ستاره های نجات دهنده مغز

به گزارش شارژ 10، پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود تلاش کردند تا بینش های جدیدی در مورد سلول های نجات دهنده مغز ارائه دهند.

ستاره های نجات دهنده مغز

به گزارش شارژ 10 و به نقل از وب سایت رسمی جرجیاتک، هنگامی که مغز آسیب می بیند، سلول های ستاره شکل مغز موسوم به آستروسیت (Astrocyte) برای نجات آن ظاهر می شوند. در مواردی که یکی از متداول ترین انواع تومور مغزی اولیه موسوم به گلیوما (Glioma) بروز می کند، اهمیت این واکنش محافظتی بیشتر می شود.

این پژوهش نشان می دهد که گلیوما، عملکرد آستروسیت را تغییر می دهد و به بروز تشنج در بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان مغز منجر می شود.

استفانی روبل (Stefanie Robel)، از نویسندگان این پژوهش گفت: تشنج، یک مشکل جدی و ناتوان کننده است که بیشتر بیماران مبتلا به تومورهای مغزی اولیه را تحت تاثیر قرار می دهد. تشنج می تواند کیفیت زندگی را به صورت قابل توجهی کاهش دهد و داروهای آن نیز تاثیر کافی را بر همه بیماران ندارند.

روبل ادامه داد: ما در آزمایشگاه، در جستجوی اهداف سلولی و مولکولی دیگری هستیم که در بروز تشنج ناشی از گلیوما نقش دارند و آنچه تا به امروز یافته ایم آستروسیت هایی هستند که تومور را احاطه می کنند و نقش مهمی در این میان بر عهده دارند.

آستروسیت ها به سرعت تومور را زخمی می کنند تا از مغز در برابر آسیب بیشتر محافظت شود. روبل اضافه کرد: در شرایط معمولی انتظار می رود که آستروسیت ها، مانع هر گلوتامات اضافه ای شوند. بخشی از کار آنها، حفظ تعادل شرایط برای نورون ها با از بین بردن گلوتامات و پتاسیم اضافه است. آستروسیت ها مانند جاروبرقی های کوچکی هستند که سلول های مغز را پاک می کنند.

روبل و گروهش امیدوار هستند که با پژوهش های بیشتر در مورد واکنش آستروسیت ها در برابر آسیب، بیماری و سرطان، الگوهای بیشتری ارائه شوند.

وی اضافه کرد: اگر ما بتوانیم درک کنیم که آستروسیت ها در مواجهه با گلیوما، ترومای مغزی و حتی اوتیسم چه کاری انجام می دهند، شاید به تشخیص بهتری برسیم و روش های درمانی بهتری را برای طیف گسترده ای از بیماری ها ارائه دهیم.

این پژوهش، در مجله Neurochemistry International به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 894

به "ستاره های نجات دهنده مغز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ستاره های نجات دهنده مغز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید