دانشمندان بالاخره جواب سوالات همیشگی ما را پیدا کردند!

به گزارش شارژ 10، خبرنگاران - ترجمه از الهام مظفری: بسیاری از افراد به سوالات قدیمی علاقه دارند، مثل اینکه اول مرغ بود یا تخم مرغ؟، گورخر چه رنگی است؟، نقاطی که هنگام دیدن نور ظاهر می شوند، چه هستند؟، و چرا گربه ها به یک نقطه خیره می شوند؟ می دانیم که شما هم دوست دارید جواب این سوالات را بدانید. چه کسی فکرش را می کرد جواب آن ها به این سادگی باشد؟

دانشمندان بالاخره جواب سوالات همیشگی ما را پیدا کردند!

اول مرغ بود یا تخم مرغ؟

مدت ها طول کشید تا دانشمندان بفهمند کدام اول بوده است، تخم مرغ یا حیوان باستانی (اجداد مرغ)، و جواب بالاخره پیدا شد. طبق نظر داروین و زیست شناسان مدرن، اول تخم مرغ بوده است. چون گونه هایی که طی هزاران سال به شکل مرغ های امروزی درآمده اند، از ناکجا به وجود نیامده اند، شروع حیات در تخم اتفاق می افتد.

به مرور زمان، پرنده باستانی به مرغی تبدیل شد که امروز می شناسیم. این تغییرات در تخم و در مرحله جنینی رخ داد. تخم به ما مرغی داد که بعدا تخم مرغ جدید را به وجود آورد. بنابراین تخم پرندگان باستانی قبل از خود پرنده ظاهر شده و تخم مرغ هم قبل از اولین مرغ پدید آمده است.

نقاطی که هنگام نگاه کردن به نور می بینیم، چه هستند؟

این ها نقاط کور نامیده می شوند. وقتی نور به چشم ما می تابد، گیرنده های نور شبکیه موقتا تحت فشار قرار می گیرند؛ بنابراین برای مدت کوتاهی، آن ها نمی توانند به هیچ چیزی واکنش نشان دهند و بعد که به حالت عادی برگشتند، نقطه ها نوری را که باید می دیدیم به ما نشان می دهند.

دانشمندان توصیه می نمایند که وقتی از یک فضای تاریک وارد فضای نورانی می شویم یکی از چشمانمان را ببندیم؛ به این ترتیب چشم ها برای نور آماده می شوند و نقاط کوری سریع ناپدید می شوند. تصور می گردد که دزدان دریایی هم به همین دلیل یک چشم خود را می بستند.

گورخر سیاه است یا سفید؟

گورخر ها در واقع اسب های سیاه با نوار های سفید هستند که ناشی از یک فرآیند ژنتیکی به نام رنگی شدن انتخابی است. رنگ سیاه، رنگ پایه است و خطوط سفید جاهایی ظاهر می شوند که رنگ سیاه وجود ندارد.

دانشمندان بریتانیایی دریافته اند که چرا گورخر ها به این رنگ احتیاج دارند. طبق تحقیقات آن ها، خطوط سیاه و سفید مگس کمتری جذب می نماید. در گذشته، زیست شناسان فکر می کردند که این خطوط برای ترساندن شکارچیان است، اما نتوانستند ثابت نمایند.

چرا گربه ها اغلب به یک نقطه خیره می شوند؟

برخی افراد معتقدند که گربه ها اغلب به یک نقطه خیره می شوند، چون می توانند ارواح را ببینند. اما در واقع، وقتی گربه به یک نقطه در مقابل خود خیره می گردد، خودش را برای خواب آماده می نماید. این حیوانات بیشتر عمرشان را خواب هستند.

و اگر گربه ای به اطراف خود خیره شده، احتمالا به این خاطر است که صدایی شنیده یا بویی حس نموده که ما نمی توانیم حس کنیم. حواس گربه ها بسیار قوی تر از انسان است؛ بنابراین گربه ها خیره می شوند و منتظر تکرار صدا و حرکت می مانند.

آفتاب پرست چطور رنگ خود را تغییر می دهد؟

پوست آفتاب پرست سلول های کروماتوفور (رنگدانه ای) دارد که حاوی رنگدانه های مختلف است. این سلول ها آنقدر بزرگ هستند که همه رنگدانه ها به طور یکنواخت در آن پخش می شوند؛ بنابراین وقتی آفتاب پرست به تغییر رنگ احتیاج دارد، بخش هایی از این سلول ها فشرده شده و رنگ ها به مرکز سلول منتقل می شوند.

جالب است که سایه های سیاه، قهوه ای، قرمز و زرد توسط کروماتوفور هایی ایجاد می شوند که در لایه بیرونی پوست آن ها قرار گرفته است و رنگ آبی در لایه های عمیق پنهان است.

چرا گاهی بسیار شبیه یکی از اجدادمان هستیم؟

ژن های انسان می تواند غالب (قوی) و مغلوب (ضعیف) باشد. اگر به طور مثال، دو والد چشم قهوه ای یک فرزند چشم آبی به جهان بیاورند، چیز عجیبی نیست، فقط به این معناست که ژن های مغلوب چشم آبی داشته اند.

و اگر خیلی شبیه یکی از بستگان دورمان باشیم، به این معناست که در نسل های گذشته، این ژن ها مبارزه با ژن های غالب را باخته اند و اکنون غالب شده اند. به هر حال، اغلب در یک خانواده، یکی از بچه ها شبیه به مادر و دیگری شبیه به پدر است. این ثابت می نماید که برادران و خواهران می توانند ترکیب متفاوتی از ژن ها را دریافت نمایند.

چرا برخی وقت ها که کمتر می خوابیم سرحال تریم و برعکس؟

احساسی که بعد از بیدار شدن دارید، به عوامل زیادی بستگی دارد و گاهی هیچ ربطی به مدتی که خوابیده اید ندارد. اگر غذای بد خورده باشید، قهوه زیاد یا نوشیدنی انرژی زا نوشیده باشید، آب کافی نخورده باشید، یا فعالیت فیزیکی کافی نداشته باشید، بعد از بیدار شدن احساس خستگی می کنید حتی اگر مدت زیادی خوابیده باشید.

همچنین اگر دیر به رختخواب بروید، خواب طولانی به استراحت کافی شما یاری نمی نماید. بدن نمی تواند به موقع سنتز ملاتونین را شروع کند و باعث مسائل مختلفی می گردد. بهترین زمان برای خوابیدن قبل از نیمه شب یا هر شب در یک زمان معین (اختلاف نباید بیشتر از یک ساعت باشد) است. در هر صورت، ورزش کردن و فعال بودن سرحال بودن شما را تضمین می نماید، حتی اگر کمتر از 8 ساعت خوابیده باشید.

همچنین بعد از یک چرت طولانی ممکن است خسته شوید. اگر می خواهید در طول روز استراحت کنید، باید بین ساعت 1 تا 3 بعد از ظهر و حداکثر 30 دقیقه بخوابید. با این روش انرژی خود را بازیابی می کنید. اگر بیشتر بخوابید، برایتان مضر است، چون بیدار شدن بعد از فاز عمیق خواب بسیار سخت تر است. به همین دلیل حتی بعد از یک خواب طولانی در طول روز احساس خستگی می کنیم.

چرا هرچه بزرگتر می شویم زمان سریع تر می گذرد؟

به گفته دانشمندان آمریکایی، درک از زمان بسیار ذهنی است و کاملا به سرعت عملکرد مغز بستگی دارد. در سنین پایین، مغز اطلاعات را سریع تر دریافت و پردازش می نماید، بنابراین فکر می کنیم زمان کندتر می گذرد. اما وقتی بزرگتر می شویم، مغز زمان بیشتر برای پردازش هر چیزی احتیاج دارد، بنابراین فکر می نماید زمان خیلی سریع می گذرد.

فیلسوف فرانسوی پل ژانت مطمئن بود که ادراک ذهنی ما از زمان بر اساس مقایسه است: ما مدت زمان یک ماه یا یک سال را با طول عمرمان مقایسه میکنیم.

برای از بین بردن این حس که زمان خیلی سریع می گذرد، روانشناسان توصیه می نمایند مراقبه کنیم، چیز های جدید را امتحان کنیم، سفر کنیم، دفترچه خاطرات داشته باشیم و با افراد جدید ملاقات کنیم.

چرا گاهی اثر دژاوو را تجربه می کنیم؟

دژاوو حس این است که چیزی قبلا برای ما رخ داده، قبلا این صحنه را دیدهایم، یا قبلا در این فضا بوده ایم. فروید فکر می کرد که دژاوو اثری از یک تجربه عاطفی فراموش شده یا یک میل بسیار عمیق است.

دانشمندان علوم اعصاب مدرن فکر می نمایند که این یک اختلال کوتاه مدت در مناطق مختلف مغز است که در اثر استرس، خستگی یا مسمومیت ایجاد می گردد. مغز ادراکات و احساسات جدید را قدیمی می پندارد. علاوه بر این، یک موقعیت می تواند آشنا به نظر می رسد اگر یادآور رویداد باشد که در حافظه ما ذخیره شده است. اگر اثر دژاوو را زیاد تجربه می کنید، باید به پزشک مراجعه کنید، چون ممکن است نشانه یک بیماری جدی باشد.

چگونه می خندیم؟

دانشمندان معتقدند که خنده 2-3 میلیون سال پیش پدید آمده و بازدم های کوتاه سریع به نظر می رسیده. 80 عضله صورت در فرآیند خندیدن شرکت دارند. خنده یک عملکرد حرکتی است که توسط چند منطقه از مغز ایجاد می گردد. خنده با احساسات دیگری غیر از شادی هم ایجاد می گردد مثل ترس و وحشت.

اما چرا خنده عمر را طولانی تر می نماید؟ دانشمندان معتقدند 15 دقیقه خنده می تواند به اندازه یک تخته شکلات معمولی کالری بسوزاند. خنده توانایی خلاقیت را هم افزایش می دهد و به درمان آسم و برونشیت یاری می نماید و حتی تاثیر مثبتی روی سرطان دارد.

منبع: brightside

منبع: برترین ها
انتشار: 12 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 225

به "دانشمندان بالاخره جواب سوالات همیشگی ما را پیدا کردند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمندان بالاخره جواب سوالات همیشگی ما را پیدا کردند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید