سامانه ارزیابی صحت اخبار در فضای مجازی راه اندازی می گردد

به گزارش شارژ 10 به نقل از خانه ملت، محمد جواد آذری جهرمی درباره داغ بودن فضای شایعات در فضای مجازی، گفت: ترویج شایعه و اخبار دروغ یکی از آفت های نظام انتقال سینه به سینه و فضای مجازی است. در دین ما نیز علما برای تشخیص سره یا ناسره بودن روایات از مجموعه علوم مانند علم رجال، علم انساب و علم کلام استفاده می کردند؛ با استفاده از این روش فرد موثق و غیرموثق شناسایی می گردد که مجموعه این بستر در دنیای امروز را سواد رسانه ای گویند.

سامانه ارزیابی صحت اخبار در فضای مجازی راه اندازی می گردد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتقاد از پذیرفتن شبکه های اجتماعی به عنوان مرجع خبری گفت: در پژوهشگاه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای یاری به سواد رسانه ای، سامانه ای در حال طراحی است که این سامانه بتواند صحت و راستی اخبار را ارزیابی و تعیین کند آیا منبع این خبر موثق است.

ضرورت طراحی ابزارهایی برای سنجش و ارزیابی اخبار فضای مجازی

وی با اشاره به راه حل مقابله با شایعه ها، گفت: باید ابزارهایی در اختیار مردم قرار گیرد که قدرت آنها برای سنجش و ارزیابی اخبار افزایش یابد. برای تحقق این مهم باید مجموعه هایی شکل گیرد که اخبار را آنالیز و صحت آنها را به مردم گزارش دهند.

بهترین راه حل برای مقابله با شایعه ها برخورد فعالانه است

وزیر ارتباطات با اشاره به راه حل لازم برای مقابله با شایعه های مربوط به عملکرد نظام، حاکمیت و دولت در عرصه کاری، اظهار داشت: بهترین شیوه این است که ما فعالانه برخورد کنیم. یعنی اگر قرار است اتفاقی رخ دهد نگذاریم دیگران ابتدا مسائل را بازگو نمایند؛ بلکه خودمان با صداقت و درستی مطالب را با مردم در میان بگذاریم.

سکوت های بی جا به بازار شایعات دامن می زند

آذری جهرمی ادامه داد: اگرچه کم فروشی اینترنت توسط بعضی اپراتورها اتفاق ناگواری است اما ما بدون لکنت زبان این موضوع را با مردم در میان گذاشتیم. این موضوع می توانست شایعه های بسیاری ایجاد کند. در بعضی موارد سکوت های بی جا باعث دامن زدن به شایعات می گردد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به این پرسش که آخرین شایعه ای که درباره خودتان شنیدید چه بوده است، گفت: هر روز شایعه وجود دارد و اولی و آخری ندارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 31 تیر 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 202

به "سامانه ارزیابی صحت اخبار در فضای مجازی راه اندازی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه ارزیابی صحت اخبار در فضای مجازی راه اندازی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید