هشدار محققان: زنان باردار استامینوفن مصرف نکنند

به گزارش شارژ 10، براساس یک مطالعه بین المللی عظیم، زنانی که در حین بارداری از پاراستامول استفاده می نمایند به احتمال زیاد فرزندان مبتلا به اوتیسم یا بیش فعالی وکمبود توجه خواهند داشت.

هشدار محققان: زنان باردار استامینوفن مصرف نکنند

به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از دیلی میل، نتایج یک آنالیز هشدار می دهد، زنان بارداری که از پاراستامول (استامینوفن) استفاده می نمایند، به احتمال زیاد دارای فرزندانی با اختلال اوتیسم یا ADHD (بیش فعالی و کمبود توجه) هستند.

استامینوفن یکی از معدود مسکن هایی است که عموما مصرف آن در در دوران بارداری بی خطر است.در یک مطالعه نو، پس از شناسایی ارتباط استفاده از داروهای مسکن در دوران بارداری و نشانه های اختلال اوتیسم و بیش فعالی و کمبود توجه نشان می دهد مصرف داروهای مسکن ممکن است چندان هم بی خطر نباشد.

محققان دانشگاه بارسلونا داده های 70 هزار زن باردار را در شش کشور اروپایی آنالیز کردند و دریافتند، پنجاه و شش درصد از مادرانی که در طیف اوتیسم یا ADHD دارای فرزند بودند، از پاراستامول استفاده کرد ه اند.

نویسندگان این پژوهش تأکید می نمایند، استامینوفن فقط در صورت لزوم برای زن باردار تجویز گردد؛ یافته های این مطالعه نشان می دهد بچه ها مادرانی که در دوره بارداری از این مسکن رایج استفاده نموده اند، 19 درصد بیشتر از سایر بچه ها دچار اوتیسم و 21 درصد بیشتر از سایر بچه ها علائم بیش فعالی و کمبود توجه دارند.

براساس یک مطالعه بین المللی عظیم، زنانی که در حین بارداری از پاراستامول استفاده می نمایند، به احتمال زیاد فرزندان مبتلا به اوتیسم یا بیش فعالی و کمبود توجه خواهند داشت.

پاراستامول متداول ترین دارویی است که زنان باردار برای تسکین درد مصرف می نمایند، حدود 65 درصد از مادران تحت آنالیز در این مطالعه اظهار داشتند که در دوران بارداری خود از این دارو استفاده نموده اند.

این مطالعه دلیل دقیق ارتباط این مسکن با اختلال های ذکر شده را کشف ننموده، اما مطالعات قبلی نشان داده است که این دارو می تواند به بدن کودک وارد گردد و سمومی آزاد کند که با عملکرد شناختی ضعیف تر و مسائل رفتاری در بچه ها مرتبط است.

پروفسور جوردی سانیر، یکی از نویسندگان این مطالعه به MailOnline گفت: پاراستامول ایمن ترین داروی ضد التهاب برای زندگی قبل از تولد است، اما حتی پاراستامول هم عوارض جانبی را نشان داده است. بنابراین، فقط در صورت لزوم آن را دریافت کنید.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 مرداد 1400 بروزرسانی: 4 مرداد 1400 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1708

به "هشدار محققان: زنان باردار استامینوفن مصرف نکنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار محققان: زنان باردار استامینوفن مصرف نکنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید