عکس دسته جمعی خواجگان حرمسرای ناصرالدین شاه

به گزارش شارژ 10، عکس های زیادی از دربار ناصرالدین شاه هست که خواجگان در آن ها حضور دارند، اما این عکس انگار یک جور یادگاری دسته جمعی مخصوص خواجه های دربار بوده است.

عکس دسته جمعی خواجگان حرمسرای ناصرالدین شاه

به گزارش فرادید، در دوران قاجار، بردگان و کنیزان و حتی خواجگان جزئی تقریبا جدانشدنی از زندگی اعیان و اشراف و خصوصا دربار سلطنتی بودند. این افراد که از کشور ها و قومیت های مختلف بودند، در لشکرکشی ها به اسارت درمی آمدند و یا از راه تجارت و خرید و فروش تامین می شدند.

در این بین، خواجگان غلامانی بودند که در سنین بسیار پایین مثلا از هفت تا ده سالگی پیش از اینکه به صاحبان نهایی شان فروخته شوند اخته می شدند. این کار برای این انجام می شد که آن ها قرار بود محافظ حرمسرا ها و اندرونی های شاهان و اشراف باشند.

به علت همین تغییری که در بدن این افراد انجام می شد آن ها به لحاظ ظاهری شکلی متمایز پیدا می کردند. نداشتن ریش و سبیل مهمترین ویژگی آشکار آن ها بود.

آنطور که زرگری نژاد و علیپور در مقالۀ شرایط کنیزان، غلامان و خواجگان در عصر قاجار نوشته اند، بیشتر خواجگان در عصر قاجار بردگان سیاهپوست بودند که از آفریقا آورده شده بودند. البته گاهی هم مجرمان و کسانی که مرتکب جرایم خاصی شده بودند را به عنوان مجازات اخته می کردند و اگر آن ها زنده از این مجازات بیرون می آمدند احتمالا می توانستند در یکی از حرمسرا ها زندگی و خدمت نمایند.

گفته شده که در دوران ناصرالدین شاه بیش از 90 خواجه در دربار خدمت می کردند. برخی از زنان دربار که جایگاه بالایی داشتند معمولا به صورت اختصاصی یک یا دو خواجه داشتند.

عکس های نسبتا زیادی از دربار ناصرالدین شاه وجود دارد که علاوه بر زنان حرمسرا، خواجگان هم در آن ها حضور دارند. اما این عکسی که در اینجا ملاحظه می کنید، به لحاظ تعداد خواجگانی که در آن هستند عکس خاصی است. حاشیه نویسی این عکس به احتمال زیاد با دستخط خود ناصرالدین شاه انجام شده که علاوه بر اشاره به تاریخ عکس، نام سه تن از خوجگان حاضر در آن را نیز نوشته است.

آقا نوری، آقا فرج و حاجی فیروز سه خواجه ای هستند که ظاهرا مقام بالاتری داشته اند و ناصرالدین شاه نام آن ها را در حاشیۀ عکس ذکر نموده. با وجود اینکه تعدادی از زنان نیز در این عکس حضور دارند، اما اشارۀ صرف شاه به اسامی خواجگان و تعداد زیاد آن ها این حدس را به فکر می آورد که شاید این نوعی عکس یادگاری و دسته جمعی خواجه ها بوده باشد که بعد از مراجعت از یک سفر گرفته باشند.

منبع: فرارو
انتشار: 19 خرداد 1402 بروزرسانی: 19 خرداد 1402 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 2237

به "عکس دسته جمعی خواجگان حرمسرای ناصرالدین شاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس دسته جمعی خواجگان حرمسرای ناصرالدین شاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید