علائم مسائل کلیوی ناشی از کرونا

به گزارش شارژ 10، انجام آزمایش هایی از راه خون و یک آزمایش ادرار ساده می تواد نشان دهنده شرایط کلیه باشد و وجود خون در ادرار، کف آلود شدن ادرار، تغییرات نوسانات فشارخون و کاهش حجم ادرار نشان دهنده مشکل در کلیه است.

علائم مسائل کلیوی ناشی از کرونا

یک فوق تخصص بیماری های کلیه گفت: کسی که دچار مشکل کلیه ناشی از کرونا می گردد علائمی مانند کاهش حجم ادرار، وجود خون در ادرار، ادرار کف آلود، فشار خون زیاد یا کاهش فشار خون خواهد داشت که در این موارد احتیاج به مراجعه به پزشک دارد و سایر موارد دردر های عضلانی ناشی از کرونا، با مُسکن های این دوره قابل برطرف است.

دکترنجمه شمس پور درباره تاثیر کرونا بر کلیه بیماران اظهار کرد: افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای مستعد ابتلاء به نارسائی های کلیوی هستند.

وی اضافه کرد: بیماران کلیوی که دیالیز می شوند بدن آن ها ضعیف است و باید حتما در مراجعه برای دیالیز در تمام زمان از ماسک استفاده نموده و قبل از مراجعه با پرستار مرکز یالیز تماس بگیرند، تا کمترین معطلی را در انتظار برای دیالیز داشته باشند.

شمس پور توضیح داد: یکی از مسائل دیگر بیماران کلیوی هزینه های درمان است که در ماه های اخیر این هزینه ها و قیمت دارو ها افزایش یافته و به دلیل اینکه مراکز خیریه نیز به سمت تهیه ملزومات بیماران کرونائی رفته اند، بیماران کلیوی در مضیقه قرار گرفته اند.

این فوق تخصص بیماری های کلیه با اشاره به اینکه کرونا ممکن است روی کلیه ها اثر بگذارد و حتی کسانی که بیماری زمینه ای و یا کلیوی ندارند، در کرونا دچار نارسائی کلیه و حتی احتیاجمند دیالیز شوند اظهار کرد: عموما بیماری های شدید کرونا که احتیاجمند بستری هستند، دچار نارسائی حاد کلیه ناشی از کرونا می شوند و در موارد خفیف و متوسط کرونا احتمال درگیری کلیوی خیلی ناچیز است.

وی اضافه کرد: بیشتر بیماران کرونائی دچار درد های عضلانی شدید و به ویژه درد پهلو می شوند که فکر می نمایند درد کلیه است و با مراجعه به مراکز درمانی و مطب ها باعث ابتلای افراد بیشتر می شوند.

شمس پور توضیح داد: کسی که دچار مشکل کلیه ناشی از کرونا بگردد علائمی مانند کاهش حجم ادرار، وجود خون در ادرار، ادرار کف آلود، فشار خون زیاد یا کاهش فشار خون خواهد داشت که در این موارد احتیاج به مراجعه به پزشک دارد و سایر موارد دردر های عضلانی ناشی از کرونا، با مُسکن های این دوره قابل برطرف است.

وی بیان نمود: بیماران دیالیزی ضعف سیستم ایمنی دارند و در معرض خطر بیشتری نسبت به دیگران در ابتلاء به کرونا هستند و نباید این بیماران درمان و دوره های دیالیز را کاهش بدهند و احتیاجمند مراجعه هستند که توصیه داریم اگر بیمار تب، درد عضلانی و علامتی ناشی از عفونت در خود دارد به پرستار اعلام کند تا در مراکز ایزوله بستری یا به مراکز مخصوص کرونائی ها ارجاع داده گردد. ضمن اینکه در مراکز دیالیز فاصله تخت ها دو متر است.

این فوق تخصص بیماری های کلیه درباره تغذیه در بیماران دیالیزی گفت: این افراد به دلیل اینکه دفع مناسب کلیه ندارند، توصیه می گردد مصرف زیاد آب و مصرف نمک نداشته باشند و مصرف میوه و سبزی با محدودیت های خاصی به آن ها اعلام می گردد ضمن اینکه باید واکسن آنفلوانزا نیز تزریق نمایند.

وی درباره راه حل های سالم ماندن کلیه ها بیان نمود: بیماری های دیگر از جمله دیابت و فشارخون موجب نارسائی کلیه در درازمدت می گردد و توصیه های کلی که برای پیشگیری از فشارخون، دیابت و ... می گردد، برای سالم ماندن کلیه ها موثر است.

شمس پور با تاکید بر تاثیر رژیم غذائی مناسب در سلامت کلیه ها توضیح داد: مصرف نمک در جامعه ما زیاد است و توصیه می کنیم افراد از نمک کمتری استفاده نمایند؛ دارو های مُسکن مانند بروفن و ژلوفن و در طولانی مدت و حتی مصرف کم موجب مشکل برای کلیه می گردد و تاکید داریم مصرف داروی خودسرانه نداشته باشند.

وی بیان نمود: انجام آزمایش هایی از راه خون و یک آزمایش ادرار ساده می تواد نشان دهنده شرایط کلیه باشد و وجود خون در ادرار، کف آلود شدن ادرار، تغییرات نوسانات فشارخون و کاهش حجم ادرار نشان دهنده مشکل در کلیه است.

این فوق تخصص بیماری های کلیه در بخش دیگری از سخنانش گفت: کسانی که پیوند کلیه دارند، برای حفظ بافت پیوندی باید مادام العمر یکسری دارو ها استفاده نمایند که این دارو ها سیستم ایمی بدنشان را ضعیف می نماید و همواره در معرض خطر عفونت ها هستند که در دوره پاندمی کرونا باید رعایت های شدیدتری داشته باشند.

وی اضافه کرد: توصیه داریم کاملا پروتکل درمانی خود را تحت نظر پزشک معالج دنبال نمایند و به جد تاکید داریم از هرگونه دورهمی، رفتن به میهمانی و حتی جلسات کاری تا جائی که می توانند خودداری نمایند و بهترین کار این است در منزل بمانند.

شمس پور توضیح داد: در صورت حضور در اجتماع در مواقع ضروری باید فاصله دو متر را رعایت نمایند و شست و شوی مرتب دست ها، استفاده از ماسک را حتما داشته باشند و توصیه می گردد هر ساله واکسن آنفلوانزا تزریق نمایند.

این فوق تخصص بیماری های کلیه در سرانجام تاکید نمود: افزایش نگران نماینده ابتلاء به کرونا را در هفته های اخیر داریم و عاجزانه از مردم درخواست دارم پروتکل های بهداشتی را رعایت و دورهمی های غیرضروری را حذف نمایند.

منبع: فرادید
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1297

به "علائم مسائل کلیوی ناشی از کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم مسائل کلیوی ناشی از کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید