واکسن کرونای تک دُز کوبایی برای دوران نقاهت، مجوز محلی گرفت

به گزارش شارژ 10، مقامات حوزه دارویی کوبا مجوز استفاده اضطراری از واکسن تک دز سوبرانا پلاس را برای دوره نقاهت ناشی از کووید-19 در افراد 19 سال به بالا صادر کردند.

واکسن کرونای تک دُز کوبایی برای دوران نقاهت، مجوز محلی گرفت

به گزارش خبرنگاران، نهاد تنظیم کننده مقررات دارویی کوبا در بیانیه ای گفت که این واکسن برای بیماران بهبود یافته از بیماری کرونا، دو ماه یا بیشتر پس از بهبودی به صورت تک دُزی تجویز می شود.

این نهاد تاکید کرد نتایج آزمایش ها نشان می دهد که این واکسن الزامات کیفیت، ایمنی و ایمنی زایی را برای این گروه جمعیتی با عناصر مفید از نظر ایمونولوژی در برابر خطر احتمالی ابتلای مجدد با سویه های نو و قابل انتقال ویروس برآورده می کند.

سوبرانا پلاس پیش از این به نام دُز سوم و تقویت کننده پس از دو دُز اول و دوم سوبرانا-2 مجاز اعلام شده بود. سوبرانا-2 سومین واکسن تولید کوبا محسوب می شود که از سوی تنظیم کننده ها دارویی این کشور چراغ سبز دریافت کرد.

این واکسن هنوز منتظر تایید سازمان جهانی بهداشت است اما نوع آن پروتئین نوترکیب است، تکنیکی که در واکسن های نوواوکس آمریکایی و سانوفی فرانسوی روی آن کار می شود. برخلاف بسیاری از واکسن هایی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرد، واکسن های نوترکیب نیاز به فضایی با سرمای شدید برای نگهداری ندارند.

به گفته محققان کوبایی این واکسن بیش از 90 درصد در پیشگیری از بیماری و علائم آن موثر است.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، کوبا هفته گذشته نخستین تماس های خود را با کارشناسان سازمان جهانی بهداشت برای گرفتن تاییدیه واکسن های این کشور داشته اند. برخی از واکسن های کوبا از سوی ونزوئلا و ویتنام خریداری شده اند.

این کشور تا به امروز 42.2 درصد از جمعیت خود را به طور کامل با واکسن های تولیدی اش واکسینه کرده است.

به گزارش یورونیوز، این کشور همچنین کارزاری را برای واکسیناسیون بچه ها دو سال به بالا آغاز کرد تا امکان بازگشایی مدارس طبق شرط دولت کوبا از ماه نوامبر فراهم شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 مهر 1400 بروزرسانی: 21 مهر 1400 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1801

به "واکسن کرونای تک دُز کوبایی برای دوران نقاهت، مجوز محلی گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن کرونای تک دُز کوبایی برای دوران نقاهت، مجوز محلی گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید