کنترل بیماریهای عفونی معتادان در پاتوقها، وجود 69 سرپناه ویژه آنها

به گزارش شارژ 10، مدیرکل درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران یکی از گسترده ترین شبکه های درمان و کاهش آسیب در دنیا را دارد، گفت: در سال 99 بیش از 7428 مرکز سرپایی درمان اعتیاد در کشور داشتیم که بیش از 964 هزار و 922 نفر را تحت پوشش قرار دادند.

کنترل بیماریهای عفونی معتادان در پاتوقها، وجود 69 سرپناه ویژه آنها

به گزارش خبرنگاران، رضا تویسرکان منش در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران یکی از گسترده ترین شبکه های درمان و کاهش آسیب در دنیا را دارد که طی سه دهه ایجاد شده است، گفت: نکته قابل توجه آن که مشارکت جدی بخش خصوصی در این شبکه گسترده ارائه خدمات است.

وی با بیان اینکه ما دو شیوه درمانی در ایران داریم، اظهار کرد: یک شیوه درمان داوطلبانه است که افراد به مراکز درمان کاهش آسیب مراجعه می کنند. طبق قانون 8 نوع مرکز داریم و داوطلبانه نیز می تواند این درمانها را دریافت کنند، به طوری که در سال 99 بیش از 7428 مرکز سرپایی درمان اعتیاد در کشور داشتیم که بیش از 964 هزار و 922 نفر را تحت پوشش قرار دادند.

تویسرکامنش ادامه داد: همچنین مراکز اقامتی داریم که آنها را تحت عنوان کمپها می شناسیم که چه درمانهای میان مدت و چه درمانهای بلند مدت را در اختیارشان قرار می دهند. 1097 مرکز اقامتی میان مدت یا کمپ داریم که بیش از 190 هزار نفر را در 11 ماهه اول امسال تحت پوشش قرار دادند و همچنین 27 مرکز اجتماع درمان مدار یا تی سی داریم که مدت اقامت فرد داخل شان بیشتر است و اکنون بیش از 2900 نفر را تحت پوشش دارند.

مدیرکل درمان و حمایتهای اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه با اشاره به مراکز کاهش آسیب گفت: مراکز کاهش آسیب یعنی افرادی که به هر دلیل روحی یا جسمی، توانایی یا تمایل به ترک را ندارند و خودشان هم برای ترک مراجعه نمی کنند اما ما می خواهیم این افراد الگوی مصرف خطرناک را کنار بگذارند و به نوعی بتوانیم گسترش بیماریهای عفونی را کنترل کنیم که معروفترین شان مراکز گذری است که در این مراکز خدمات زیادی به افراد معتاد ارائه می شود که عمدتا در پاتوقها شکل می گیرد. افراد می توانند از خدمات سرنگ و سوزن استریل استفاده کنند.

تویسرکان منش یادآور شد: اولین موج اچ آی وی ایدز که در ایران رخ داد مربوط به معتادان تزریقی بود که استفاده از سوزن مشترک باعث شد که اولین موج و اوج گیری ایدز در ایران اتفاق افتد. با برنامه های بسیار جدی کاهش آسیبی که رخ داد به گواهی سازمان بهداشت دنیای یکی از پیروز ترین برنامه های کاهش ایدز و بیماریهای عفونی را در دنیا داشتیم به طوری که اکنون الگوی انتقال اچ آی وی در ایران دیگر اعتیاد تزریقی نیست.

وی گفت: اکنون بیش از 191 مرکز گذری در کشور داریم که بیش از 35 هزار نفر را تحت پوشش دارند.

مدیرکل درمان درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه با بیان اینکه بیش از 314 تیم سیار داریم، افزود: تیمهای سیار خدمات را به صورت سیار ارائه می دهند و خدمات تغذیه ای و سرنگ و سوزن و درمانها و خدمات حمایتی و مددکاری را ارائه می دهند.

وی افزود: 69 سرپناه یا شلتر ویژه معتادان داریم که اینها به علاوه خدمات، اقامت برای معتادان بیخانمان را ارایه می دهند و بیش از 10 هزار و 650 نفر امسال از این خدمات استفاده کردند.

مدیرکل درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه با بیان اینکه 46 مرکز سیار داریم که این مراکز به صورت موبایل ونها هستند، گفت: حدود 32 هزار نفر از این مراکز خدمات گرفتند.

تویسرکان منش همچنین از راه اندازی 26 کانکس با کمک سازمان بهزیستی و سازمان unodc و بهداشت دنیای خبر داد و گفت: به بیش از 4500 نفر خدمات دادند. همچنین 36 مرکز تحت عنوان مرکز گذری سرپناه راه اندازی شده که در 11 ماهه امسال به 20 هزار نفر خدمت دادند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1513

به "کنترل بیماریهای عفونی معتادان در پاتوقها، وجود 69 سرپناه ویژه آنها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنترل بیماریهای عفونی معتادان در پاتوقها، وجود 69 سرپناه ویژه آنها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید