علم درباره افراد معتقد به طالع بینی چه می گوید؟

به گزارش شارژ 10، اگرچه در دنیا مدرن امروز بسیاری طالع بینی را امری خرافی می دانند، اما باید پذیرفت که افراد بسیار زیادی نیز هستند که دست کم برای سرگرمی هم اقدام به چنین کاری می نمایند، اما واقعاً علم درباره معتقدان به طالع بینی چه نتایجی را در اختیار ما قرار می دهد؟

علم درباره افراد معتقد به طالع بینی چه می گوید؟

به گزارش خبرنگاران، اخیراً سه نفر از روانشناسان دانشگاه لوند Lund University سوئد به وسیله پرسشنامه آنلاین دریافتند که افرادی که به طالع بینی اعتقاد دارند، کمتر از حد معمول باهوش و بیشتر خودشیفته هستند. ایدا اندرسون، جولیا پرسون و پتری کاجونیوس، نویسندگان اصلی این مطالعه، در مقاله خود که در ژورنال Personality and Individual Differences منتشر شده، آنالیز خود و آنچه بدان دست یافته اند را توضیح می دهند.

در طول چند دهه گذشته، دانشمندان گهگاه طالع بینی را با وجود منطقی که نشان می دهد حرکت ستارگان و موقعیت نسبی آن ها هیچ تأثیرگذاری بر رفتار انسان ندارد، مورد آزمایش قرار داده اند. تا به امروز، همه به این نتیجه رسیده اند که این باور غیر واقعی است، با این حال، میلیون ها نفر در سراسر دنیا هنوز مصرانه به آن باور دارند؛ و حالا در یک کوشش تازه، محققان با توجه به اینکه اعتقاد به طالع بینی در سال های اخیر افزایش یافته که احتمالاً باید آن را به عنوان واکنشی به استرس هایی مانند همه گیری COVID-19 در نظر گرفت، مجدداً به این موضوع پرداختند.

دانشمندان دانشگاه لوند سوئد، یک پرسشنامه آنلاین طراحی کردند که برای شناسایی ویژگی های شخصیتی طراحی شده بود و سپس سوالات آن را به پرسشنامه دیگری درباره اعتقاد به طالع بینی که به وسیله دو دانشمند دانشگاه Rovira i Virgili اسپانیا در سال 2006 ایجاد شد، اضافه کردند. آن ها بعلاوه یک تست هوش کوتاه به پرسشنامه ترکیبی اضافه کردند و سپس 264 بزرگسال انگلیسی زبان را که از فیس بوک استفاده می کردند، برای گرفتن پرسشنامه خود به کار گرفتند.

محققان دریافتند افرادی که به قدرت های طالع بینی اعتقاد دارند، در مقدار گیری های خودشیفتگی امتیاز بالاتری از حد میانه کسب می نمایند و بعلاوه در آزمون IQ ضعیف عمل می نمایند. آن ها نشان می دهند که افرادی که به طالع بینی ایمان دارند، بیشتر از حد میانه روی خود متمرکز هستند و خود را افرادی خاص با مهارت های رهبری طبیعی می دانند، و بعلاوه از هوش کمتری نسبت به افراد عادی برخوردارند. آن ها خاطرنشان کردند که هر چه یک داوطلب در بخش IQ پرسشنامه نمره بالاتری کسب کرد، کمتر از افراد دیگر به طالع بینی اعتقاد دارد.

منبع: phys

ترجمه: مصطفی جرفی-خبرنگاران

منبع: فرارو
انتشار: 18 دی 1400 بروزرسانی: 18 دی 1400 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1900

به "علم درباره افراد معتقد به طالع بینی چه می گوید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علم درباره افراد معتقد به طالع بینی چه می گوید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید