سن بازنشستگی چقدر است؟

به گزارش شارژ 10، خبرنگاران : سن بازنشستگی برای زنان و مردان فرق دارد.

سن بازنشستگی چقدر است؟

بازنشستگی از دوران مهم زندگی کاری هر فردی است. حقوق بازنشستگی برای جمعیت لشکری و کشوری فرق دارد. همچنین سن بازنشستگی در زنان و مردان فرق دارد. قوانین بازنشستگی برای این قشر از مردم کشورمان تصویب شده است. در ادامه جزئیات سن بازنشستگی را خواهید خواند.

به گزارش خبرنگاران، سن بازنشستگی در حالت کلی برای مردان 60 سال و برای زنان 55 سال است که این شرایط در موارد مختلف می تواند تغییر کند. برای مردان و زنان شرایط سنی در شرایطی که شغل متقاضی جزو مشاغل سخت باشد برداشته می شود؛ از طرفی اگر متقاضی جانباز یا آزاده باشد شرایط سنی آسان تر می شود و با 10 سال کمتر یعنی در سن 50 سالگی و 45 سالگی می توانند بازنشسته شوند.

سن بازنشستگی زنان

زنان در سن 42 سالگی نیز می توانند بازنشسته شوند فقط با این شرط که پرداخت مستمری آن ها براساس 20 روز در ماه انجام می شود.

شرایط سنی 60 و 55 سال برای مردان و زنان در حالتی که سابقه کاری آنها 30 سال باشد نیز 10 سال کمتر می شود و به 50 و 45 سال می رسد.

شرایط بازنشستگی تامین اجتماعی برای مردان

مردان برای درخواست بازنشستگی باید به سن 60 سالگی و 20 سال سابقة کاری برسند که در این حالت می توانند با توجه به ماده 111 قوانین بازنشستگی به راحتی بازنشسته شوند.

مردان نیز مانند زنان در هنگام فعالیت در مشاغل سخت می توانند با 20 سال سابقه بدون شرایط سنی بازنشسته شوند و اگر آسیبی دیده باشند می توانند زودتر نیز بازنشسته شوند.

اگر مردان به حالت طبیعی معلول باشند پس از 20 سال سابقه کار می توانند در سن 50 سالگی بازنشسته شوند و اگر جانباز یا آزاده باشند بدون شرایط سنی می توانند پس از 20 سال کار بازنشسته شوند.

البته گذشته از تمام این موارد اگر مردی 35 سال سابقه کار داشته باشد بدون هیچ گونه شرایط دیگری می تواند بازنشسته شود و از مزایای آن استفاده کند.

در قوانین بازنشستگی آمده است که مردان بر طبق شرایطی می توانند سنوات خدمت سربازی خود را نیز به سنوات کاری اضافه کنند. در این مواقع اگر آن ها قبل از سربازی و پس از سربازی سابقه پرداخت بیمه داشته اند به راحتی می توانند سنوات سربازی را اضافه کنند در غیر اینصورت باید حداقل 2 سال سابقه پرداخت بیمه داشته باشند و سنوات سربازی را نیز پرداخت کنند.

شرایط بازنشستگی تامین اجتماعی با 60 سال سن

برای تقاضای بازنشستگی مردان باید به سن 60 سالگی و زنان به سن 55 سالگی برسند که البته گاهی تبصره هایی برای این موضوع وجود دارد.

اما مردان با 60 سال سن اگر 20 سال سابقة کاری داشته باشند می توانند به راحتی بازنشسته شوند و حقوق آن ّها براساس ماده 111 محاسبه می شود.

شرایط بازنشستگی تامین اجتماعی با 25 سال سابقه

شرایط بازنشستگی تامین اجتماعی با 25 سال سابقه کاری در سال 1393 برای کارگران مشغول در واحد های صنعتی مطرح شد. در آن زمان مقرر شد تا اگر کارگری 25 سال سابقة کار داشت می توانست از طریق کارفرما بازنشسته شود.

در این قانون کارفرما درخواست بازنشستگی کارگر را ارسال می کرد و قبول می کرد تا 50 درصد از حق بیمه را تا سن بازنشستگی پرداخت کند و کارگر تا آن زمان از مزایای بازنشستگی استفاده می کرد.

اما این قانون تا مدت زمانی تعیین تامین بودجه و اجرا شد و پس از آن دولت نتوانست این طرح را تامین بودجه کند. برای اجرایی کردن این طرح لازم بود تا کارفرما و دولت هزینه های بیمه را برای مدت 5 سال تا کامل شدن 30 سال پرداخت کنند.

در ادامه برای اجرای طرح پیشنهاد شد که تمام هزینه های مربوط به بیمه یعنی 50 درصد سهم کارفرما و 50 درصد سهم دولت را تماما کارفرما ها تامین کنند تا متقاضی بیمه شود.

شرایط بازنشستگی تامین اجتماعی با 20 سال سابقه

در قوانین بازنشستگی مردان و زنان پس از 20 سال سابقة کاری می توانند در سن 60 سالگی و 55 سالگی بازنشسته شوند. این قوانین دربارة مشاغل سخت، جانبازان، آزادگان و معلولین فرق دارد.

از طرفی زنان می توانند با 20 سال سابقة کاری در سن 42 سالگی نیز بازنشسته شوند البته که در آن صورت حقوق آن ها براساس 20 روز در ماه پرداخت می شود.

شرایط بازنشستگی تامین اجتماعی با 15 سال سابقه

بازنشستگی در حالت کلی با حداقل 20 سال سابقة کار و 60 سال سن برای مردان و 55 سال برای زنان امکان پذیر است، اما گاهی می توان با سابقة کمتر یا سن کمتر نیز درخواست بازنشستگی داد.

در این صورت ممکن است با بازنشستگی موافقت شود فقط بعضی از مزایا یا شرایط آن تغییر می کند. به طور مثال وقتی شما 15 سال سابقة کاری دارید پس از تایید بازنشستگی مستمری شما براساس ماده 111 قوانین بازنشستگی محاسبه نمی شود و حقوق شما براساس 15 روز از ماه واریز می شود.

شرایط بازنشستگی تامین اجتماعی با سختی کار

فعالیت در مشاغلی که سخت و آسیب زننده محسوب می شوند بسیار فرق دارد و شرایط بازنشستگی این مشاغل نیز با فعالیت های عادی تفاوت دارد.

در مورد مشاغل با سختی کار مردان و زنان می توانند با 20 سال سابقة کاری درخواست بازنشستگی کنند و برای آن ها شرایط سنی معین نمی شود.

حتی اگر فردی در این مشاغل آسیب های جسمی یا روحی ببیند می تواند زودتر از 20 سال تقاضای بازنشستگی کند.

در این حالت کمیسیون پزشکی ابتدا باید شرایط بد جسمی و روحی فرد متقاضی را تایید کند و در صورت تایید هر سال سابقة فرد متقاضی 5/1 به شمار میرود.

شرایط بازنشستگی تامین اجتماعی در سال 1400

به نظر می رسد که شرایط بازنشستگی تامین اجتماعی در سال 1400 تغییراتی خواهد داشت که در ادامه به آن ها می پردازیم.

برطبق قوانین مقرر شده است که تمام کاخبرنگارانن و کارمندان مدارس با 30 و یا 35 سال سابقه بازنشسته شوند؛ البته این افراد می توانند یکسال بیشتر نیز خدمت کنند به شرطی که آن منطقة آموزشی به او نیاز داشته باشد و خود شخص نیز درخواست بدهد.

از طرفی براساس مادة 103 در قوانین مدیریت خدماتی کشوری مردانی که 25 سال سابقة کار و 60 سال سن دارند و زنان نیز با 25 سال سابقه بدون شرایط سنی می توانند بازنشسته شوند.

شرایط سنی برای ایثارگان آقا نیز تغییراتی کرده است و این افراد می توانند با 55 سال سن بازنشسته شوند. در شرایط بازنشستگی تامین اجتماعی در سال 1400 موارد مربوط به سنوات ارفاقی در بازنشستگان جانباز، خانواده و همسر و فرزند شهدا به تایید قطعی نرسیده است و در صورتی اجرا می شوند که بودجة آن تامین شود.

در شرایط بازنشستگی تامین اجتماعی در سال 1400 جانبازان با سن بالاتر از 50 سال نیز بازنشسته می شوند، اما حقوق آن ها درست مانند افراد عادی واریز می شود.

منبع: رکنا
انتشار: 24 تیر 1401 بروزرسانی: 24 تیر 1401 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 2073

به "سن بازنشستگی چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سن بازنشستگی چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید