زندگی شاهنامه پژوه ایرانی در مستند فردوسی

به گزارش شارژ 10، به گزارش خبرنگاران، مهرشاد کارخانی پیرامون فراوری مستند فردوسی از جدیدترین فراوریات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی مطرح نمود: این مستند، پرتره ای از دکتر جلال خالقی مطلق ادیب و شاهنامه پژوه معروف ایرانی است که 35 سال زمان صرف جمع آوری نسخه های مختلف شاهنامه، ارائه یک تصحیح جدید و چاپ آن در 11 جلد نموده است.

زندگی شاهنامه پژوه ایرانی در مستند فردوسی

وی اضافه کرد: این نسخه از شاهنامه برای اولین بار در آمریکا و سپس در ایران به چاپ رسیده است. تصحیح شاهنامهٔ فردوسی، حاصل بیش از 30 سال کار مداوم خالقی در گردآوری و آنالیز کهن ترین دست نویس های شاهنامه و مقابله آنها با پیروی از روش های جدید تصحیح متون است.

کارخانی یادآور شد: در حال حاضر این مستند 40 دقیقه ای با اتمام مراحل تدوین و صداگذاری، آماده نمایش شده است.

این کارگردان سینما اظهار داشت: سال گذشته که دکتر خالقی مطلق به مناسبت بزرگداشت فردوسی به ایران آمدند، در مدت زمان کوتاهی توانستم تصویربرداری فیلم را به اتمام برسانم. مصاحبه با او در محله های قدیمی تهران از جمله خیابان ناصر خسرو، اطراف لاله زار، میدان فردوسی و... بود. همچنین بخشی از فیلم را تصاویر آرشیوی و مینیاتورهایی با موضوع شاهنامه تشکیل داده است.

وی درباره ویژگی های مستند پرتره اضافه کرد: ساخت مستند پرتره بیشتر به نگاه کارگردان نسبت به سوژه برمی شود. به عنوان کارگردان همیشه ترجیح می دهم شخصیتی که زنده است، درباره خود و کارش مقابل دوربین به مصاحبه بنشیند؛ من به این قاب مستند پرتره می گویم. ضمن اینکه بیان تجریبات این سال ها از زبان دکتر خالقی مطلق در کنار میزانسن های مناسب موضوع، تاثیر صحبت های وی را در این مستند پرتره بیشتر نموده است.

کارخانی توضیح داد: شاید ساخت این نوع مستند در ظاهر کاری سهل و آسان به نظر آید، اما برای ساخت آن بیش از یکسال زمان صرف شد تا با مونتاژ این حجم موضوعات و تصاویر، مستندی تاثیرگذار شکل گیرد.

عوامل فراوری مستند فردوسی عبارتند از طرح، کارگردان و تهیه کننده: مهرشاد کارخانی، تصویربردار: امیر سلامی، مهرشاد کارخانی، صدابردار: حامد آقایی، تدوین: پگاه حمیدنژاد، صداگذار: علیرضا علویان، موسیقی: ستار اورکی، تهیه شده در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 952

به "زندگی شاهنامه پژوه ایرانی در مستند فردوسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زندگی شاهنامه پژوه ایرانی در مستند فردوسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید