عوارض بالا بودن آهن خون

به گزارش شارژ 10، به گفته محققان آنچه کمتر مورد توجه قرار گرفته، تاثیر وجود آهن مازاد است که بدن آن را ذخیره می کند و احتمال دارد فرد را در معرض بیماری کبدی، مسائل قلبی و دیابت قرار دهد. حدود 25 تا 65 درصد از تفاوت های مشاهده شده بین سطح آهن خون در افراد مختلف به دلیل فاکتورهای ژنتیک است.

عوارض بالا بودن آهن خون

افرادی که از میزان آهن خون بالایی برخوردارهستند، نه تنها در برابر بیماری کم خونی مصون می مانند، بلکه کمتر احتمال دارد که به عارضه کلسترول بالا مبتلا شوند. هرچند وجود آهن مازاد در خون می تواند با عوارضی برای سلامتی همراه باشد.

در این بررسی که با همکاری یک تیم تحقیقاتی بین المللی از دانشگاه های لندن، استرالیا و یونان انجام گرفت، محققان به مطالعه روی اطلاعات بالینی و ژنتیکی 500 هزار نفر در انگلیس پرداختند و نقش وضعیت آهن خون آنان و تاثیر آن بر وضعیت سلامت را مورد ارزیابی قرار دادند.

کمبود آهن از جمله بیماری های شناخته شده است که تقریبا 1.2 میلیارد نفر در جهان به آن مبتلا هستند در صورتی که این بیماری تحت درمان قرار نگیرد، می تواند به مسائل جدی جسمی منجر شود.

به گفته محققان آنچه کمتر مورد توجه قرار گرفته تاثیر وجود آهن مازاد است که بدن آن را ذخیره می کند و احتمال دارد فرد را در معرض بیماری کبدی، مسائل قلبی و دیابت قرار دهد. حدود 25 تا 65 درصد از تفاوت های مشاهده شده بین سطح آهن خون در افراد مختلف به دلیل فاکتورهای ژنتیک است.

در این بررسی از نوعی روش آماری استفاده شد که در آن از اطلاعاتی ژنتیک به منظور برآورد بهتر تاثیر وضعیت آهن موجود در خون روی 900 بیماری و عارضه بهره گرفته شد. در این روش محققان به رابطه بین وجود آهن مازاد در خون و کاهش خطر ابتلا به کلسترول بالا پی بردند.

هر چند بالا بودن سطح آهن خون شمشیر دو لبه است، چرا که می تواند خطر عفونت های باکتریایی پوستی از قبیل سلولیت (عفونت بافت) و آبسه را افزایش دهد.

محققان بر اساس مطالعاتی که پیش از این انجام داده اند به این موضوع پی برده بودند که باکتری ها برای بقا و رشد خون به آهن نیاز دارند، اما این بررسی اولین موردی است که با مطالعه روی اطلاعات جمعیتی بالا به دست آمده که تاکید کننده ارتباط بین وجود میزان بالایی از آهن در خون و خطر ابتلا به عفونت های باکتریایی پوستی است.

به نقل از مدیکال اکسپرس، هر سال حدود 21 میلیون نفر به بیماری سلولیت مبتلا می شوند که به بیش از 17 هزار مورد مرگ در جهان منجر می شود.

منبع: ایسنا

منبع: همگردی
انتشار: 26 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 274

به "عوارض بالا بودن آهن خون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض بالا بودن آهن خون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید