تور ترکیه: سفر 2 روزه به آنکارا؛ مرکز تاریخی ترکیه

به گزارش شارژ 10، اگر قصد سفر به شهر آنکارا، دومین شهر بزرگ ترکیه را دارید و می خواهید با زمان بندی مناسبی از مهم ترین جاذبه های آن تماشا کنید در این برنامه سفر همراه ما باشید.

تور ترکیه: سفر 2 روزه به آنکارا؛ مرکز تاریخی ترکیه

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید. از استانبول زیبا تا آنتالیا رویایی و بالون سواری در شهرهای ترکیه تا کلی تفریح دیگر در انتظار شماست، خاطراتی از مردم مهمانواز ترکیه که همیشه در ذهن شما خواهد ماند.

آنکارا که از واژه سلتی آنسیرا به معنی لنگر گرفته شده است، از مقاصد مشهور گردشگری و مرکز این کشور است و بعلاوه مرکز سیاسی ترکیه و یک شهر دانشگاهی بزرگ به شمار میرود. این شهر زیبا در واقع شاه راه ارتباطی برای حمل و نقل در کشور ترکیه است. قدمت این شهر به عصرهای دور و تمدن هاتیهایاها باز می گردد به همین منظور می توان جاذبه های فوق العاده ای را در سفر به این شهر بازدید کرد.

در ادامه، برنامه سفر 2 روزه به آنکارا ارائه خواهد شد که در آن کوشش شده است علاوه بر ذکر تماشای ها و جاذبه های مشهور و موردعلاقه گردشگران، عوامل موثر دیگری نظیر زمان بازدید، بعد سفر و سهولت در حمل و نقل در برترین حالت ممکن لحاظ گردد. بدیهی است این برنامه سفر از جانب خبرنگاران معین شده است و طبیعتا گردشگران می توانند با توجه به زمان بندی خود و برنامه ای که دارند، نوعی دیگر برنامه ریزی نمایند؛ دوستان خبرنگارانیی عزیز در این برنامه سفر و برای گشت و گذار در این منطقه زیبا، با ما همراه باشید.

روز اول | روز دوم

روز اول

معبد آگوستوس (Temple of Augustus)

 • آدرس: Hacı Bayram Mahallesi, 06030 Altındağ/Ankara, Turkey
 • مدت زمان بازدید: 1 ساعت

معبد آگوستوس در قرن اول میلادی بنا شده است و در مجاورت مسجد حاجی بایرام در محله تاریخی اولوس قرار گرفته است. روی دیوارهای این معبد، سالم ترین سنگ نوشته های به جای مانده از توضیح حال زندگی و جنگ های آگوستوس، اولین امپراطور روم که به وسیله خود او نوشته شده است را می توانید مشاهده کنید. این معبد که از جاذبه های مهم شهر قلمداد می گردد با قدمتی بیش از 2 هزار سال گردشگران بسیاری را به سوی خود روانه می نماید.

مسجد حاجی بایرام (Haci Bayram Mosque)

 • آدرس: Hacı Bayram Mahallesi, Sarıbağ Sk. No:13, 06050 Altındağ/Ankara, Turkey
 • مدت زمان بازدید: 1 ساعت
 • فاصله از جاذبه قبلی: 1 دقیقه پیاده روی

مسجد حاجی بایرام، در مجاورت معبد آگوستوس قرار گرفته و در سال 1427 به وسیله معمار زبردستی به نام سینان ساخته شده و در قرن های 17 و 18 نیز اصلاحاتی در آن صورت پذیرفته است. حاجی بایرام در واقع یک صوفی سرشناس و برجسته در ترکیه و همین طور بنیانگذار فرقه بایرامی در این کشور بوده است.

قلعه آنکارا (Ankara Castle)

 • آدرس: Kale Mah., 06240 Altındağ/Ankara, Turkey
 • زمان بازدید: 24 ساعت شبانه روز
 • مدت زمان بازدید: 2 ساعت
 • فاصله از جاذبه قبلی: 7 دقیقه با ماشین

قلعه آنکارا در بالای تپه در محله اولوس جای گرفته است و چشم انداز زیبایی به آنکارا دارد. این قلعه، یک قلعه قرون وسطایی است که بیش از هزار سال قدمت دارد. قلعه آنکارا از چند ساختمان تاریخی تشکیل شده که در بعضی از آن ها، فروشگاه های صنایع دستی، کافه، رستوران و گالری نیز گنجانده شده است. با بالا رفتن از پله های این قلعه و رسیدن به بالای دیوارهای آن، می توانید نمای پانارومایی از شهر آنکارا داشته باشید.

پیشنهاد ناهار

آنکارا به علت در هم آمیخته شدن سنت و مدرنیته، شهری با رستوران ها و کافه های قابل توجه و جالبی است. از برترین غذاهای سنتی ترکیه گرفته تا جدیدترین غذاها از سراسر جهان در رستوران های سنتی و بین المللی آنکارا برای مهمانان، اهالی شهر و گردشگران سرو می گردد. رستوران های پیشنهادی زیر را داریم:

رستوران Çengelhan Brasserie

رستوران Çengelhan Brasserie در سال 1523 ساخته شده و در ابتدا یک کاروان سرا بود. زیر سقف شیشه ای حیاط داخلی بنا، رستوران قرار گرفته است. اطراف آن را فضاهای طاق دار زیبا احاطه نموده است. رستوران فضای جالبی دارد. میزهای آن در میان ماشین های قدیمی قرار گرفته و حال و هوای خاصی به آن داده است. منوی رستوران شامل انواع غذاهای سنتی و غذاهای بین المللی و چند مورد غذای دریایی است. در نتیجه با هر ذائقه و سلیقه ای که به این رستوران سر بزنید، غذایی که دوست داشته باشید، پیدا می کنید.

رستوران Zenger Paşa Konağı

رستوران Zenger Paşa Konağı در تپه Ulus در میان دیوارهای قلعه آنکارا و در عمارتی قرن هجدهمی واقع شده است. فضای داخلی رستوران به زیبایی تمام به سبک روستایی تزیین شده و صنایع دستی بخش های مختلف آن را مزین نموده است به همین علت، حال و هوایی شبیه موزه های قوم شناسی دارد. اگر از پلکان رستوران بالا بروید به فضایی می رسید که از آنجا می توانید چشم اندازهای بسیار زیبایی از شهر را تماشا کنید. این چشم انداز زیبا در کنار غذای سنتی و لذیذ، تجربه غذا خوردن در این رستوران را به برترین خاطره سفر شما به آنکارا تبدیل می نماید. نان ها و پیش غذاهای سنتی این رستوران بسیار مورد توجه اهالی شهر و گردشگران قرار گرفته است.

موزه تمدن های آناتولی (Museum of Anatolian Civilizations)

 • آدرس: Kale Mh., Gözcü Sk. No:2, 06240 Ulus/Altındağ/Ankara, Turkey
 • زمان بازدید: 8:30 صبح تا 4 بعد از ظهر
 • مدت زمان بازدید: 1 ساعت و 30 دقیقه
 • فاصله از جاذبه قبلی: 2 دقیقه با ماشین - 5 دقیقه پیاده روی

موزه تمدن های آناتولی یکی دیگر از جاذبه های تماشای در محله قدیمی آنکارا به شمار می رود که در ساختمان بازسازی شده بازار سابق عثمانی محمود پاشا قرار گرفته است. نمایشگاه های فوق العاده ای در موزه وجود دارد که به موضوع باستان شناسی آناتولی از دوران پالئولیتیک تا نئولینیک، آشوری، هیتی، بعلاوه یونانی، رومی، بیزانسی، سلجوقی و امپراتوری عثمانی می پردازد. آثار این نمایشگاه ها از وسایل برنزی، طلایی، مرمری، نقره ای و شیشه ای است که به نیمه دوم اولین هزاره قبل از میلاد تعلق دارند و بر اساس ترتیب زمانی چیده شده اند.

گالری سِر مدرن (CerModern)

 • آدرس: Anafartalar Mahallesi, Altınsoy Cad. No:3, 06101 Sıhhıye / Altındağ/Altındağ/Ankara, Turkey
 • زمان بازدید: 10 صبح تا 6 بعد از ظهر
 • مدت زمان بازدید: 1 ساعت
 • فاصله از جاذبه قبلی: 11 دقیقه با ماشین

گالری سِر مدرن یکی از بزرگ ترین قطب های هنر معاصر ترکیه محسوب می گردد که در یک ایستگاه راه آهن قدیمی قرار گرفته است و آثار هنرمندان متعددی از سراسر اروپا را در نمایشگاه های فوق العاده اش به نمایش می گذارد. این گالری بعلاوه میزبانی ورکشاپ های زیادی نظیر ادبیات، درک هنر و... را بر عهده دارد. کافه این محل نیز ارزش تماشا دارد تا علاوه بر معماری خیره نماینده اش، از منوی غذاهای خانگی و خوشمزه هم لذت ببرید.

موزه فرهنگ آنکارا (Ethnography Museum of Ankara)

 • آدرس: Hacettepe Mahallesi, Turkocagi Sokak No: 4| Sihhiye, Ankara 06230, Turkey
 • زمان بازدید: 8:30 صبح تا 7 بعد از ظهر
 • مدت زمان بازدید: 1 ساعت
 • فاصله از جاذبه قبلی: 7 دقیقه با ماشین

موزه فرهنگ آنکارا یکی از موزه های بسیار تماشای در سفر به آنکارا است و گردشگران می توانند برای بازدید از آن در طول روز به این موزه مراجعه نمایند. این موزه در مقابل خانه اپرا در بلوار طلعت پاشا واقع شده و دسترسی بسیار خوبی برای گردشگران تور آنکارا دارد. در این موزه آثار مربوط به هنرهای دستی از فرهنگ عامه مردم و آثار مربوط به مساجد سلجوقی و عثمانی به نمایش گذاشته شده است.

روز دوم

آنیت کبیر (Anıtkabir)

 • آدرس: Mebusevleri Mh., 06570 Çankaya/Ankara, Turkey
 • زمان بازدید: 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
 • مدت زمان بازدید: 1 ساعت

آنیت کبیر یا آنیت قابیر به معنی قبر یادمانی، محل دفن مصطفی کمال آتاترک، رهبر جنگ استقلال ترکیه، بنیان گذار و اولین رئیس جمهوری ترکیه است که در شهر آنکارا واقع شده است. این آرامگاه در مرکز شهر و در بالای یک تپه واقع شده که آنی تپه (Anıttepe) نامیده می گردد و دومین نقطه مرتفع آنکارا پس از آنکارا کالسی (Ankara Kalesi) یا همان قلعه آنکارا است. در سال 1938 که آتاتورک از جهان رفت، او را به طور موقتی در موزه مردم نگاری آنکارا دفن کردند و پس از آن، یک فراخوان بین المللی برای طراحی آرامگاه صورت گرفت با این الزام که طرح های ارسالی باید دستاوردها و شخصیت آتاتورک و ملت ترکیه را به تصویر بکشند.

پس از ارزیابی 49 طرح، پروژه مشترک معماران ترک پروفسور امین اونات (Emin Onat)، و دکتر ارهان آردا (Orhan Arda) برگزیده شد. این آرامگاه باشکوه که آنیت کبیر نام دارد، در سال 1953 کامل شد و ترکیبی است از حال و هوای معماری سنتی و مدرن که بدین ترتیب ظرافت و نیز قوت معماری ترکیه را ترسیم می نمایند. سپس در روز 10 نوامبر 1953 پیکر آتاتورک به آنیت کبیر منتقل شد.

مسجد کجاتپه (Kocatepe Mosque)

 • آدرس: Kültür Mahallesi, Dr. Mediha Eldem Sk. No:67, 06420 Çankaya/Ankara, Turkey
 • زمان بازدید: 6 صبح تا 9 شب
 • مدت زمان بازدید: 2 ساعت
 • فاصله از جاذبه قبلی: 10 دقیقه با ماشین

مسجد کجاتپه یکی از بزرگ ترین مساجد آنکارا است. اگرچه مسجد آن قدر قدیمی نیست که به عنوان اثر تاریخی شناخته گردد ولی از نظر معماری بسیار زیبا و قابل توجه است. این مسجد از طرف بنیاد مذهبی ترکیه ساخته شده است. مسجد کجاتپه یکی از تماشای های ترکیه و جاذبه های گردشگری در تور آنکارا است. یک مسجد بزرگ نو ساخته با طراحی عثمانی کلاسیک که دارای یک گنبد اصلی و چهار مناره با 88 متر ارتفاع که در شب به صورت زیبایی نورپردازی می گردد، این مسجد بر فراز کجا تپه (تپه بزرگ) با اقتدار و صلابتی کم نظیر قد علم نموده و نمای بیرونی آن از اقصی نقاط شهر خود نمایی می نماید. مسجد کجاتپه بر زمینی به مساحت 4500 متر مربع بنا شده و ساخت آن در حدود بیست سال به طول انجامید و در سال 1987 به روی عموم باز شد. مسجد دارای 4 مناره است که طول هرکدام به 88 متر می رسد، داخل مناره ها برای سهولت بازتماشامایندگان به آسانسور مجهز شده است.

پارک کولو (Kuğulu Park)

 • آدرس: Tunali Hilmi Caddesi | Cankaya, Tunali Hilmi Iran Cad Ve Ataturk Bulvari Kesisimi, Ankara, Turkey
 • زمان بازدید: 24 ساعت شبانه روز
 • مدت زمان بازدید: 1 ساعت
 • فاصله از جاذبه قبلی: 11 دقیقه با ماشین

پارک کولو برای مردم آنکارا به عنوان یک نوستالژی است و بیشتر آن ها به قوهای حوض کوچک پارک، غذا می دهند. روی یکی از جایگاه ها بنشینید تا هم خستگی در کنید و هم زندگی روزمره مردم بومی را مشاهده کنید.

پیشنهاد ناهار

رستوران Yelken Balık

یکی از برترین رستوران های شهر برای امتحان کردن آشپزی منطقه اژه و مدیترانه، رستوران Yelken Balık است. منوی رستوران شامل تنوع بی نظیری از غذاهای تهیه شده با انواع ماهی تازه است که با تازه ترین و برترین مواد و چاشنی ها مارینه می شوند. تنوع مزه ها و پیش غذاهای رستوران بسیار قابل توجه است. این رستوران علاوه بر غذایی عالی و باکیفیت، ویژگی های دیگری مثل دکوراسیون مدرن و پنجره های بلند تا سقف دارد که مشرف به یک باغ قرار گرفته اند. این رستوران هفت روز هفته از ساعت 11 صبح تا 1 و تیم بامداد آماده پذیرایی از مهمانان است.

آکواریوم آکوا وگا (Aqua Vega Aquarium)

 • آدرس: Akşemsettin Mahallesi, Doğukent Bulvarı Nata Vega Outlet, 06480 Mamak/Ankara, Turkey
 • زمان بازدید: 10 صبح تا 8 شب
 • مدت زمان بازدید: 2 ساعت
 • فاصله از جاذبه قبلی: 20 دقیقه با ماشین

آکواریوم آکوا وگا در مرکز خریدی به نام ناتا وگا (Nata vega) قرار گرفته است، این مرکز خرید از مجتمع های تجاری مشهور شهر به شمار می آید و این امکان را فراهم آورده تا در کنار خرید، از تماشای آبزی های گوناگون نیز لذت ببرید. با مراجعه به این مکان تفریحی می توانید از تماشا 12000 آبزی لذت ببرید که کوسه ها، ماهی های ناپلئون و دلقک ماهی هم جزو آن ها هستند. ماهی ها در آکوا وگا به صورت تلفیقی هستند به این معنا که 24 آکواریوم که هر یک ماهی های مخصوص به خود را دارند، به صورت یک جا در کنار هم قرار داده شده اند و امکان بازدید از همه آن ها برای مراجعان وجود دارد. یکی دیگر از نکته های جالب توجه درباره ماهی های آکوا وگا این است که محیط زندگی آن ها کاملا شبیه سازی شده است و بازتماشاماینده ها می توانند ماهی هایی که در آب های شور یا شیرین زندگی می نمایند را از یکدیگر تمیز دهند. از محبوب ترین قسمت های آکوا وگا، تونل آن است که 105 متر طول دارد و پیش از ساخت تونل آکواریومی آنتالیا، طولانی ترین تونل آبی ترکیه به حساب می آمد.

برج آتاکوله (Atakule Tower)

 • آدرس: Cankaya, Ankara 06550, Turkey
 • زمان بازدید: 11 صبح تا 7 بعد از ظهر
 • مدت زمان بازدید: 1 ساعت
 • فاصله از جاذبه قبلی: 13 دقیقه با ماشین

برج آتاکوله آنکارا در مرکز شهر آنکارا واقع است. بلندی این برج به بیش از 410 فوت (125 متر) می رسد و در موقعیت پانورامیک قرار گرفته است، یعنی در هر نقطه ای از شهر آنکارا که باشید می توانید این برج را ببینید و همین طور از بالای این برج نیز می توانید تمام شهر آنکارا را زیر پای خود ببینید. ساخت این برج در سال 1987 میلادی آغاز شد و 2 سال به طول انجامید. در بالای برج آتاکوله آنکارا یک رستوران گردان با تراس بزرگ قرار گرفته که به شما این امکان را می دهد تا علاوه بر صرف غذا از چشم انداز شهر انکارا ترکیه لذت ببرید. در طبقات پایینی این برج نیز یکی از مراکز خرید آنکارا وجود دارد. کل مرکز خرید 5 طبقه است و دارای تعدادی رستوران و کافه تریا نیز است. تفریحاتی چون پرش با چتر از بالای برج از جاذبه های دیگر این شهر است.

پس از سفری 2 روزه در آنکارا به انتهای سفر خود می رسیم. خاطر نشان می شویم که آنکارا به غیر از بناهای تاریخی و تفریحات مهیج دارای مراکز خرید بسیار عالی است که در ساعات آزاد و شب ها می توان به آنجا برویم و سوغاتی های خود را از آن ها تهیه کنیم؛ این تنها یک برنامه پیشنهادی سفر است و شما می توانید با توجه به علایق خود و تعداد روزهایی که در این شهر اقامت دارید، برنامه سفر دیگری برای خود تنظیم کنید. اگر به این شهر زیبا سفر کردید، تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: کجارو / کجارو / google.com
انتشار: 16 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1401 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 2016

به "تور ترکیه: سفر 2 روزه به آنکارا؛ مرکز تاریخی ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ترکیه: سفر 2 روزه به آنکارا؛ مرکز تاریخی ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید