بیماری های مزمن یاری می نماید اما این تنها خواص وفواید پیاده رویاین ورزش ارزان و ساده نیست.

تقویت قلب ازفواید پیاده روی:

پیاده روی به بهبود سلامت قلب یاری می نماید. دانشمندان ایرلندی گزارش داده اند که راه رفتن بهترین ورزش برای افراد بی تحرک به خصوص عظیمسالان، برای کاهش خطر بیماری های قلبی و عروقی است. مردان و زنان 65 ساله یا مسن تر که حداقل 4 ساعت در هفته راه می رفتند، کمتر در معرض خطر بیماری های قلبی و عروقی قرار دارند . بنابراین، مطمئن شوید که 4 ساعت در هفته پیاده روی کنید تا از بیماری های قلبی و عروقی در امان باشید.

پیاده روییاری نماینده در کاهش وزن:

پیاده روی یک ورزش عالی است و به کاهش وزن یاری می نماید . دانشمندان آمریکایی آزمایشی را طراحی کردند که در آن بیماران چاق با هم قدم می زدند پس از 8 هفته، وزن آن ها آنالیز شد و بیش از 50 درصد از شرکت نمایندگان به طور متوسط 5 پوند وزن از دست دادند. بنابراین ممکن است ایده خوبی باشد که به جای رانندگی با اتومبیل، به مقصد نزدیک پیاده روی کنید.

تنظیم فشارخون با پیاده روی:

هم چنین پیاده روی می تواند به کاهش فشار خون یاری کند. آزمایشی روی افراد مبتلا به فشار خون بالا انجام دادند، جایی که 83 شرکت نماینده هر روز به مدت 12 هفته 10،000 قدم را پیاده طی می کردند. در خاتمه 12 هفته، آن ها افت قابل توجهی در فشار خون و افزایش بنیه داشتند حتی اگر قادر به تکمیل کردن 10000 قدم در روز باشید، باید هر روز 60 دقیقه راه بروید تا میزان فشار خون را چک کنید.

فواید پیاده روی درمبارزه با سرطان:

سرطان جان بیش از یک میلیون نفر را گرفته است. زندگی بی تحرک یکی از علل سرطان است و این جا است که پیاده روی روزانه می تواند به شما یاری کند. راه رفتن می تواند به کاهش وزن یاری کند در نتیجه خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد. راه رفتن برای افراد تحت درمان سرطان با کاهش اثرات جانبی شیمی درمانی مفید بوده است . همچنین می تواند خطر سرطان پستان را کاهش دهد.

بهبود گردش خون از فواید پیاده روی:

راه رفتن می تواند هوش را افزایش دهد . راه رفتن به تغذیه مغز با مقادیر مورد احتیاج اکسیژن و گلوکز یاری می نماید که به عملکرد بهتر آن یاری می نماید. هم چنین سطح کلسترول بد را کاهش می دهد ، که شریان ها را مسدود و از این رو خطر سکته را کاهش می دهد . بنابراین پیاده روی می تواند به بهبود گردش خون مغز و عملنمودهای سلولی یاری کند.

کاهش خطر دیابتبا فواید پیاده روی:

سبک زندگی بی تحرک به رشد یکی از شایع ترین بیماری ها ، دیابت منجر شده است. دانشمندان 3000 تا 7،500 گام در روز را برای درمان دیابت نوع 2 توصیه می نمایند و پیشنهاد می نمایند که کم تر بنشینند و فعال تر باشند . هر روز راه رفتن می تواند به کنترل سطح قند خون یاری کند که به پیش گیری از دیابت نوع 2 یاری می نماید.

فواید پیاده روی در استحکام استخوان:

استخوان ها با افزایش سن و سال ضعیف تر می شوند. اما خبر خوب این است که می توانید با راه رفتن به طور مرتب استخوان ها را تقویت کنید. این ورزش ، از دست رفتن تراکم استخوان جلوگیری می نماید در نتیجه خطر پوکی استخوان ، شکستگی و آسیب را کاهش می دهد .

از آنجا که استخوان ها چارچوب ما را معین می نمایند، استخوان های قوی تر و سالم تر به بهبود بنیه، استقامت و تعادل یاری می نمایند. هم چنین پیاده روی می تواند از ورم مفاصل جلوگیری نموده و درد را کاهش دهد.

فواید پیاده روی برای سلامت بدن و زندگی سالم

تقویت ماهیچه ها با پیاده روی:

مانند استخوان می توانید از دست دادن ماهیچه ها را با افزایش سن تجربه کنید . در اینجا پیاده روی می تواند به تقویت و قوی تر کردن ماهیچه ها و به جلوگیری از دست دادن ماهیچه یاری کند. پیاده روی منظم می تواند پا و ماهیچه های کمر را تقویت کند.

فواید پیاده روی در بهبود هضم و گوارش:

هضم نادرست می تواند منجر به ناراحتی معده و روده، نفخ، یبوست، اسهال و حتی سرطان روده گردد. بنابراین بسیار مهم است که سیستم گوارشی خود را سالم نگه دارید. علاوه بر حفظ عادات غذایی خوب و آب آشامیدنی، باید برای بهبود هضم پیاده روی کنید. پیاده روی بعد از غذا عالی است. به کاهش وزن یاری می نماید و همچنین از سیستم گوارشی حمایت می نماید .

بهبود عملکرد ایمنی از فواید پیاده روی:

سیستم ایمنی بدن باید در تمام اوقات به درستی عمل کند تا از عفونت، بیماری ها و مرگ پیش گیری کند . قدم زدن راهی خوب برای افزایش ایمنی است. راه رفتن حداقل 30 دقیقه در روز می تواند به تقویت فعالیت های سلول های ایمنی یاری کند.

فواید پیاده روی در سنین بالا

جلوگیری از زوال عقلبا پیاده روی:

یک شرایط عصبی است که با از دست دادن تدریجی حافظه و توابع شناختی معین می گردد. در نهایت شما را قادر می سازد که وظایف روزمره را انجام دهید و کاملا به دیگران وابسته باشید. پیاده روی مداوم با سرعت متوسط می تواند به جلوگیری از زوال عقل، بهبود حافظه و ایجاد اعتماد به افراد مسن تر یاری کند.

فواید پیاده روی در افزایش ظرفیت ریه:

هم چنین پیاده روی می تواند باعث افزایش ظرفیت ریه گردد. وقتی پیاده روی می کنید، نسبت به زمانی که ساکن هستید اکسیژن بیشتری تنفس می کنید.

این تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن در حجم عظیم تر می تواند به افزایش ظرفیت ریه ها یاری کند در نتیجه بنیه و عملکرد ورزش را افزایش می دهد . بهترین قسمت این است که شما حتی احتیاجی به دویدن ندارید. یک پیاده روی متوسط 60 دقیقه ای می تواند این کار را انجام دهد.

فواید پیاده روی برای تاخیر در سالخوردگی:

مطالعه ای که با 17،000 فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد انجام شد نشان داد دانش آموزانی که حداقل 30 دقیقه پیاده روی می کردند عمر طولانی تری نسبت به کسانی که نشسته بودند دارند . راه رفتن ممکن است آنزیم را فعال نکند، که مسئول حفظ تمامیت دی ان ای ، یک عامل مهم در پیری است، اما به جلوگیری از همه مسائل مربوط به سن یاری می نماید.

یاری به جذب ویتامین D با پیاده روی:

پیاده روی صبح یک فرصت عالی برای بدن و فراوری ویتامین د است. ویتامین د برای استحکام استخوان لازم است و از سرطان، تصلب چند گانه و دیابت نوع 1 جلوگیری می نماید. بنابراین، بسیار مهم است که حداقل 10 تا 15 دقیقه نور آفتاب دریافت کنید، راه رفتن بهترین راه برای انجام این کار است.

فواید و تاثیرات پیاده روی در کاهش استرس:

پیاده روی می تواند به کاهش سطح استرس با بهبود گردش یاری می نماید که به نوبه خود مواد غذایی و اکسیژن را برای سلول ها فراهم می نماید. هم چنین گیرنده های سیستم عصبی را تحریک می نماید و فراوری هورمون های استرس را کاهش می دهد. دم وبازدم در حین راه رفتن نیز به کاهش استرس یاری می نماید.

بهبود حال ازفواید پیاده روی:

چندین مطالعه علمی ثابت نموده اند که فعالیت فیزیکی می تواند به جلوگیری از افسردگی یاری کند.اگر احساس افسردگی یا ناراحتی می کنید، باید همین کار را بکنید.

آیا پیاده روی برای بهبود حافظه فوایدی دارد؟

دانشمندان ژاپنی دریافته اند که راه رفتن می تواند به بهبود حافظه بیماران مسن تر یاری کند. ورزش فیزیکی به افزایش اندازه هیپوکامپ یاری می نماید ، در حالی که سبک زندگی بی تحرک، هیپوکامپ را کاهش می دهد و منجر به از دست رفتن حافظه می گردد . بنابراین هر روز پیاده روی کنید تا قدرت حافظه را به شدت افزایش دهید.

فواید پیاده روی در زندگی اجتماعی

افزایش بهره وری از فواید پیاده روی:

پیاده روی به طور منظم می تواند شما را فعال و پر انرژی کند. این به نوبه خود می تواند بهره وری را افزایش دهد.

افزایش خلاقیت از فواید پیاده روی:

هم چنین پیاده روی به افزایش خلاقیت یاری می نماید. به آرام کردن اعصاب و مغز یاری می نماید. زمانی که پیاده روی می کنید،. این کار به مغز یاری می نماید که به طور استراتژیک و مرتب تری فکر کنید.

فواید پیاده روی در پشتیبانی و حمایت اجتماعی:

پیاده روی می تواند به شما یاری کند حمایت اجتماعی ایجاد و دوستان جدیدی پیدا کنید که هر روز شما را تشویق به پیاده روی نمایند. هم چنین می توانید برای پشتیبانی از یک دلیل اجتماعی راه بروید. پیاده روی می تواند سلامتی را به طرق مختلف بهبود بخشد، اما اگر می خواهید راه رفتن را آغاز کنید ، چه تدارکاتی باید انجام دهید ؟

برای آغاز راه رفتن و پیاده روی به چه چیزی احتیاج دارید؟

  • کفش های استاندار و مناسب
  • لباس راحتی
  • یک بطری آب و یک نوشیدنی انرژی زا برای پیاده روی طولانی
  • اگر به سمت دفتر خود پیاده روی می کنید لباس اداری خود را بپوشید و یک جفت کفش راحت بپوشید.
  • ژاکت ضد آب

چگونه برای پیاده روی انگیزه داشته باشید؟

از دوست خود بخواهید در برنامه جدید شما بپیوندد.

برای قدم زدن با دوستان یا خانواده عصر یا بعد از شام بروید.

به نزدیک ترین مغازه خواربار فروشی یا یک مکان نزدیک بروید.

در خصوص پولی که می توانید از قدم زدن پس انداز کنید ، فکر کنید.

هر روز راه های مختلفی را کاوش کنید.

به گروه پیاده روی بپیوندید.

اگر برای پیاده روی تازه کار هستید، نمی توانید مسافت های طولانی را بپیمایید. بنابراین، برنامه پیاده روی تان را بشکنید. هر روز 10 دقیقه راه بروید. به تدریج این مدت را 30 دقیقه در روز افزایش دهید. سپس می توانید 30 دقیقه در صبح و 30 دقیقه در عصر راه بروید. همچنین باید به تدریج سرعت پیاده روی را افزایش دهید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 14 آبان 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1210

به "20 مورد از مهم ترین فواید پیاده روی کردن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 مورد از مهم ترین فواید پیاده روی کردن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید