نخستین جراحی آنوریسم مغزی توسط ربات انجام شد

به گزارش شارژ 10، پزشکان کانادایی برای نخستین بار با کمک یک ربات پیروز به انجام جراحی عروقی مغز برای درمان بیماری آنوریسم مغزی شدند.

نخستین جراحی آنوریسم مغزی توسط ربات انجام شد

به گزارش شارژ 10 و به نقل از آی ای، محققان کانادایی به اولین روش رباتیک جراحی عروقی مغز دست یافته اند. این ربات که به طور ویژه برای انجام جراحی های عصبی و عروقی طراحی شده است، مجهز به تجهیزاتی مانند میکروکاتترها، سیم های راهنما و سایر دستگاه های مورد استفاده برای جراحی های عروقی مغز است.

ویتور مندز پریرا جراح مغز و اعصاب در بیمارستان تورنتوی غربی و استاد تصویربرداری پزشکی و جراحی در دانشگاه تورنتو در کانادا گفت: این تجربه اولین قدم برای انجام جراحی های عصبی عروقی مغز از راه دور است. توانایی انجام جراحی رباتیک آنوریسم مغزی یک قدم بزرگ در مداخله عصبی عروقی است.

آنوریسم مغزی(Cerebral aneurysm) یک بیرون زدگی به صورت حباب در جدار شریان های مغزی است. در حقیقت آنوریسم عروق مغزی ناشی از یک ضعف در جدار شریان های مغزی است که به تدریج به علت بالا بودن فشار در داخل عروق سبب برجستگی و ایجاد حباب می شود و چون جدار آنها ضعیف تر از جدار طبیعی شریان ها است، ممکن است پاره شود و سبب خونریزی مغزی شود. خونریزی می تواند در فضای ساب آراکنویید رخ دهد که خون همراه با CSF(مایع مغزی نخاعی) است یا در داخل خود نسج مغز ایجاد شود که به آن خونریزی داخل مغزی(اینتراسربرال هماتوما) می گویند.

جراحان در مجموع شش جراحی آنوریسم مغزی پیروز را با کمک ربات انجام دادند که حتی شامل استقرار دستگاه های مختلفی از قبیل استنت های انتقال دهنده جریان نیز بود.

مندز پریرا گفت: انتظار این است که سیستم های رباتیک در آینده بتوانند از راه دور کنترل شوند. به عنوان مثال من می توانم در بیمارستان خودم باشم و جراحی را روی صدها یا حتی هزاران کیلومتر دورتر از بیمار انجام دهم.

وی افزود: توانایی ارائه مراقبت سریع از طریق ربات و از راه دور برای اقدامات حساس به زمان مانند سکته مغزی می تواند تأثیر بسزایی در بهبود بیماران داشته باشد و به ما امکان می دهد بدون توجه به جغرافیا، مراقبت های ویژه را برای بیماران در همه جا انجام دهیم.

وی ادامه داد: تجربه ما و توسعه این فناوری به توسعه فرآیندهای لازم برای اجرای برنامه های پیروز رباتیک کمک خواهد کرد که در نهایت به ایجاد شبکه های مراقبت از راه دور در آینده منجر خواهد شد.

امروزه ربات ها در ظرفیت های زیادی مورد استفاده قرار می گیرند و هر زمینه ای را که در آن حضور دارند، بسیار بهبود می بخشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 862

به "نخستین جراحی آنوریسم مغزی توسط ربات انجام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین جراحی آنوریسم مغزی توسط ربات انجام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید