سایه سیاه گورهای بچه ها بومی بر روز ملی کانادا

به گزارش شارژ 10، روز ملی کانادا تحت الشعاع کشف گورهای دسته جمعی نو بچه ها بومی قرار گرفت.

سایه سیاه گورهای بچه ها بومی بر روز ملی کانادا

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، پس از کشف صدها گور بچه ها بومی، جشن روز ملی کانادا در چندین شهر لغو شد.

در شهر وینیپگ کانادا، مردم بومی مجسمه های ملکه های انگلیس ویکتوریا و الیزابت دوم را سرنگون کردند که در مقابل ساختمان مجلس قانونگذاری استان مانیتوبا نصب شده بودند.

در کانادا بقایای اجساد 182 کودک در محل یک مدرسه شبانه روزی کلیسای کاتولیک پیدا شده است. جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا از پاپ، رهبر کاتولیک های جهان خواست به کانادا بیاید و عذرخواهی کند.

درخواست ها برای لغو جشن ملی از ماه مه شروع شد پس از اینکه در حدود هزار قبر بدون علامت در مدارس شبانه روزی سابق در بریتیش کلمبیا و ساسکاچوان پیدا شد که عمدتا از طریق کلیسای کاتولیک و با بودجه دولتی اداره می شدند.

به طور سنتی اول جولای به نام روز ملی کانادا در این کشور با جشن و آتش بازی گرامی داشته می شود اما سال جاری در اوتاوا، مرکز کانادا هزاران نفر با پیراهن نارنجی به احترام قربانیان و بازماندگان سیستم مدارس مسکونی کانادا تجمع کردند. آنها یک بنر بزرگ به همراه داشتند که روی آن نوشته شده بود: نسل کشی افتخار نیست.

نخست وزیر کانادا که تلاش کرده تا کلیسای کاتولیک را مقصر نشان دهد، دستور داده که پرچم ملی این کشور همچنان به حالت نیمه افراشته باقی بماند. دلیل دستور ترودو کشف یک گور دسته جمعی تازه در مدارس شبانه روزی سابق بچه ها بومی است.

به گزارش دویچه وله، پرچم کانادا از اواخر ماه مه سال جاری به حالت نیمه افراشته درآمده است. در آن زمان بقایای اجساد 215 کودک در یک مدرسه شبانه روزی سابق برای بچه ها بومی در نزدیکی شهر کوچک کامپلوپس در استان بریتیش کلمبیا پیدا شده بود.

پیش از آن هم در یک مدرسه شبانه روزی کاتولیک دیگر در استان ماریول ساسکاچوان کارشناسان 751 قبر ناشناس پیدا کردند.

کشف گورهای دسته جمعی بچه ها خشم و انزجار مردم را برانگیخته و و در روزهای گذشته کلیساهای کاتولیک به آتش کشیده شدند. در تازه ترین مورد هم پس از کشف گور دسته جمعی بچه ها دو کلیسای دیگر کاتولیک به آتش کشیده شد.

در گذشته، 150 هزار کودک بومی کانادا به اجبار از خانواده های شان جدا و در مدارس و اماکن کلیسای کاتولیک اسکان داده شدند. بسیاری از این بچه ها مورد بدرفتاری یا سوء استفاده جنسی قرار گرفتند. بیش از سه هزار و 200 نفر از این بچه ها در نتیجه این آزار و اذیت ها کشته شدند.

در یک تحقیق شش ساله که گزارش آن سال 2015 منتشر شد از این اقدام به نام قتل عام فرهنگی یاد شده است. در این گزارش، جزئیاتی از آزارهای وحشتناک جسمی، تجاوز، سوء تغذیه و دیگر جنایات بیان شده است.

در نتیجه جنایاتی که انجام گرفته نه تنها بچه ها بلکه بزرگسالان بومی هم سرنوشت تلخی داشتند. در حال حاضر هم بومی های کانادا مسائل اجتماعی فراوانی مانند اعتیاد به الکل دارند. میزان خودکشی هم در میان آنان افزایش یافته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 26 تیر 1400 بروزرسانی: 26 تیر 1400 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1690

به "سایه سیاه گورهای بچه ها بومی بر روز ملی کانادا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سایه سیاه گورهای بچه ها بومی بر روز ملی کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید