وزیر راه و شهرسازی: قیمت های بازار مسکن ربطی به عرضه و تقاضا ندارد

به گزارش شارژ 10، وزیر راه و شهرسازی گفت: بهمن ماه سال گذشته سامانه ملی املاک و اسکان در کشور رونمایی شد و این سامانه هم اکنون برای سازمان امور مالیاتی قابل استفاده است.

وزیر راه و شهرسازی: قیمت های بازار مسکن ربطی به عرضه و تقاضا ندارد

جهت دریافت خدمات درب ورودی ساختمان ضد سرقت با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش شارژ 10، محمد اسلامی در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد اضافه کرد: بر اساس یکی از مواد قانون مالیات های مستقیم وزارت راه و شهرسازی مکلف به ایجاد سامانه ملی املاک و اسکان در کشور است تا سازمان امور مالیاتی از این سامانه برای شناسایی خانه های خالی و در عین حال مالیات ستانی استفاده کند.

وی اظهارداشت: این وزارتخانه دسترسی به آمار و اطلاعات املاک و ساختمان ها را در کشور ندارد چون اراضی را واگذار می نماید بنابراین تعداد واحدهای مسکونی ساخته شده، صدور پروانه ساختمانی و گواهی انتها کار بیشتر در حوزه شهرداری ها، دهیاری ها و سازمان ثبت اسناد و املاک قرار گرفته است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: بهمن ماه سال گذشته سامانه ملی املاک و اسکان در کشور رونمایی شد و این سامانه هم اکنون برای سازمان امور مالیاتی قابل استفاده است اما این سازمان معاذیر قانونی دارد.

وی اضافه کرد: متاسفانه برای هرکاری در کشور یکسری موانع را خود قانون به وجود می آورد آن هم اینکه بعضی دستگاه ها برای در اختیار قرار دادن اطلاعات خود به دستگاه ها و سازمان های دیگر منع قانونی دارند.

اسلامی اظهارداشت: با توجه به اقدامات و کوشش های انجام شده بزودی این معاذیر قانونی رفع خواهد شد.

وی ادامه داد: سازمان امور مالیاتی نیز به موازات بارگذاری اطلاعات لازم را در این سامانه آغاز نموده است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: بسیار خوش بین هستیم که در همین تابستان برگه های مالیاتی برای کسانی که خانه های خالی دارند، صادر گردد.

وی اضافه کرد: خانه های خالی متعلق به هر فردی که باشد سرمایه ملی محسوب می گردد.

اسلامی بیان داشت: دو میلیون واحد مسکونی بدون استفاده در کشور وجوددارد که اگر این واحدها در بازار عرضه شوند بی تردید گشایشی در زندگی مردم و کسب و کارها بوجود خواهد آمد.

وی ادامه داد: مالیات بر خانه های خالی شاید عدد بزرگی به لحاظ مالیاتی نباشد ولی عدالت اجتماعی در پرتو این مهم اتفاق خواهد افتاد.

وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به اینکه حوزه مسکن حوزه حقوق خصوصی است، گفت: طبق قوانین موجود کشور اگر مالک و مستاجر سر اجاره به اشکال بربخورند دادگاه بین آن ها حکمیت می نماید.

وی اضافه کرد: قیمت های که در بازار مسکن اتفاق می افتد ربطی به عرضه و تقاضا ندارد.

اسلامی اظهارداشت: افزایش قیمت مسکن در اختیار بخش مسکن نیست بلکه بازارهای موازی هستند که بر این بازار تاثیر می گذارند.

وی ادامه داد: دولت جامعه هدفی را که به موجب قانون وظیفه دارد مورد پشتیبانی و حمایت قرار دهد قشر متوسط به پائین جامعه (دهک هفت) است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: وزارتخانه مزبور به وفور زمان در اختیار این افراد قرار داده تا در طرح ملی مسکن ثبت نام نمایند.

وی در ادامه اضافه کرد: سرجمع یک میلیون و 600 هزار نفر در این طرح ثبت نام نموده اند.

اسلامی بیان داشت: چند استان در کشور وجود دارد که بالای 70 درصد ثبت نام نمایندگان منزل مسکونی دارند یا از تسهیلات مسکن (زمین، مسکن و وام مسکن) استفاده نموده اند.

وی ادامه داد: استانی داریم که 77 درصد و استانی داریم که 29 درصد از ثبت نام نمایندگان در طرح ملی مسکن ریزش داشته اند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: میانگین ریزش ثبت نام نمایندگان در این طرح 50 درصد است یعنی 800 هزار نفر در کشور داریم که باید صاحب خانه شوند.

وی اضافه کرد: برای این 800 هزار نفر برنامه ریزی شده و این افراد با در اختیار قرار دادن زمین یا متصل کردن به پروژه های اقدام ملی مسکن تحت پوشش قرار می گیرند.

اسلامی بیان داشت: وزارت راه و شهرسازی تفاهم نامه ای با وزارت آموزش و پرورش برای مسکن فرهنگیان منعقد نموده است.

وی گفت: فهرستی که این وزارتخانه در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار داده 175 هزار نفر است که با پالایش و غربالگری انجام شده طبق مولفه های قانونی 75 هزار نفر واجد شرایط و 100 هزار نفر ریزش داشته اند.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: سرجمع یک میلیون واحد مسکونی در هدف کمی این وزارتخانه برای امسال قرار گرفته که 800 هزار واحد برای مناطق شهری و 200 هزار واحد برای مناطق روستایی است.

وی اظهارداشت: در بیشتر شهرهای کوچک و متوسط زمین بصورت گروهی در اختیار افراد قرار می گیردو یک مجری ذی صلاح و سازمان نظام مهندسی بصورت مشترک برای احداث اقدام می نماید و جایی که پروژه ساختمانی آغاز شده پروژه به متقاضیان معرفی می گردد.

اسلامی در پاسخ به این پرسش که 400 هزار واحد مسکونی از کجا آمده است، گفت: پروانه های که در چهار سال گذشته صادر شده و منازلی که توسط مردم ساخته شده نزدیک به 300 هزار واحد بوده است.

وی اضافه کرد: بهترین زمان در کشور زمانی بوده که 900 هزار واحد در کشور ساخته شده البته پروژه های دولتی هم بوده که به این ساخت و ساز یاری نموده است.

وزیر راه و شهرسازی اظهارداشت: در برنامه پنج ساله ششم توسعه تکلیف قانونی برای دولت این بوده که سالانه فراوری 900 هزار واحد مسکونی (200 هزار روستایی و 700 هزار شهری) را برنامه ریزی کند.

وی یادآورشد: اگر این 700 هزار واحد شهری را از 300 هزار کسر کنید می ماند 400 هزار واحد مسکونی مورد احتیاج که باید ساخته گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 تیر 1399 بروزرسانی: 14 تیر 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 970

به "وزیر راه و شهرسازی: قیمت های بازار مسکن ربطی به عرضه و تقاضا ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر راه و شهرسازی: قیمت های بازار مسکن ربطی به عرضه و تقاضا ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید