چگونه آشپزخانه ای همیشه مرتب داشته باشیم؟

به گزارش شارژ 10، یکی از نقاط اصلی خانه که باید همیشه تمیز باشد، آشپزخانه است. همانطور که می گویند آشپزخانه قلب خانه محسوب می شود و بنابراین، تمیز نگه داشتن آن اهمیت بسیار زیادی دارد. آشپزخانه مکانی است که شبیه هیچ جای دیگری در خانه نیست زیرا در این مکان افراد دائما در حال رفت وآمد هستند، آشپزی می کنند و با یکدیگر مصاحبه می کنند. دقیقا به همین دلیل نیز مرتب نگه داشتن آن سخت است. بااین حال، ما در این مقاله به چند نکته اشاره می کنیم که استفاده از آن ها به شما کمک می کند آشپزخانه ای همیشه مرتب داشته باشید. بنابراین، اگر می خواهید با این نکات آشنا شوید در ادامه با ما همراه باشید.

چگونه آشپزخانه ای همیشه مرتب داشته باشیم؟

آشپزخانه را خلوت کنید

هر چه بتوانید وسایل بیشتری را در کمد قرار دهید، بهتر است. اگر در کمدهای آشپزخانه جا ندارید، وسایلی که هرگز استفاده نمی کنید را بیرون بیندازید یا آن ها را اهدا کنید یا بفروشید. وقتی همه وسایل را بر روی پیشخوان می چینید، آشپزخانه شما نامرتب جلوه می کند. از سوی دیگر، می توانید برخی از وسایل را در قسمتی دیگر از خانه قرار دهید. برای مثال، به جای اینکه پکیج را در آشپزخانه نصب کنید، آن را در بالکن قرار دهید. همچنین، اگر هنوز برای خرید بهترین مدل پکیج تصمیم نگرفته اید، ما به شما انواع پکیج ایران رادیاتور را پیشنهاد می کنیم که کیفیت و قیمت مناسبی دارد.

با آشپزخانه ای تمیز شروع کنید

در صورت امکان، تا زمانی که آشپزخانه شما نسبتا تمیز نشده است، آشپزی را شروع نکنید. اگر در حالی آشپزی را شروع کنید که آشپزخانه به شدت نامرتب است پس از آشپزی برای تمیز کردن آشپزخانه بسیار بی انگیزه خواهید بود. این در حالی است که اگر با آشپزخانه ای تمیز شروع به آشپزی کنید، انگیزه شما برای تمیز نگه داشتن آن بیشتر خواهد بود.

وقتی در حال انتظار هستید آشپزخانه را تمیز کنید

اگر در آشپزخانه وقت آزاد دارید از این وقت، عاقلانه استفاده کنید. برای مثال، اگر منتظرید که قابلمه آب جوش بیاید، به جای اینکه در کنار قابلمه بایستید، شروع به مرتب کردن آشپزخانه کنید یا ماشین ظرفشویی را خالی کنید. همچنین، می توانید ظروفی که از آن ها استفاده کرده اید و دیگر به آن ها نیاز ندارید را سر جای خودش قرار دهید. در این صورت می توانید از وقت خود به بهترین نحو استفاده کنید.

اجازه دهید آب بلافاصله از سینک خارج شود

ممکن است این نکته خیلی ابتدایی به نظر برسد اما رعایت آن واقعا تاثیرگذار است. وقتی فراموش می کنید آب را از سینک خارج کنید و مجبور می شوید دست خود را در آب سرد و چرب فرو کنید، احساس بدی را تجربه می کنید. این در حالی است که اگر بلافاصله بعد از شستن ظرف ها اجازه دهید آب از سینک خارج شود، پاک کردن سینک برای شما بسیار راحت تر خواهد بود.

بعد از شستن ظرف ها، سینک را تمیز کنید

اگرچه این کار می تواند فوق العاده ناخوشایند باشد اما در مرتب نگه داشتن آشپزخانه بسیار موثر است. پس از اینکه ظرف ها را می شویید، سینک را تمیز کنید و تکه های غذا که در آن مانده را در سطل زباله بریزید. در این صورت وقتی دفعه بعد می خواهید ظرف بشویید، سینک تمیز خواهد بود.

غذاهای ریخته را در اسرع وقت تمیز کنید

یکی دیگر از مواردی که همه ما می دانیم باید انجام دهیم اما وقتی عجله داریم از آن غفلت می کنیم، تمیز کردن غذاهای ریخته در اسرع وقت است. واقعیت این است که اگر بلافاصله پس از ریختن غذا آن را تمیز کنید، تمیز کردن آن برای شما بسیار آسان تر خواهد بود.

زباله ها را دور از دید قرار دهید

سطل زباله می تواند نمای ناخوشایندی ایجاد کند. اگرچه اکنون برخی از آشپزخانه ها این امکان را دارند که سطل زباله را مستقیما در کابینت قرار دهید اما برخی دیگر از چنین امکانی برخوردار نیستند. بنابراین، اگر شما نیز برای سطل زباله در آشپزخانه جای مشخصی ندارید، یک سطل زباله با ظاهر زیبا تهیه کنید و آن را در جایی از آشپزخانه قرار دهید که مقدار آن مناسب است و همچنین، سر راه قرار ندارد. علاوه بر این، سطل زباله را به صورت منظم خالی کنید و آن را دائما بشویید زیرا اغلب بو می گیرند.

از ظروف ذخیره سازی استفاده کنید

ظروف ذخیره سازی به شما امکان می دهند که اقلام مختلف را به صورت جداگانه نگهداری کنید و از این طریق، نگهداری و ذخیره کردن مواد غذایی برای شما آسان تر شود. نتیجه این اقدام نیز مرتب نگه داشتن همیشگی آشپزخانه است.

برای انجام کارها، روزها و زمان هایی را مشخص کنید

یکی از دلایل اصلی برای عدم انجام برخی از کارهای خانه، فراموش کردن است. این در حالی است که اگر برای انجام کارها روز و ساعت مشخص کنید، یادآوری انجام آن ها برای شما آسان تر خواهد بود. برای مثال، اگر همیشه یادتان می رود که اجاق گاز را تمیز کنید یک روز در هفته را مشخص کنید که در آن روز می خواهید اجاق گاز را تمیز کنید. همچنین، می توانید برای انجام برخی از کارهای خاص، ساعت مشخص کنید. برای مثال، می توانید ماشین ظرفشویی را بعد از صبحانه خالی کنید.

از سوی دیگر، می توانید برای شستن لباس ها نیز روز مشخص کنید تا لباس های کثیف روی هم تلنبار نشوند. علاوه بر این، اگر هنوز ماشین لباسشویی مناسب را نخریده اید، ما به شما خرید لباس شویی اسنوا را پیشنهاد می کنیم. ماشین لباسشویی اسنوا نه تنها قیمت مناسبی دارد بلکه باکیفیت نیز هست و در انواع ظرفیت ها ازجمله 7 کیلویی و 8 کیلویی در دسترس است. بنابراین، اگر می خواهید آشپزخانه مرتبی داشته باشید لباس های خود را با ماشین لباسشویی مناسب مثل لباسشویی اسنوا به صورت مرتب بشویید.

لوازم نظافت را در دسترس قرار دهید

برای تمیز نگه داشتن آشپزخانه به برخی از لوازم نظافت مانند پاک کننده شیشه، تمیزکننده استیل ضدزنگ، دستمال میکروفایبر و یک پاک کننده چندمنظوره نیاز دارید. همه این وسایل را در دسترس و برای مثال زیر سینک قرار دهید تا بتوانید در هنگام کثیف شدن بخشی از آشپزخانه به سرعت آن ها را بردارید و همه چیز را پاک کنید. در این صورت، می توانید مطمئن شوید که هر روز آشپزخانه را تمیز می کنید.

درنهایت، ممکن است نکاتی که در این مقاله مطرح شد زیاد به نظر برسد اما اگر تنها چند مورد از این نکات را رعایت کنید متوجه تفاوت زیادی در تمیزی آشپزخانه خود خواهید شد. هر چه این نکات را بیشتر رعایت کنید کمتر لازم است که آن ها را تکرار کنید زیرا در این شرایط همه چیز سر جای خود قرار می گیرند و درنتیجه، نیاز به مرتب کردن وسایل نیز کاهش پیدا می کند. بنابراین، سعی کنید هر روز این نکات را رعایت کنید تا استرس کمتری نیز برای تمیز نگه داشتن آشپزخانه داشته باشید.

منبع: فرارو
انتشار: 8 تیر 1401 بروزرسانی: 8 تیر 1401 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 2060

به "چگونه آشپزخانه ای همیشه مرتب داشته باشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه آشپزخانه ای همیشه مرتب داشته باشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید